<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: FETÖ’cüler sahiden aranıyor mu? Emniyet Genel Müdürlüğü’nin listesinde kimse yok!

21 Nisan 2017 Cuma

FETÖ’cüler sahiden aranıyor mu? Emniyet Genel Müdürlüğü’nin listesinde kimse yok!FETÖ’cüler sahiden aranıyor mu? Emniyet Genel Müdürlüğü’nin listesinde kimse yok!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan “Aranan Teröristler” listesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ operasyonlarıyla ilgili kuşkular oluşmasına neden oldu. Çünkü Emniyet Genel Müdürlüğü’nin listesinde çok sayıda kritik FETÖ’cü ismin yer almadığı görülüyor.

FETÖ içerisinde kritik görevlere sahip, örgütün beyin takımını oluşturan Yargı imamı Ahmet Can, yardımcısı Osman Karakuş, Albay-Yarbay imamı Suat Yiğit, dergiler sorumlusu Faruk İlk, Kimse Yok mu Derneği Başkanı İsmail Cingöz gibi isimler Emniyet’in listesine göre aranmıyor. Hükümetin el koyduktan sonra banka hesabı bulunanları dahi tutukladığı Bank Asya’nın eski Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik de aynı şekilde arananlar listesinde bulunmuyor.
Hatta, 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası Cemaat’e yönelik başlatılan operasyonlarda haklarında yakalama kararı çıkarılmadan 12 saat önce Almanya’ya kaçan Zekeriya Öz arananlar listesinde yer alırken, Öz’ün beraber kaçtığı Celal Kara’nın bile ismi listede yer almıyor.

ZEKERİYA ÖZ “EN AZ TEHLİKELİ” LİSTESİNDE

Emniyet Genel Müdürlüğünün arananlar listesinde yer alan isimler, “tehliklelerine göre” veya örgüt içindeki konumlarına göre değişik renklerle sınıflandırılır. Ancak bu noktada dikkat çeken şey, Fethullah Gülen’in “Kırmızı listede” yer almasına rağmen Zekeriya Öz’ün arananlar arasında en az tehlikeli ve etkisiz olduğu düşünülen GRİ listede bulunması. Yine, örgütün finans kaynağını oluşturduğu ve medya kuruluşları ile örgüte destek verdiği belirtilen Akın İpek de Gri Listede yer alıyor.

Ayrıca, 2014 yılında TUSKON’un yaptığı bir toplantıda “Yakında kimlerin inlerde yaşadığını herkes görecek.” sözleri ile Erdoğan’ı tehdit ettiği ileri sürülen TUSKON Genel Başkanı Rızanur Meral de arananlar listesinde yok.

EKREM DUMANLI DA LİSTEDE YER ALMIYOR

Emniyet’in arananlar listesindeki eksiklikler bunlarla sınırlı değil. ABD’de yaşayan Emre Uslu, 2. Dereceden tehlikeli terörist olarak aranırken Ekrem Dumanlı, Önder Aytaç, Adem Yavuz Arslan, Faruk Mercan gibi FETÖ’nün medya ayağını oluşturan diğer isimler listede yer almıyor.
Yurtdışına kaçan eski milli futbolcu ve eski AKP milletvekili Hakan Şükür de Emniyetin listesine göre aranmıyor.
Bunların yanısıra, Emniyet’in listesine göre Emre Uslu’nun yakalanması için konulan ödül 1.5 milyon TL iken Zekeriya Öz’ü yakalatana sadece 300 bin TL ödeneceği görülüyor. Ekrem Dumanlı, Hakan Şükür gibi isimler ile ilgili olarak ise herhangi bir para ödülü bulunmuyor.

MAHKEMELERİN “İADE TALEPNAMESİ” İŞE YARIYOR MU

FETÖ ile ilgili yargılama yapan mahkemelerin, bazı firari sanıklar hakkında “iade talepnamesi” hazırladığı görülüyor. Ancak bu talepnamelerle ilgili bilinmeyen şey ise söz konusu talepnamelerin sadece aranan kişilerin bulunduğu varsayılan ülkelere gönderildiği. Örneğin, Almanya’da olduğu düşünülen bir kişi için sadece Almanya’ya “iade talepnamesi” gönderiliyor. Eğer aranan kişi Almanya’dan ayrılıp başka bir ülkeye geçerse aranmaktan kurtuluyor.

İNTERPOL LİSTESİNDE DE FETÖ’CÜ YOK

Ayrıca, Türkiye’de işlenen suçlardan dolayı aranan hiçbir şüpheli, haklarında iddianame hazırlanmasına rağmen İnterpol’ün arananlar listesinde yer almıyor. İnterpol’ün resmi internet sitesinde Türkiye tarafından yalnızca FETÖ değil, İŞİD, PKK gibi örgütlere mensup hiçbir şüpheli, sanık veya hükümlünün de İnterpol tarafından aranmadığı görülüyor. İnterpol’ün arananlar listesinde yer alan 56 TC vatandaşının ise Türkiye tarafından değil başka ülkeler tarafından arandığı görülüyor.

EMNİYET’İN LİSTESİNDE HANGİ FETÖ’CÜLER VAR

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün arananlar listesinde 9’u kırmızı liste, 5’i mavi liste, 3’ü yeşil liste, 10’u turuncu liste ve 27’si gri liste olmak üzere toplamda 54 kişi bulunuyor.
İşte Emniyet’in listesinde yer alan FETÖ’cüler:

Kırmızı Liste

Fetullah GÜLEN
Abdullah AYMAZ
Ahmet KARA
İsmail BÜYÜKÇELEBİ
Mehmet Ali ŞENGÜL
M. Erdoğan TÜZÜN
Mustafa ÖZCAN
Naci TOSUN
Adil ÖKSÜZ

Mavi Liste

Emrullah USLU
Osman Hilmi ÖZDİL
Necdet BAŞARAN
Necdet İÇEL
Nevzat AYVACI
Yeşil Liste
Harun TOKAK
İsmet AKSOY
Mustafa YEŞİL
Turuncu Liste
Abdulkadir YILMAZ
Muhammet EROĞLU
Murat AYDIN
Vedat KÜÇÜK
Yalçın TÜRKEN
Abdulletif TAPKAN
Bekir BAZ
Cevdet TÜRKYOLU
Mehmet Hanefi SÖZEN
Recep UZUNALLI

Gri Liste

Ali AKIN
Asım GENCER
Bekir KONYA
Erhan ERDOĞAN
Eşref ÇİFCİ
İbrahim KARADAYI
İbrahim ÖZKARA
Kadir BÜLBÜL
Soner CESUR
Ali URSAVAŞ
Barbaros KOCAKURT
Halit ESENDİR
Hamdi Akın İPEK
H. Bayram ÖZTÜRK
Mahmut AKDOĞAN
M. Ali BÜYÜKÇELEBİ
Murat KARABULUT
Rıdvan AKOVALI
Sait AKSOY
Süleyman TİFTİK
Süleyman UYSAL
Şerif Ali TEKALAN
Talip BÜYÜK
Zekeriya ÖZ
Ali KALYONCU
Uzay ŞAHİN
Cansun SARIYILDIZ

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/