<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: HER YER HAYIR HER YER DİRENİŞ TÜRKİYE AYAKTA

17 Nisan 2017 Pazartesi

HER YER HAYIR HER YER DİRENİŞ TÜRKİYE AYAKTAbasliksiz-1
HER YER HAYIR HER YER DİRENİŞ
TÜRKİYE AYAKTA
Türkiye’nin dört bir yanında referandum sonuçları protesto edildi
Şaibelerle dolu referandum sonuçları, dün olduğu gibi bugün de İstanbul, Ankara ve İzmir'de protesto edildi. Akşam saatlerinde 'Hayır'ına sahip çıkmak isteyen vatandaşlar sokaklara akın etti. Öte yandan, Antalya, İzmir Eskişehir'deki protestolara polis müdahalede bulundu, çok sayıda kişi gözaltına alındı.
İstanbul başta olmak üzere, Ankara ve İzmir’de vatandaşlar referandum sonuçlarını protesto etmek için sokaklara akın etti. Özellikle, YSK’nın ‘son dakika’ kararı ile mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasıyla birlikte referandumun gölgelendiği ifade edildi.

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası binası önünde de bir grup toplandı. Opera önünde toplanan yüzlerce kişi, pankart açtı. Grup daha sonra sloganlar eşliğinde Bahariye, Moda ve Rıhtım’da yürüdü. Yaklaşık 2 saat ara sokaklarda slogan atan gruba balkonlara çıkan bazı kişiler tencere ve tavalar ile ses çıkartarak destek verdi.
Opera önünden başlayan yürüyüş Haydarpaşa’daki İlçe Seçim Kurulu Binası önünde son buldu. Burada çevik kuvvet polisleri geniş güvenlik önlemi aldı.
KADIKÖY
Foto: Reuters Beşiktaş’ta referandum protestolarını bu şekildeydi.

Yolu trafiğe kapatan eylemciler bir süre soğan attıktan sonra basın açıklaması yaptı. Grup, açıklamanın ardından polisin uyarılarısının ardından olaysız dağıldı.
Foto: Sputnik İstanbul’un Kadıköy ilçesinde toplanan yüzlerce kişi, anayasa değişikliği referandumunda şaibe iddialarını ve YSK’nın ‘mühürsüz zarfları’ geçerli kabul etmesini protesto etti.
Foto: Reuters
POLİS TAKSİM MEYDANI’NA YÜRÜYÜŞE İZİN VERMEDİ
Yürüyüşün ardından tekrar Kartal Heykeli önüne gelen grup, Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Ancak grubun önü Dolmabahçe Caddesi’ne girişte polis tarafından kesildi. Bunun üzerine grup, slogan atarak dağıldı.
Foto: DHA KADIKÖY
ESKİŞEHİR’DEKİ PROTESTODA GÖZALTI
Eskişehir’de parkta toplanıp evelerinden getirdikleri tencere ve tavalara kaşıklarla vurarak ses çıkaran ve ‘Başkanlığa hayır’ diye slogan atan grup uyarılara rağmen dağılmayınca polis müdaha etti. Polisler, aralarında HDP Tepebaşı İlçe Başkanı Emine Kaya’nın bulunduğu 10 kişiyi gözaltına aldı.
Bugün saat 21.00 sıralarında Yeni Bağlar Mahallesi Kartal Tepesi Sokak’taki parkta toplanan kızlı-erkekli çoğunluğu üniversite öğrencisi olan grup, evlerinden getirdikleri tencere ve tavalara kaşıklarla vurarak eylem yaptı. ‘Susma haykır, başkanlığa hayır’ diye slogan atan grubun yanına bir süre sonra polis ekipleri geldi. Polis müdürünün megafonla dağılmaları için uyarıda bulundu grup, parktan çıkıp ara sokaklarda yürümeye başladı.
Ses çıkararak yürüyen gruptakilere, Üniversite Caddesi’ne gelindiğinde yine polisler dağılmaları için uyarıda bulundu. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba polis müdahalede bulundu. Aralarında HDP Eskişehir Tepebaşı Merkez İlçe Başkanı Emine Kaya’nın da bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Kollarına plastik kelepçe takılarak çevik kuvvet midibüslerine bindirilenlerden N.B.’nin üzerinden sustalı bıçak çıktı. Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde sağlık raporları alınan 10 kişi daha sonra Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
ANTALYA’DA POLİS MÜDAHALESİ
Antalya’da, referandum sonucuna itiraz ederek eylem yapan grubu, polis biber gazıyla dağıttı. Çıkan arbede sonrasında gruptan 14 kişi gözaltına alındı.
16 Nisan’daki referandum sonucuna itiraz eden 50 kişilik grup, saat 21.00 sıralarında Antalya’nın simgelerinden tarihi Üç Kapılar önünde toplandı. Burada slogan atıp basın açıklaması yapmak isteyen gruba, polis, gösterinin izinsiz olduğunu belirterek dağılmaları konusunda uyarıda bulundu. Grubun ikazlara rağmen dağılmaması üzerine bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edildi.
Polis amirleri, gruptakilere dağılmaları konusunda yeniden uyarıda bulununca çıkan tartışmaların ardından arbede yaşandı. Daha sonra çevik kuvvet ekipleri gruba biber gazıyla müdahale etti. Bazı göstericiler ara sokaklara kaçarak dağılırken, polis, gruptan 14 kişiyi gözaltına aldı. Polis araçlarına bindirilen eylemciler, emniyet müdürlüğüne götürüldü.
BAKIRKÖY
İstanbul da protestoların düzenlediği yerlerden birisi de Bakırköy oldu. Bakırköy’de toplanan vatandaşlar “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganı attı.

İZMİR BORNOVA’DA 10 GÖZALTI
İzmir Bornova’da hukuksuz seçime karşı hakkını arayanlar gözaltına alındı. YSK’nın tartışmalı son dakika kararı sonrasında yurtta seçim sonuçlarına itirazlar yükselmeye devam ediyor. İzmir’de YSK’yı protesto etmek isteyen 10 vatandaş sivil polisler tarafından yaka paça gözaltına alındı.

İZMİR’DE PROTESTO
İzmir’de vatandaşlar ses çıkararak referandum sonuçlarını protesto ediyor

basliksiz-1
BEŞİKTAŞ’TA HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ
Referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından Beşiktaş’ta halk tepkilerini dile getirmek için sokağa döküldü.
Beşiktaş Kartal Heykeli önünde bulunan vatandaşlar, seçim sonuçlarını protesto etti. Bir araya gelen yüzlerce kişi referandum sonuçlarını “Hayır kazandık”, “Tek adama hayır” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla protesto etti
basliksiz-1
Referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından Beşiktaş’ta halk tepkilerini dile getirmek için sokağa döküldü.
ANKARA’DA REFERANDUM SONUÇLARI BÖYLE PROTESTO EDİLDİ
ANKARA’DA KUĞULU PARK
Ankara'da ODTÜ'lü öğrenciler “Hayır daha bitmedi yeni başlıyor” sloganı ile yürüdü. ODTÜ kampüsü içerisinde bulunan 5. Yurt önünde toplanan öğrenciler, “Diktatöre teslim olmayacağız” sloganlarıyla 100. Yıl mahallesine yürüdü. Ayrıca Dikmen, Batıkent, Keçiören ve Kuğulu Park’ta da YSK'nın kararına karşı bir araya gelen halk, irili ufaklı protesto eylemlerine başladı.
basliksiz-1

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/