<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: CHP'den seçim anketi hamlesi

24 Nisan 2017 Pazartesi

CHP'den seçim anketi hamlesi


CHP'den seçim anketi hamlesi

CHP, seçim anketlerinde manipülasyona karşı yasa teklifi hazırladı: Para cezası ve 6 yıla kadar hapis.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ‘kamuoyu araştırma şirketlerinin kamuoyunu yanıltmasını’ önlemek amacıyla kanun teklifi verdi.

Tanrıkulu’nun TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’da değişiklik yapıyor.
Teklif, seçimden önceki 10 günlük sürede, basın ve yayın araçlarıyla, kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir partinin veya adayın lehinde, aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapan ve herhangi bir surette dağıtılması yasağına uymayan şirketlere ceza getiriyor.

3 YILDAN 6 YILA KADAR HAPİS

Teklife göre, bu yasağa uymayan ve kanunda belirtilen şartları yerine getirmeyen şirketlere; birlikte çalıştıkları tespit edilen partiden fatura karşılığı aldığı ücretin 100 katı idari para cezası kesilecek. Şirket yetkilileri, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

DUVAR –
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/