<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: BM’den Türkiye raporu: “Anayasa değişikliği insan hakları ihlallerine yol açacak”

16 Nisan 2017 Pazar

BM’den Türkiye raporu: “Anayasa değişikliği insan hakları ihlallerine yol açacak”

BM’den Türkiye raporu: “Anayasa değişikliği insan hakları ihlallerine yol açacak”


Birleşmiş Milletler’in (BM) insan hakları raportörleri, perşembe günü Cenevre’de yaptıkları açıklamada referanduma götürülen anayasa değişikliği teklifi ile Cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılmasının “Türkiye’de insan hakları ihlallerine yol açacağını” vurguladı.
DW Türkçe’de yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler insan hakları raportörleri, 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumu aracılığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yetkilerinin genişletilmesine karşı uyarıda bulundu.
BM raportörleri, Erdoğan’ın arzu ettiği başkanlık sistemi sayesinde elde edeceği yetkiler arasında acil durumlarda hangi önlemlerin alınacağını Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kendisinin belirleme yetkisinin de yer aldığına dikkat çektiler.
Raportörlerin açıklamasında, “Temmuz 2016'dan bu yana keyfi ve geniş kapsamlı KHK’lar göz önünde bulundurulduğunda, bu şekilde kullanılan yetkilerin, hâlihazırda insanların ekonomik, sosyal ve kültürel haklarına zarar veren ihlalleri daha da arttıracağı endişesini taşıyoruz” denildi.

“Başkanlık sistemini tartışma şansı yok edildi”
BM yetkilileri, Türkiye’de 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ağır insan hakları ihlallerine bahane edildiğine dikkat çekerek, 134 bine yakın kamu görevlisinin denetim, tazminat ve itiraz hakkı tanınmadan ihraç edilmelerinin haklı gösterilecek bir yanı olmadığını vurguladı.
Türkiye’de darbe girişimi sonrası binin üzerinde okulun ve 15 üniversitenin kapatıldığına dikkat çekilen açıklamada işten çıkarılan ve tutuklanan gazeteciler nedeniyle başkanlık sistemine yönelik tartışma yürütme şansının yok edildiğine vurgu yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki
BM raportörlerinin açıklamasına Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi. Bakanlık Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, dört BM raportörünün yaptığı basın açıklamasının öncesinde Türk tarafından iddialarla ilgili 60 gün içinde yanıt istendiğini belirterek, “Ancak iddiaların yanıtımız dahi beklenmeden, sunulan bilgi talebiyle neredeyse eşzamanlı olarak basın açıklaması haline dönüştürülmesi mevcut işbirliği ruhuna ve pratiğe aykırı bir tutumdur”dedi.
’16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumuna ilişkin siyasi içerikli yorumlar içeren açıklamanın halkoylamasının hemen öncesinde yapılmasının bu tutumun maksatlı olduğu izlenimini güçlendirdiğini’ belirten Müftüoğlu, ‘Türkiye’nin BM insan hakları mekanizmalarıyla yapıcı diyaloğu ve işbirliğini idame ettirme kararlılığını koruduğunu’ söyledi.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/