<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: AB üyeliği için ‘yeni ve pozitif bir ivme’: Türkiye’ye 12 aylık takvim verildi

27 Mayıs 2017 Cumartesi

AB üyeliği için ‘yeni ve pozitif bir ivme’: Türkiye’ye 12 aylık takvim verildi

AB üyeliği için ‘yeni ve pozitif bir ivme’: Türkiye’ye 12 aylık takvim verildi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) liderleriyle görüşmelerini ‘olumlu’ diye niteleyerek, “12 aylık bir takvim aldık, bir çalışma yapacağız ve adımları atacağız” dedi.
‘Yeni ve pozitif bir ivme’

Cumhurbaşkanı, NATO zirvesi için gittiği Brüksel’de Avrupa Parlamentosu (AP) başkanının ardından AB Konseyi başkanı ve Avrupa Komisyonu başkanıyla da görüşmüştü.
Dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila’nın aktardığına göre satırbaşlarıyla şunları söyledi:

“AB üyelik sürecine yeni ve pozitif bir ivme kazandırılması hususunda kendileriyle olumlu bir görüşme yaptık. Türkiye AB göç anlaşmasının uygulanması hususunu müzakere ettik, vize konusunu da müzakere ettik. Terörle mücadelede Türkiye’ye destek olunmasını istedik. Referandum sürecinde yaşananların geride bırakılması gerekiyor. Artık yeni bir süreci başlatma temennisi Tusk (AB Konseyi Başkanı Donald Tusk) ve Juncker (Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker) tarafından da gündeme getirildi.
Birtakım çalışmalar yapmışlar. Şu anda kendilerinden bu yaptıkları çalışmaya yönelik biz 12 aylık takvim aldık. Bu takvim üzerinde dışişleri ve AB bakanlıklarımızla bir çalışma yapacağız ve adımları atacağız. Vize meselesi değil sadece, Kızılay ve AFAD’ın oralara yapacakları para yardımı hususunu da gündeme getirdik. Bu konuda da çalışmaları karşılıklı yürüteceğiz.”

Tajani de dünkü görüşmelerinde Erdoğan’ın Türkiye’nin AB üyeliği için çaba göstermeyi taahhüt ettiğini aktarmıştı.

Macron’dan pozitif enerji

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan da pozitif enerji aldığını söyledi: “Genç, 40 yaşında bir arkadaşımız. Temenni ederim ki Türkiye-Fransa arasındaki ikili ilişkileri bu dönemde çok daha farklı bir yere taşırız. Pozitif bir enerji verdi.”

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/