<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Binali Yıldırım genel başkanlıktan istifa etti

24 Nisan 2017 Pazartesi

Binali Yıldırım genel başkanlıktan istifa ettiBinali Yıldırım genel başkanlıktan istifa etti

Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin referandumda kabul edilmesinin ardından, AKP’de bundan sonra izlenecek senaryolar konuşulmaya başlandı...
Başbakan Binali Yıldırım’ın referandumun ardından AK Parti Genel Başkanlığı’ndan ‘siyasi nezaket gereği’ istifa ettiği iddia edildi. Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin referandumda kabul edilmesinin ardından, geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “genel başkanlık” istifasını sunduğu belirtilen Yıldırım’ın bu hareketinin, AK Parti olağan kongresinin 2018’de yapılacağı açıklamasına rağmen erkene çekileceği işareti olduğu belirtiliyor. Buna göre partide yeni bir ‘Davutoğlu krizi’ ve ‘iki başlılık tartışması’ yaşanmaması için, 20-21 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidilecek ve Erdoğan 2019’u beklemeden partinin başına geçecek.

‘İSTERSENİZ KONGREYİ TOPLARIZ’

ANKA’nın kulis haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “bu sistemin adı aynı zamanda partili cumhurbaşkanlığı sistemi. Bu süreçte sizin partinin başına geçmenizde bir engel yok. Ben genel başkanlık istifamı sunmaya hazırım. İsterseniz hemen olağanüstü kongreyi toplarız” dediği iddia edildi. Bu sürecin olması gerektiğine dikkat çeken parti kurmayları da, “Referandumda anayasa değişikliği kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partinin başına geçmesinde bir engel yok. İki başlılığın yaşanmaması adına bu gerekli” şeklinde görüş bildirdiler. Erdoğan’ın da, Yıldırım’ın önerisine sıcak baktığı ve en kısa zamanda olağanüstü kongreyi toplama talimatı verdiği iddia edildi. AK Parti’nin, Ahmet Davutoğlu’nda olduğu gibi 5 Mayıs’ta olağanüstü kongre kararı alacağı ve 20 ya da 21 Mayıs’ta Erdoğan’ın partinin başına resmen geçeceği konuşuluyor.

KONGRE KARARI İLAN EDİLECEK

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım’ın, YSK’nın referandumla ilgili kesin sonucu açıklamasının ardından, MYK ve MKYK’yı toplayarak olağanüstü kongre kararını açıklayacağı belirtildi. AK Parti’nin kamuoyuna ise 5 Mayıs’ta olağanüstü kongre kararının açıklayacağı iddia ediliyor. İddialara göre, Cumhurbaşkanı kararını değiştirirse, olağan kongre 12 Eylül 2018’de yapılacak. Ancak, olağan kongrenin daha düşük ihtimal olduğu da ifade ediliyor.
http://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2017/04/24/binali-yildirimin-istifa-ettigi-iddia-edildi/

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/