<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: 19 Mayıs’ta ‘’İzin’deyiz’’

19 Mayıs 2017 Cuma

19 Mayıs’ta ‘’İzin’deyiz’’

19 Mayıs’ta ‘’İzin’deyiz’’ – Onur AKSOY

19 Mayıs’ta ‘’İzin’deyiz’’ 
(Büyük ustaya saygıyla: Aziz Nesin – Atam İzindeyiz)
Yine bir 19 Mayıs arifesinde, zinde güçlerin peşinde, statlara doluşacağız, sağ kol yukarı, sol kol 90 derece yana, bacakları bitiştireceğiz dedik, izin vermediler, yine diyeceğiz, çünkü Ata’m İzin’deyiz.

Bandırma vapurunu hurdacıya attık, Samsun limanını özelleştirme nezdinde ‘’babalar gibi sattık’’ , bir daha Samsun’a çıkmayacağız, bilincindeyiz, bunun rahatlığı ile İzin’deyiz.

10 yılda, her savaştan ‘’açık alınla’’ çıkan biz, insan içine çıkamayacak sömürücülerin peşindeyiz, ‘’ileri demokrasinin’’ tadı damağımızda kaldı, hala ‘’yemekteyiz’’. Dolayısı ile İzin’deyiz.

Tüm kazanımlarının altına dinamit döşenirken izlediğimiz ‘’Cumhuriyetçiliğimiz’’ var. Yükselen İslamcılık vurgusuna karşı liberal ‘’Laikliğimiz’’ var. Emeği es geçip sermayeden yana ‘’Devletçiliğimiz’’ var. Atalarımızın dört kıtada at koşturduklarından söz edip, halkını iç ve dış sömürücülerin ahtapot kollarına emanet eden ‘’Milliyetçiliğimiz’’ var. ‘’Anamızı da alıp gittiğimiz’’ ‘’Halkçılığımız’’ var. ‘’Tam bağımsız Türkiye’’ uğruna ölenleri kendine rehber alıp , ‘’Tam liberal Türkiye’’ uğruna çalışan ‘’Devrimciliğimiz’’ var. 6 Ok uğruna içtiğimiz ‘’Andımız’’ var, yine içeceğiz, çünkü İzin’deyiz.

Partin var bir de, yenilenme arifesinde, ülken ABD üsleri, AB fonları, emperyalizmin eline geçen yer altı ve yer üstü kaynakları ile donatılırken seni aklına bile getirmeyen ama bir kara çarşaf, bir çember sakal görünce ‘’gerisi teferruattır’’ deyip birden ‘’Atatürkçü’’ kesilenlerin elinde. Sapına kadar ‘’Kemalist’iz’’, tabii ki İzin’deyiz.

Cadı avına dönen bir oyunda aydınlarımız ‘’Ergenekon’da’’ , halkın oyları ile seçilen Kürtler ‘’KCK’da’’, yıllarca devrimci avı yapan emniyet müdürü ile sosyalistlerimiz ‘’Devrimci Karargah’da’’. At izinin it izine karıştığı günlerdeyiz. Çoban yıldızımızsın, İzin’deyiz.

2.5 aylık bebekler açlıktan ölüyor, o bebekleri yetiştirecek anneler evlatlarına kahvaltı hazırlayamadığı için intihar ediyor, o evlatları yetiştirecek öğretmenler atanamadığı için canına kıyıyor, o öğretmenleri yetiştirecek akademisyenler zindanlara atılıyor. Bu da bize normal geliyor, kayboldu belleğimiz ama yine de İzin’deyiz.

‘’Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler memleketi olamaz.’’ demişken, cemaatler ülkeyi sardı, cemaat lideri vaiz ‘’özgürlükler ülkesine’’ kaçtı, biat kültürü tüm devlet organlarına sıçradı, ‘’bir daha çık gel Samsun’dan’’ demekteyiz. Bekliyoruz, İzin’deyiz.

Dinciliğe karşı militarist laiklikleyiz, paşalarımız hoştur, her başı sıkışınca Anıtkabir’e koştur, emperyalizme kök söktürmüş kurtuluş savaşının halk ordusu ile günümüzün bol NATO sosuna bandırılmış ordusunu bir tutmak boştur, boş olsa da sana sevgimiz çoktur, ismimizin başında ‘’T.C.’’miz, senin ‘’askerleriniz’’, dolayısıyla İzin’deyiz.

Binlerce gencin hayallerini ‘’şifrelediler’’ ama tatmin olan Cumhurbaşkanımız, Nükleer santrali tüple bir tutan Başbakanımız, ‘’geçinemiyoruz ‘’ diyen görme engelli çalışana ‘’nankör’’ muamelesi yapan sağlık bakanımız, ‘’ucubelerin’’ yıkılmasını seyreden kültür bakanımız, hepsinin acısını çeken vatandaşımız, kan gölüne döndü ‘’Şark’ımız’’, gençlik olarak uyumaktayız, biz kurtarıcımızı seçtik ‘’Survivor’’ peşindeyiz, aydınlanma felsefesini unuttuk ‘’Nihat Doğan felsefesindeyiz’’, çok koştuk, çok yorulduk, yetti artık İzin’deyiz!

(Yine de azimle dolu içimiz, bıraktığın Cumhuriyet’in başına ‘’Sosyalist’’ sıfatı takmak isterken, üstelik ‘’İzin’den’’ gittiğini söyleyenlere rağmen!)

Not:
19 Mayıs’ın ‘’Atatürk’ü anma ve Gençlik’’ kısmı bu. Ya spor bayramı? Onu da lig sonunda göreceğiz. İliklerine kadar soyulmasına rağmen hakkını aramak için sokağa inmeyi ‘’marjinallik’’ ile bir tutan milyonlarca insan, şampiyonluk kutlamasında sokağa dökülecek. Eee, bundan iyi ‘’Spor Bayramı’’ mı olur?  – Onur AKSOY

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/