<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Rıza Sarraf ve Halk Bankası yöneticisine savaş suçu suçlaması

15 Nisan 2017 Cumartesi

Rıza Sarraf ve Halk Bankası yöneticisine savaş suçu suçlaması
Rıza Sarraf ve Halk Bankası yöneticisine savaş suçu suçlaması
New York Güney Bölge Federal Savcılığı, Sarraf ile geçen ay New York'ta tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın davalarını birleştirerek, ikinci bir iddianame kaleme aldı.
Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, ikinci iddianamede, İran'ın Irak ve Suriye'ye 'yasadışı yollardan silah, mühimmat, savaşçı göndermesine' ilişkin detaylar da yer aldı. İddianamede Sarraf, Atilla ve diğer suç ortaklarının ilişkide olduğu İran şirketleri arasında Mahan Air de sayıldı.
İran Devrim Muhafızları ve buna bağlı Kudüs Kuvvetleri'nin Tahran merkezli Mahan Air aracılığıyla hem Suriye'ye, hem de Irak'a silah ve savaşçı geçirdiği iddiasına yer verildi.
Sarraf ve Atilla hakkındaki ortak iddianamede, New York Federal Savcı Vekili Joon Kim, Mahan Air'in ABD'nin İran'da yaptırım uyguladığı şirketler arasında yer aldığına vurgu yaparak, şu ifadeleri kullandı: "Tahran merkezli Mahan Air, İran Devrim Muhafızları ve Kudüs Kuvvetleri'ne finansal, materyal ve teknolojik destek sağladığından dolayı ABD'nin yaptırım listesine dahil edilmiştir. Mahan Air, İran Devrim Muhafızları'na ve Kudüs Kuvvetleri'ne malzeme, personel ve fon transferinde kullanılmaktadır. Bu transferler arasında İran Devrim Muhafızları ve Kudüs Kuvvetleri'nin İran'dan Suriye ve Irak'a, bu ülkelerden de İran'a yönelik askeri eğitim için yolculuk hizmetleri bulunmaktadır. Mahan Air, İran Devrim Muhafızları ve Kudüs Kuvvetleri komutanlarının yolculuklarını uçuş manifestosuna dahil etmeyerek normal havacılık kurallarını bypass etmiş, bu kişilerin gizlice yolculuklar yapmalarını sağlamıştır. Mahan Air, İran Devrim Muhafızları ve Kudüs Kuvvetleri'nin silah, mühimmat ve personel transferiyle, mali kaynak aktarımını da kolaylaştırmıştır."
İddianamede, Mahan Air'in sadece İran Devrim Muhafızları ve Kudüs Kuvvetleri değil, ABD'nın terör terör örgütleri listesinde bulunan Lübnanlı Şii Hizbullah hareketine de benzer hizmetlerde bulunduğu ifade edildi.
Rıza Sarraf hakkında geçen yıl ABD'de tutuklandıktan sonra kamuoyuna açıklanan ilk iddianamede Mahan Air'in adı geçmiyordu. İlk Sarraf iddianamesinde sadece İran'a yönelik yaptırımlar yer alırken, Suriye ve Irak'a da hiç değinilmiyordu. Sarraf'a ilişkin ilk iddianamede, İran Devrim Muhafızları ile Kudüs Kuvvetleri'nden de hiç bahsedilmiyordu.


Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/