<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Diyarbakır’daki ABD askerleri ne yapıyor?

17 Nisan 2017 Pazartesi

Diyarbakır’daki ABD askerleri ne yapıyor?


Diyarbakır’daki ABD askerleri ne yapıyor?
Diyarbakır’da konuşlu ABD askerlerinin, Suriye’deki YPG’ye yardım etme olasılığının çok yüksek olduğu belirtildi. Aydınlık’a konuşan kaynaklar, ABD askerlerinin orada ne yaptığının Türk tarafına iletilmediğinin altını çizdi
DİYARBAKIR’daki 8. Ana Jet Üssü içine kaçak üs kuran ABD’nin, buradaki faaliyetleri ile ilgili askeri kaynaklar çarpıcı açıklamalarda bulundu. 8 Temmuz 2015’te ABD ve Türkiye arasında imzalanan İncirlik Mutabakatı’ndan sonra Eylül 2015’te faaliyete geçen Diyarbakır’daki korsan ABD üssü için askeri kaynaklar, “Yapılan anlaşmaya Suriye’nin kuzeyinde bulunan ABD askerleri yardıma ihtiyaç duydukları takdirde onlara destek sunmak için ABD askerleri Diyarbakır’daki üsse konuşlandı.
Ama Diyarbakır’dan bu gerekçe ile giden ABD askerlerinin orada ne yaptığı Türk tarafına iletilmiyor. Diyarbakır’dan ‘ABD askerlerine desteğe gidiyoruz’ deyip, YPG’ye yardım etmeleri de büyük bir olasılık” dedi. Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekteteri Ümit Yalım ABD’nin bu üssü istediği gibi kullanmasının temel nedeninin siyasi iradenin gerekli tepkiyi göstermemesi olduğunu söyledi.
2 UÇAK 3 HELİKOPTER VAR
Askeri kaynaklar Diyarbakır’da bulunan ABD askerlerinin saysının, arama-kurtarma timi, destek timi ve geri hizmet işlerini yapanlarla beraber 200-250 kişiyi bulduğunu söyledi. Arama-kurtarma timinde yer alan askerler ABD ordusunun en nitelikli birliği olarak biliniyor. ABD’nin özel ve nokta operasyonlarında bu birlik kullanılıyor. Üste ayrıca 2 uçak ve 3 helikopterin bulunduğunun da altı çizildi. Kaynaklar iki uçak ve üç helikopterin burada bulunmasının, bu üssün çok aktif olarak kullanıldığın göstergesi olduğunu vurguladı.
HAYATİ ÖNEME SAHİP
Diyarbakır’daki korsan üs ABD açısından hayati öneme sahip. ABD eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Philip Breedlove, Diyarbakır’daki kaçak üs ile ilgili, “Diyarbakır Üssü de bizim için hayati öneme sahip. Birçok arama kurtarma faaliyetimizi buradan yapıyoruz” ifadesini kullanmıştı. Öte yandan Eylül 2015’te kurulan üssün son dönemlerde genişletildiğini de Aydınlık daha önce yazmıştı.
CIA’NIN KİRLİ İŞLERİ
Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Burada bulunan helikopter ve uçakları havada izliyoruz, burada bir sıkıntı yok. Sorun Diyarbakır’dan oraya giden bu özel birliklerin orada ne yaptığına ilişkin.
Diyarbakır’da bulunan ABD askerlerinin hepsi özel birlik ve Suriye’de Irak’ta nokta operasyonlar düzenliyorlar. Bu birlikler ayrıca CIA’nın ‘kirli’ işlerini de yapan birlikler. ABD YPG’ye kara gücüm diyorsa, ABD’nin Diyarbakır’daki faaliyetlerini sonlandırmak lazım. Bunun acilen yapılması gerekiyor.
YABANCI ÜSLERİN YÖNETİMİ TÜRK TARAFINDA
Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, Diyarbakır’da bulunan ABD üssünün durumuna ilişkin, şöyle konuştu: “Türkiye’de bulunan yabancı üsler NATO kapsamında yapılan Üslerin Kullanımı Anlaşması’na göre kuruldu.
Bu anlaşmaya göre üslerin yönetimi bize ait. Üslerde bulunan yabancı askerlerin yargılamalarını sadece kendi ülkeleri yapıyor. Ancak hükümetlerin gevşek tutumları nedeniyle bu üslere yerleşen ABD askerleri orayı sahiplenmişlerdir. Bir üs kurulmadan önce orada kaç askerin olacağı, üssün kaç metrekarelik alanı kaplayacağı, kaç aracın, silahın üsse gireceği anlaşmayla belirlenir.
Bizim askeri bölgelerimize kurulan yabancı üslerdeki askerlerin, oranın Türkiye toprakları olduğunu anlaması için, yapılan anlaşmalarda yabancı askerlerin araçları, asker sayısı, faaliyet gösterecekleri alan konusunda sınırlamalar getirilmesine özen gösterilir.
Ancak hükümetlerin pasif ve teslimiyetçi politikaları nedeniyle bu üslerin fonksiyonu değişmiştir. Hükümetler ses çıkarmazsa Diyarbakır üssünde olduğu gibi alan genişletme, asker sayısını artırma gibi olaylar meydana gelebilir.

Masum Gök/ Aydınlık
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/