<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: ORF: Referandumda Oy Kullananların Listesi Elimizde!

21 Nisan 2017 Cuma

ORF: Referandumda Oy Kullananların Listesi Elimizde!ORF: Referandumda Oy Kullananların Listesi Elimizde!

Avusturya Devlet Televizyonu ORF, Anayasa referandumu kapsamında, Avusturya'da oy kullananların listesinin ellerinde olduğunu duyurdu. Bu liste üzerinden yasa dışı çift vatandaşlık kullananlara ulaşılabileceğini gündeme getirdi.
Avusturya devlet televizyonu ORF, bu gün yaptığı yayında, Anayasa referandumu kapsamında oy kullanan kişilerin listesinin ellerinde olduğunu söyledi. 
Yukarı Avusturya ORF kanalı, yaptığı haberde, oy kullanan Türklerin listesinin ellerinde olduğunu duyurdu. 

Bunun üzerine, Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) meclis üyesi Elmar Podgorschek, listeyi isteyerek, incelenmesini talep etti. 
Elmar Podgorschek (FPÖ), Referandum için oy kullananların incelenmesi sonucunda, çifte vatandaş olanların tek tek tespit edileceklerini öne sürdü. 
Avusturya Devlet Kanalı (ORF) bu listeyi nereden aldı?
Avusturya’da bulunan Türk Konsolosluk ve temsilcilerinin böyle bir liste vermediklerine göre, bu liste ne amaçlı tutuldu?
Referandum seçim sürecinde, uyarılarımıza rağmen, vatandaşlara ‘’bu sizin hakkınız gidin oy kullanın’’ diyenler bunun hesabını verebilecekler mi?
Referandum sürecinde, oy kullanma merkezlerine (konsolosluklara) toplu halde ulaşım sağlayarak, Avusturya medyasına video çekme olanağı verildiği düşünülmedi mi?
İçişleri Bakanlığının, Konsolosluk çevresinde kontrol yapamayız demesi, kontrolün sadece polis memurlarıyla yapıldığı algısı yapılarak, video çekimlerinin önü açılmıştır. 
Avusturya’nın en çok okunan gazetesi, Kronen Zeitung, yaptığı videolu haberde, ‘’yüzlerce çiftte vatandaş oy kullanmaya geldi’’ başlığı vererek hedef göstermiş ve ispat olmadan suçlamıştır.
Ertesi gün aynı yerde çekim yapmaya devam etmiştir.
Ve yine vatandaşları toplu halde oy kullanmaya getiren kurumlar, bu gazete için herhangi bir yasal başvuruda bulunmadılar. 
Vilgül, bu habere karşı, Kronen Zeitung’u uyarmış, bu uyarı hem haber yaparak, hem de bizzat gazeteye elektronik posta ile bildirilmiştir. 
Referandum sürecinde ‘evet veya hayır’ cephesi her iki tarafta, Avusturya hükümetinin çiftte vatandaşlık konusundaki hassasiyetini, siyasetin buğulandırdığı gözlerle görmezden gelmişlerdir. 
Her zaman olduğu gibi, seçimler bitti. Ama Avusturya’da yeni bir ‘’seçme’’ başladı. (virgül)


Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/