<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Diyanet'ten skandal 'baba kızına şehvet duyarsa' fetvası

29 Nisan 2017 Cumartesi

Diyanet'ten skandal 'baba kızına şehvet duyarsa' fetvası
Diyanet'ten skandal 'baba kızına şehvet duyarsa' fetvası
Diyanet'e bağlı fetva hattının, internet sitesine yöneltilen sapkın soruya ‘Din referansı’ ile en az onun kadar sapkın bir cevap verildi. ...

Din İşleri Yüksek Kurulu Dini bilgilendirme Platformu’nun inanç, ibadet, ahlak ve sosyal hayat ile ilgili güncel fetva ve kararları sitesine yöneltilen bir soruya verilen cevap hayret verecek nitelikte. Fetva hattının internet sitesine yöneltilen bir soru, Türkiye’de ahlaki yozlaşmanın hangi boyutta olduğunu gözler önüne seriyor. Fetva hattına gönderilen metinde, “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşür mü?” diye soruldu. Diyanetin Fetva birimi, bu soruyu cevapsız bırakmak ya da soranla ilgili suç duyurusunda bulunmak yerine, soruyu dini açıdan yanıtlamayı uygun buldu.
Birgün'den Erk Acarer'in haberine göre; Soru, İslam kaynaklarının farklı görüşlerine göre yanıtlanırken, “Babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur” ve “Babanın kızını kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duyması, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir” gibi ifadeler kullanıldı.
Akıl almaz ifadeler
İşte o, “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşür mü?” sorusuna verilen kapsamlı cevap:
“Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikâhın ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Mücdehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el- Kavaninü’l Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır.”

Haber: cumhuriyet.com.tr
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/460681/Diyanet_ten_skandal__baba_kizina_sehvet_duyarsa__fetvasi.html

SKANDAL İFADELERİ DİYANET’İN RESMİ SİTESİNDE OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

diyanet site


Görmez tartışılan fetva ile ilgili ilk kez konuştu
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, günlerdir medyada ''Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil" başlığıyla gündem olan fetvaya ilişkin açıklamalarda bulundu.


Diyanet'in fetva sitesinde ''Babanın öz kızına şehvet duyması" fetvası ile ilgili Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den açıklama geldi.
Görmez, TRT Haber'de yaptığı açıklamada söz konusu fetvada Arapça alıntıların yanlış tercüme edildiğini belirterek "İlgili arkadaşları açığa aldık." dedi.
Haberi telaffuz etmekten utandığını söyleyen Görmez, "Bu haber değildir, İslam'a fobik nefret içeren gayri ahlaki haber mühendisliğidir" ifadelerini kullandı.
Görmez, haberin İngilizceye çevrilerek Vatikan'ın yanı başında bir gazetede yayınlandığını, ayrıca Arapçaya da çevrilerek Arap dünyasına servis edildiğini belirtti.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, günlerdir medyada ''Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil" başlığıyla gündem olan fetvaya ilişkin açıklamalarda bulundu.
Görmez, söz konusu fetvada Arapça'dan tercüme yapılırken bir hata yapıldığını belirterek, verilen cevaptan o anlamın çıkmayacağını ifade etti.
Görmez, TRT Haber'de katıldığı programda, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "100 bin civarında din gönüllüsüyle bir haftadır can evinden vurulduğunu" belirterek, şöyle devam etti: “Geçmişte çok ağır hakaretler ve iftarlar yapıldı ancak Diyanet İşlere Başkanlığına bu seviyede bir itibarsızlaştırma hiç olmadı. Bu öyle bir haber ki, itibarsızlaştırma kampanyası ki bu Diyaneti, başkanını, hocaları ve imamları toplumun yüzüne bakmaktan alıkoyan bir iftiradır. Bizi bütün babalarımıza, bütün kızlarımıza, bütün annelerimize ve bütün ailelerimize mahcup etmeyi hedefleyen bir iftiradır. Bu haber değildir, bu İslamofobik nefret içeren gayri ahlakı haber mühendisliğidir. Bu haber 100 binlerce yerde yer aldı ve yanına benim sarıklı cüppem yerleştirildi. Bu haber İngilizceye çevrildi Vatikan'ın yanı başında İtalya'nın en büyük gazetesine manşet yapıldı. Bir haber ajansı tarafından Arapçaya çevrildi ve Arap dünyasına servis yapıldı.”
KEŞKE HEDEF BEN OLSAYDIM
Haberin sosyal medyada yankı bulmasından rahatsızlığını da dile getiren Görmez, “Bu haber mühendisliğinin peşine düşülmesinden dolayı azap duydum. Bu haberin hedefi İslam'ın kendisi olmuştur. Konuyu sosyal medyanın birinci konu haline getirmesinden büyük azap duydum. Haberin hedefinin keşke ben olsaydım, Diyanet olsaydı. Bu haberin hedefi aile hayatına izzetti, iffeti, hayayı, nezaketi getiren dini Mübin İslam'ın kendisine olmuştur.” ifadelerini kullandı.
BİN 700 CEVABI KENDİM OKUDUM
Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Din İşleri Kurulu'nun, Din İşleri Kurulu uzmanları ve illerdeki müftülüklerin bu sorulara cevap verdiğini belirten Görmez “Din İşleri Kurulu'nun fetvası olduğu doğru değil. Din İşleri Kurulu uzmanlarına gelmiş. E-mail yoluyla gelenlere cevap veriliyor. Verdiğimiz 1700 cevabı kendim okudum. Aile içi ensest ilişkiyle ilgili 13 soru sorulmuş. 12 soruya ‘patolojik sapkınlık', ‘tedavi altına alınmalıdır' yönünde cevap verilmiş. Yetkilerinin bundan haberdar olması gerekir denmiştir. 13 sorudan birisinde ise hükmü inşa ederken Arapça alıntıların yanlış tercümelerinin cevabın içine derç edildiğini görüyoruz. İlgili arkadaşları açığa aldık. Bu ifadelerden bütün dünyaya duyurulan başlık çıkmaz. Haram kelimesinin bilmemeden ortaya çıkan cehalettir. Teknik tabirdir." dedi ve fetva verilme süreci ile ilgili yeni bir prosedür üzerinde çalıştıklarını kaydetti.
Odatv.com

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/