<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: ANADOLU AJANSI'NIN REFERANDUM ENTRİKALARI

22 Nisan 2017 Cumartesi

ANADOLU AJANSI'NIN REFERANDUM ENTRİKALARIANADOLU AJANSI'NIN REFERANDUM ENTRİKALARI

AA 170 bine yakın sandıktan sandık başı sonuçlarını nasıl aldı?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Anadolu Ajansı’nın referandum sonuçlarıile ilgili yayınlarını TBMM gündemine taşıyarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a “AA 170 bine yakın sandıktan sandık başı sonuçlarını nasıl aldı? Sonuçlar iktidar partisinin sandık görevlilerinden ya da AKP Genel Merkezi’nden mi alındı?” diye sordu.
"170 BİN KİŞİYE İHTİYAÇ VARDIR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Anadolu Ajansı’nın; kuruluş ilkelerini bir kenara bırakarak, “iktidarın sesi” haline geldiği yönünde eleştirilerin hedefi olduğuna dikkat çekti. AA’nın seçim sonuçlarına ilişkin verdiği ilk haberlerde manipülatif etkiler yarattığını, sandık ve seçim güvenliğine negatif etkiler oluşturduğuna dikkat çeken Budak, “AA sandık başısonuçlarının kaynağını ‘yaygın veri toplama ağı’ olarak açıklarken, 16 Nisan referandumunda sandık başından sonuç aktarılabilmesi için 170 bini aşkın sandığa erişimin olması gerektiği açıktır” dedi.

Anadolu Ajansı, 16 Nisan 2017 referandumuna ilişkin aktardığı sandık başı sonuçlara ilişkin verileri nasıl elde ettiği konusunda bilgi isteyen Budak, “Sandık başı sonuç aktarılabilmesi için yaklaşık 170 bin kişiye ihtiyaç olacağına göre, Ajans 170 bin kişi ile bilgi aktarımı için tek tek anlaşma mı yapmıştır? Bu kişilere ulaşım ve benzeri giderler için ne kadar ödeme yapılmıştır? Bu hizmetleri ücretsiz mi almıştır? Bilgi aktarımı için dışardan hizmet alımı yoluna gidilmiş ise hizmet alınan firma veya firmalar hangileridir, yapılan ödeme tutarı ne kadardır?” diye sordu. Budak, şöyle devam etti:

"HABER KAYNAĞI AKP Mİ?"
1. Anadolu Ajansı’nın iktidar partisi ya da diğer partilerin sandık görevlilerinden almış olduğu bilgileri aktarması mı söz konusudur? Ya da iktidar partisinde toplanan bilgiler AA üzerinden mi servis edilmiştir?
2. AA referanduma ilişkin ilk sonuçları saat kaçta servis etmiştir? İlk servis edilen haberde açılan sandık sayısı ve oranı ile sonuçlar nedir?
3. Anadolu Ajansı Editör Masası programı referandum sürecinde kaç kez yapılmıştır? Söz konusu programa katılanlar kimlerdir? Bu programda “Hayır” görüşü yer bulabilmiş midir?

http://www.parlamentohaber.com/
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/