<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Baykal'dan Gül'e yanıt: AKP'nin kaygısı boşuna değilmiş

6 Mayıs 2017 Cumartesi

Baykal'dan Gül'e yanıt: AKP'nin kaygısı boşuna değilmiş

Baykal'dan Gül'e yanıt: AKP'nin kaygısı boşuna değilmiş

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dünkü açıklamalarından sonra Deniz Baykal'ı arayarak görüşlerini sorduğunu yazdı. 

İşte Ahmet Hakan'ın Baykal'la konuştuklarını kaleme aldığı o yazı:
ABDULLAH Gül’ün açıklamasının hemen ardından Deniz Baykal’ı aradım.
Dedim ki:
“Ne diyorsunuz Gül’ün size yönelik söylediklerine?”

*
Baykal’ın söyledikleri şunlar:
*
- SORULDU, SÖYLEDİM: Ben sizin programınızda izlememiz gereken yol haritasını anlattım. Benim çizdiğim yol haritasında ne Sayın Gül ne de o konumdaki bir kişi yer alıyordu. Ben partimin ilkeleri ve anlayışı doğrultusunda en geniş tabanlı bir adayın belirlenmesini önerdim. Abdullah Gül’ü siz bana sordunuz.
*
- SÖYLEDİĞİM ŞUDUR: Gül’ü sorduğunuzda ben siyasi nezaket ve saygı anlayışı içinde “Böyle bir niyeti varsa ve yüzde 49’un duyarlılıkları ile kendisini bağlantılı kılabiliyor ise o zaman gereken yapılır, onun bileceği iştir” dedim.
*
- ÖYLE ANLAŞILIYOR Kİ: Sayın Gül’ün yaptığı açıklamadan benim çıkardığım sonuç şu: Adalet ve Kalkınma Partisi çevrelerinin biraz kaygıyla karışık olarak gündeme getirdikleri olasılık o kadar da boşuna değilmiş. Yani Sayın Gül’ün böyle bir olasılığı kararlı bir tavırla reddeden bir tutum içinde olmadığı ortaya çıktı.
*
- SORUMLU BEN DEĞİLİM: Gül’ün bu açıklamayı yapmak zorunda kalmasının sorumlusu ben hiçbir şekilde değilim. Bu tamamen kendi ortamında gelişen bir şeydir. Ancak Sayın Gül, öyle anlaşılıyor ki cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda bugüne kadar yapılan spekülasyonları ortadan kaldırma niyeti ve kararlılığı içinde değil.

Ahmet Hakan yazısında bir ayrıntıya dikkat çekti. Dün Cuma namazı çıkışında kameraların karşısına geçen Abdullah Gül'ün aksine, Baykal'ın da cuma namazını Antalya’da Tekeli Mehmet Paşa Camisi’nde kıldığını. Ama Gül gibi cumadan çıkışta bir açıklama yapmadığını yazdı. Baykal'ın camiden çıkarken çekilmiş bir fotoğrafını yayımladı.
GÜL BAYKAL HAKKINDANE DEMİŞTİ
Abdullah Gül: Deniz Baykal'ın açıklamalarını ciddiye almadım
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, referandumun ardından yaşanan tartışmalarla ilgili açıklama yaptı. CHP'li Deniz Baykal'ın 2019'daki seçimlerle ilgili kendisi hakkındaki iddialarına tepki gösteren Gül, "Bir parti içi iç hesaplaşma, hiç ciddiye almadım" dedi. Aktif siyasete girmeyeceğini daha önce defalarca söylediğini belirten Gül, polemiklere ise katılmayacağını vurguladı.
Önümüzdeki günlerde de fikirlerini paylaşmaya devam edeceğini aktaran Gül, "Ama onun dışında polemiklere sokmaya çalışanları da ciddiye almam" dedi.


Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/