<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: AİHM'e referandum başvurusunda CHP'yi umutlandıran karar

1 Mayıs 2017 Pazartesi

AİHM'e referandum başvurusunda CHP'yi umutlandıran karar
AİHM'e referandum başvurusunda CHP'yi umutlandıran karar
16 Nisan referandumunu AİHM'e taşıyacak olan CHP, AİHM'in bugüne kadar referanduma ilişkin bir karar almaması noktası üzerinde duruyor. 

Ancak AİHM kararlarına ilişkin mevzuat taraması yapan CHP'nin hukukçu kurmayları, durumu tersine çevirebileceğini düşündükleri bir karara ulaştı.
CHP'nin hukukçu kurmayları, itiraz dilekçesi için AİHM kararlarına yönelik tarama gerçekleştirdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bugüne kadar referandumlara yönelik bir karar almamış olmasına karşın, yapılan taramada ulaşılan AİHM'in 'Mclean-Birleşik Krallık' ile 'Cole-Birleşik Krallık' kararları ana muhalefeti umutlandırdı.
Résultat de recherche d'images pour "ECHR"

CNN TÜRK'ün aktardığına göre AİHM, 11 Haziran 2013 tarihinde, Joseph Mclean ve Kevin Cole isimli iki hükümlünün, aralarında Mayıs 2011 referandumu da olmak üzere bir dizi seçime katılma haklarının elinden alındığına yönelik başvurusu üzerine aldığı kararda, "Mevcut davada, mahkemenin referandumlarla ilgili yerleşik kararını değiştirmesini gerektirecek bir kanı bulunmamaktadır" ifadesine yer verdi.

'MÜHÜRSÜZ OY PUSULASI KARARI 'YENİ BİR DURUM' YARATABİLİR'

CHP'li hukukçular, bu ifadeyi 'yeni bir durum' olduğu takdirde, mahkemenin referandumlara yönelik de inceleme yapabileceği biçiminde yorumladı.
16 Nisan halk oylamasındaki mühürsüz oy pusulası kararı başta olmak üzere bir dizi usulsüzlük iddiasının "yeni bir durum" yaratacağı görüşünü savunan CHP, yetişmesi durumunda hafta sonuna kadar 16 Nisan referandumunu AİHM'e taşıyacak; serbest seçim hakkının ihlal edildiğini öne sürecek.
Résultat de recherche d'images pour "ECHR"

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/