<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Neden Büyük Şirketlerin Çoğu Çin’de Üretim Yapıyor?

15 Nisan 2017 Cumartesi

Neden Büyük Şirketlerin Çoğu Çin’de Üretim Yapıyor?Neden Büyük Şirketlerin Çoğu Çin’de Üretim Yapıyor? 
İlk aklımıza gelen cevap doğal olarak ucuz iş gücü olacaktır ancak en az ucuz iş gücü kadar önemli bir faktör var; o da “nadir toprak elementleri” denilen malzemeler.

cin akilli davranirsa ki davranmaya basladilar, gelecegin en buyuk ulkesi olabilir. eger 3. dunya savasi cikarsa da yuksek ihtimal bu ulke yuzunden cikacak. zaten 4’e bolunmeye cok musait ortamlari var.
tum dunya cin’e ucuz iscilikten yararlanilmak icin yatirim yapildigini saniyor fakat olay oyle degil, herkes buna muhtac.
elindeki iphone, kullandigin laptop, cuzdanindaki kartlar, son model araban…bunlarin hepsinde dunyanin en degerli malzemesi; lantenit’ler bulunuyor, onlarsiz hicbiri calisamaz. lantenit’ler ise cogunlukla cin’de var. bunu amerika’ya ya da avrupa’ya tasimasi zor, maliyetli ve tehlikeli. o yuzden o fabrikalarin hepsi cin’de, tayland’ta ve benzeri yerlerde. kisaca; ucuz isci falan degil olay, isci romanya’da da ucuz. cin yillardir bu altin gibi degerli madenlerini ucuza satiyordu ki 2011 yilinda akil edip, ambargo koydu.
avrupa ve amerika deli gibi bu metallerin oldugu topraklar ariyor, ayni zamanda az derecede kullanacak daha iyi bir teknoloji gelistirmeye cabaliyor, lojistik sartlarini iyilestirip ucuza tasimak ve her urunleri toplatip geri donusumle o metalleri tekrar kullanmak istiyor. uzayda dahi calismaya basladilar; planetary resources vb. firmalara google dahi destek cikiyor.
cin’in bu kararindan sonra, merkel basta olmak uzere tum avrupa ilk is olarak tum is adamlarini alip cin’e ziyaret adi altinda gidip gelecegi konustu, milyar dolarlık pazarliklar yapildi. bakalim gelecekte pastanin neresi cine dusecek?
bu nadir toprak elementleri sanılanın aksine dünya kabuğunda nadir bulunduklarından değil de, madencilik piyasası için ekonomik miktarda bulunup işletilemediklerinden dolayı bu tanımlamayı almışlardır zamanında. işlemeyi en iyi yapan da çin.
Periyodik Tablonun F Bloğu
Üst Sıra: Lantanitler
Alt Sıra: Aktinitler
kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/neden-buyuk-sirketlerin-cogu-cinde-uretim-yapiyor

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/