<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Venedik Komisyonu üyesi: İktidar idamla AİHM denetiminden kurtulmak istiyor

24 Nisan 2017 Pazartesi

Venedik Komisyonu üyesi: İktidar idamla AİHM denetiminden kurtulmak istiyorFotoğraf: turgutozal.edu.tr
Venedik Komisyonu üyesi: İktidar idamla AİHM denetiminden kurtulmak istiyor 

Avrupa Komisyonu üyesi Doç. Dr. Öykü Didem Aydın, Türkiye’de ‘anayasasızlaştırma’ dönemine girildiğini ve iktidarın iç ve dış denetim mekanizmalarının tümünü ortadan kaldırmak istediğini söyledi.

Cumhuriyet’ten Kemal Göktaş’a konuşan Aydın, referandumdan geçen anayasa değişiklikleriyle Türkiye’de siyasetin sınırlarının olmadığı bir anayasa ya da ‘anayasasızlaştırma’ dönemine girildiğini ifade etti.

‘Demokrasiye inananlar birleşmeli’

2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefet partilerinin izlemesi gereken yola ilişkin konuşan Aydın bir ‘cephe’ veya ‘koalisyon’ oluşturulması gerektiğini ifade etti: “Türkiye’de anayasal demokrasiye, hukuk devletine, evrensel standartlara inanan kesimlerin her türlü başka mülahazayı bir tarafa bırakıp eğer gerçekten demokrasimizi ve hukuk devletini geri kazanacaksak temel hakların asgari standartlarında birleşmesi gerekir. Ki bu hükümete de yarayacaktır, bu hükümet için de yararlı bir girişimdir. Yani her zaman ‘doğru yoldasın’ demek iyi bir şey değil. Bunun sonu iyi görünmüyor. Biz tekrar anayasal demokrasiyi kazanacağız. Biz tekrar temel hakların asgari standartlarında birleşeceğiz. Bunu alternatif olarak ortaya koyuyoruz.”

Bir koalisyonla seçimler kazanılsa dahi, mevcut anayasa değişikliklerinin sürdürülebilir olmadığını dile getiren Anayasa Komisyonu üyesi, yeni bir anayasaya gereksinim olduğunu savundu.
‘İktidar AİHM denetiminden kurtulmak istiyor’

İktidarın idamı getirerek Avrupa’yla bağlarını koparmak istediğinin altını çizen Aydın, iç denetim mekanizmalarının halihazırda ortadan kaldırıldığını, bundan sonraki hedefin de AİHM gibi denetim mekanizmalarından da kurtulmak olduğunu söyledi.

YSK’nın referandum sırasındaki ‘mühürsüz kararı’na ilişkin “YSK’nin bu kararı şiddetle eleştirilmesi gereken bir karar. Tarih bunun notunu düşecektir” diyen Aydın, itirazlar için AİHM yolunun açık olduğunu söylemek için erken olabileceğini ifade etti: “İnsan hakları sözleşmesi, iç hukuk yollarının tüketilmesini öngörüyor. Tüketilmesinin gerekmemesi için belirli rapor, belirli ziyaretçi, belirli vaka birikmesini bekliyor diyelim. Burada pek bir politik davranma olduğuna inanmıyorum. AİHM pek çok kararında Venedik Komisyonu raporunu beklemişti. BM İnsan Hakları Komisyonu raporlarına atıf yapmıştı. Belirli heyetlerin gelip gözlem yapmasını, gerçek tabloyu görmek istiyor.”

Avrupa Komisyonu üyesi, referandumda YSK’nın şeffaf davranmadığına ilişkin görüş bildiren AGİT raporunun ‘AİHM yolunda’ etkili olacağını belirterek, sadece AİHM’e güvenilmemesi konusunda uyardı: “Ama her şeyi AİHM’ye havale eder hale geldik. Biraz acizlikten kaynaklanan bir durum. Demokratik hukuk devletine inanan, anayasal demokrasiye inanan kesimlerin her türlü başka ayrışmaları bir kenara bırakıp asgari ölçütlerde belirli bir tavır geliştirmelerine ihtiyaç var. Bu tavır geliştirilmediği sürece zannederim bu hukuksuzlukların sonu gelmeyecektir.”

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/