<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Bakanlıktan ‘Madımak davası’na talimat gibi uyarı: ‘Zaman aşımı’yla düşürün

28 Mayıs 2017 Pazar

Bakanlıktan ‘Madımak davası’na talimat gibi uyarı: ‘Zaman aşımı’yla düşürün
Bakanlıktan ‘Madımak davası’na talimat gibi uyarı: ‘Zaman aşımı’yla düşürün
‘Madımak katliamı’ davasında, mahkemenin iki sanık hakkında yeniden iade talebi isteğinin Adalet Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından “Zaman aşımını değerlendirin, bu kişiler hakkında davayı düşürün” talebiyle reddedildiği ortaya çıktı.
Pir Sultan Abdal şenliklerine katılan 33 aydın, Sivas’taki Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993 tarihinde yakılarak katledilmişti.
Evrensel’in haberine göre, davanın görülmesine Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Davaya, katledilen aydınların yakınları ile avukatları katıldı.
Dava avukatlarından Kazım Genç, ortaya çıkan talimatla ilgili “Gelen yazı bir idari birimden gelmiştir. Mahkemelerin objektifliğine gölge düşürecek yazı yazılması, hatta talimat verir gibi ‘Zaman aşımını değerlendirin’ söyleminde bulunması, bizim baştan beri ‘bu davadaki sanıkların devletin bir yerlerinde korunduğu’ savımızı doğrulamıştır. Mahkemenin yazdığı bir yazı vardır. İdari birim de bunu yerine getirmek zorundadır. Bunu yerine getirmeyenler hakkında gereğinin yapılması için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” dedi.
Avukatların bu talebi, hakim tarafından değerlendirmeye alınmaksızın kesin bir tutumla reddedildi.
‘İki katilin korunmasına şaşırmıyoruz’

Yazar Aziz Nesin’in otelden indirilme anı. (Önde Refah Partisi Belediye Meclis üyesi Cafer Erçakmak)
Katliamda hayatını kaybeden şair Metin Altıok’un kızı ve CHP genel başkan yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, duruşmanın ardından konuştu.
“Sivas katillerini savunduğu için onlara makam dağıtan bir anlayışın, bahsi geçen iki katili de korumasına şaşırmıyoruz” diyen Altıok, katliamın insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu söyledi.
CHP’li vekil şöyle devam etti: “24 yılda dört cumhurbaşkanı, dokuz başbakan değişti. Sivas davası nasıl zaman aşımına uğratıldıysa aynı şekilde katliamla ilgili Meclis çatısı altında sorulan sorular ve verilen önergeler de zaman aşımına uğratıldı.”

http://www.diken.com.tr/bakanliktan-madimak-davasina-talimat-gibi-uyari-zaman-asimiyla-dusurun/
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/