<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: New Yorker: Erdoğan, Zarrab’ın konuşmasından korkuyor

17 Nisan 2017 Pazartesi

New Yorker: Erdoğan, Zarrab’ın konuşmasından korkuyorNew Yorker: Erdoğan, Zarrab’ın konuşmasından korkuyor

Erdoğan ile Zarrab arasında ABD’li danışmanlar üzerinden yapılan gizli görüşmeler Batı basınının da ilgi odağında.

New Yorker dergisi, Erdoğan-Zarrap-Giuliani arasındaki sır trafiğe dikkat çekerek, “Erdoğan’ın kendisi ya da ailesi ‘Zarrab Şeması’ ile bağlantılı olabilir” ifadelerini kullandı.
ABD’nin New York kentinde yargılanan Reza Zarrab’ın danışman avukatlığını üstlenen Yahudi lobisinin önde gelen isimlerinden Rudolph Giuliani ve Mukasey’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşme sır gibi saklanırken ABD basınında yeni bilgiler çıkmaya devam ediyor.
New York Savcılığı, Neoconların önemli temsilcilerinden Giuliani ve Mukasey’in Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile “davaya diplomatik bir çözüm bulmak” amacıyla görüştüğünü saptamıştı. Savcılığın mahkemeye gönderdiği yazıyla ortaya çıkan görüşmede, “davanın olası çözümleri”nin ele alındığı belirtilmişti.
İkili ABD’ye döndükten sonra da hükümet temsilcileri ile görüşmeler yapmıştı. Washington-Ankara hattında yaşanan Zarrab trafiğini ilk kez Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek geçen günlerde belgeleriyle kamuoyuna açıklamış, ABD’nin Zarrab dosyası üzerinden Erdoğan’ı esir almaya çalıştığını vurgulamıştı.

BİLE BİLE NEDEN NEWYORK’A UÇAR?

Zarrab’ın ABD’li danışmanları ile Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmeler ABD basınının dikkatini yoğunlaştırdığı konular arasında. New Yorker dergisi, Erdoğan-Zarrap-Giuliani arasındaki trafiğe ilişkin 14 Nisan tarihli haberinde şu ifadeleri kullandı:
“Erdoğan neden Zarrab’la bu kadar çok ilgileniyor? Belki Zarrab sadece onun sadık bir dostu. Ama Türk savcıların Zarrab davasında bulduğu kanıtlara göre, Erdoğan’ın kendisi ya da ailesi ‘Zarrab Şeması’ ile bağlantılı olabilir. Belki Erdoğan, hapisteki Zarrab’ın konuşmaya karar vermesinden korkuyor. (…)
Zarrab avukatlarının önemli kısmını kovdu ve Rudy Giuliani’yi, Trump’n dostunu ve Michael Mukasey’i, eski Adalet Bakanı’nı tuttu. Zarrab kendisini kovuşturmadan koruyacak tatlı bir anlaşmanın umudunu besliyor olabilir. Geçtiğimiz ay FBI ajanları Halkbank Genel Müdür Yardmcısı Mehmet Hakan Atilla’yı tutukladı. Halkbank, iddianameye göre Zarrab’ın altına karşılık gaz anlaşmaşmasını yürüttüğü banka.
Atilla, New York havalimanına geldiğinde tutuklandı. Atilla’ya karşı hazırlanan iddianame, Zarrab’a karşı kullanılan delillerin aynısına, dinlenen telefon görüşmelerine, dayanıyor. Atilla, kendi müşterisi bir yıl önce kamunun önünde görülen ve basına yeni yansıyan bir davada tutuklanmışken, bu kadar tasasız bir şekilde New York’a uçar mı?
David Perkins imzalı haberde, Erdoğan Hükümeti’nin geçtiğimiz sene içinde de dönemin Adalet Bakan Loretta Lynch’den Zarrab’ın serbest bırakılmasını talep ettiği, ayrıca Eylül ayında zamanın Devlet Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye ziyaretinde de konuyu gündeme getirdiği öne sürüldü.”

kaynak: https://aydinlik.com.tr/turkiye/2017-nisan/new-yorker-erdogan-zarrab-in-konusmasindan-korkuyor
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/