<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Oyların yüzde 15'i belli oldu... Seçeneklerden biri farkı açmaya başladı... Referandum sonuçları ne zaman açıklanacak?

16 Nisan 2017 Pazar

Oyların yüzde 15'i belli oldu... Seçeneklerden biri farkı açmaya başladı... Referandum sonuçları ne zaman açıklanacak?
Oyların yüzde 15'i belli oldu... Seçeneklerden biri farkı açmaya başladı... Referandum sonuçları ne zaman açıklanacak?
Ve referandumdan son dakika haberi... Saat 17.00 itibarıyla tüm sandıklar kapandı. Oyların sayımı başladı. İlk açılan sandıklarda şu an sayılan oyların oranı yüzde 15'e ulaştı. Hürriyet.com.tr'ye ulaşan oyların yüzde 15'i esas alındığında iki seçenek arasında büyük bir fark olduğu görülüyor. Peki referandum sonuçları ne zaman belli olacak? Referandum sonuçlarına ilişkin bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak. Ancak YSK 21.00'den önce yayınların serbest bırakılmasına karar verebiliyor. Geçmiş yıllarda YSK seçim yasağını saat 21.00'e gelmeden kaldırmıştı. Seçim yasakları kalkar kalkmaz sonuçlar hurriyet.com.tr'de olacak.
Referanduma saat 07:00’de başlayan doğu illerindeki oy verme işlemi saat 16.00, Batı illerde saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.
Seçmenler, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te 07.00-16.00 arası sandık başına gitti.
Oy kullanma işlemlerinin sona ermesinin ardından sandık başkanları tarafından oylar sayılmaya başlandı. 
Diğer illerde ise oy verme işlemi saat 17.00'ye kadar devam etti.
Seçmenler, Türkiye genelinde kurulan 167 bin 140 sandıkta oylarını kullandı.
Süre sona erdiği halde sandık başında oylarını kullanmak üzere bekleyen seçmenler varsa bu kişilerin oy kullanmasına sandık kurulu başkanı saydıktan sonra izin verilecek. Bu arada, yurt dışındaki seçmenler için gümrük kapılarında oy verme işlemi de tamamlandı.

YURTDIŞINDAN GELEN OYLAR AYNI ANDA AÇILACAK

Yurt dışındaki seçmenler için 57 ülke, 120 temsilcilikte sandık kurulmuş, 27 Mart'ta başlayan oy verme işlemi 9 Nisan'da sona ermişti. Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye'ye getirilmişti. 
Ankara'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunda saklanan bu oylar da diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlanacak. Hürriyet>Gündem>

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/