<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: El Nusracı Antep'ten anlattı: IŞİD militanları 'karaborsaya' düşmüş

9 Ocak 2017 Pazartesi

El Nusracı Antep'ten anlattı: IŞİD militanları 'karaborsaya' düşmüş
El Nusracı Antep'ten anlattı: IŞİD militanları 'karaborsaya' düşmüş
IŞİD militanlarının örgüt geriledikçe başka gruplar tarafından satın alındığı öne sürüldü. İddiaya göre, söz konusu insan kaçakçılığının bir rotası da Türkiye.
Suriye ve Irak’ta ‘yoprak’ kaybeden IŞİD’in çok sayıda militanının ‘karaborsaya’ düşerek başka örgütler tarafından satın alındığı öne sürüldü. İddiaya göre, IŞİD militanlarının ‘satışı’ için kullanılan rotalardan biri de Türkiye. Dahası, Türkiye’deki yetkililerin bir dizi militanın Suudi Arabistan’a dönüşüne aracılık ettiği öne sürülüyor.
‘EN KÂRLI HEDEFLERDEN BİRİ’
Financial Times gazetesinde yayımlanan Erika Solomon ve Ahmad Mhidi imzalı haber, “IŞİD militanları insan kaçakçıları ve ABD’yle Türkiye gibi yabancı güçlerin silahlandırdığı örgütler için en kârlı hedeflerden biri haline geldi” cümlesiyle başlıyor. Bir dizi silahlı isyancı ile Şam Cephesi’nin (eski adıyla El Nusra) liderlerinden Abu Ali Secu’nun anlatımlarına dayandırılan habere göre, IŞİD militanlarını kaybettikleri bölgelerden isyancıların elindeki bölgelere ‘kaçırmak’ yaygın bir hal aldı.
‘RİYAD’A TÜRKİYE ARACILIĞIYLA MİLİTAN GÖNDERDİM’
Haberde Secu’nun, Suriye’yle Türkiye arasındaki geçiş noktası olan Bab El Selam sınırının kontrolünü elinde tutarak milyonlar kazandığı öne sürülüyor. Financial Times’a gazetenin deyimiyle ‘Gaziantep’in popüler bir restoranına nargile içerken’ konuşan Secu ise bir dizi iPhone’undan 100’e yakın IŞİD militanının bilgilerini topladığı belgelerine göz atıyor ve şöyle diyor: “Elimde Pakistan’dan, Ukrayna’dan adamlar var… Fransız bir kadın da vardı.” Secu’nun bir iddiasıysa, Türk yetkililer aracılığıyla Suudi militanları Riyad’a bedavaya verdiği yönünde.

‘TÜRKİYE İÇİN 10 BİN DOLAR EK ÜCRET’
Financial Times’ın haberinde, “İsyancıların çoğu, insan kaçakçılarının IŞİD’in elindeki bölgelerden isyancıların kontrolündeki yerlere geçiş için 10 bin dolara yakın para istediklerini söylüyor. Buna göre, Türkiye’ye girişler içinse bir 10 bin dolar daha isteniyor” ifadeleri kullanıldı.
Gazeteye konuşan bir başka isyancıysa, ülkelerin farklı gruplardan takas edecekleri insanlar hakkında Türkiye’ye bilgi verdiğini öne sürdü. İsyancı, “Bunun için para veren ülkeler var. Yabancı bir savaşçı için kazanabileceğin para değişiyor, ama genelde 50 bin dolardan fazla oluyor” ifadesini kullandı. 
(Dış Haberler)DUVAR

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/