<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: BİNBAŞI KONUŞTU... ANKARA KARIŞTI!..

22 Mayıs 2017 Pazartesi

BİNBAŞI KONUŞTU... ANKARA KARIŞTI!..Résultat de recherche d'images pour "a Binbaşı Deniz Aldemi"

BİNBAŞI KONUŞTU... ANKARA KARIŞTI!..
BİNBAŞI: BEN DARBEYİ MİT'E HABER VERDİM

15 Temmuz darbe girişimini MİT’e ihbar eden binbaşının ifadesi ortaya çıktı. Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli binbaşı ifadesinde, ailesiyle tatilde olduğunu, cuntacıların araması üzerine 15 Temmuz günü birliğe döndüğünü anlattı. 

"ÇOK KAN AKACAK DEDİLER"

Cuntacı Deniz Aldemir’in arabadayken telefonunu kapattırarak, “Ben senin hizmetten olduğunu biliyorum ama uzatmayacağım, bu gece faaliyetimiz olacak. Çok kan akacak” dediğini aktaran binbaşı bunun üzerine Milli İstihbarat Teşkilatı’na gittiğini anlattı.

Binbaşı ifadesinde özetle şunları söyledi:
''DARBE HABERİNİ 10.30'DA ALDIM''

“10.30'da Binbaşı Deniz Aldemir’in arabasıyla alay komutanına gitmek üzere bindik. ‘Telefonunu kapat’ dedi ve radyoyu açtı, radyonun sesini yükseltti. Daha sonra ‘Ben senin hizmetten olduğunu biliyorum ama uzatmayacağım, bu gece faaliyetimiz olacak. Mesela ben Cooger helikopteriyle Hakan Fidan’ı alacağım, sen de Murat Bolat’la uçacaksın. Çok kan akacak’ dedi. Ben kilitlendim, bir şey söyleyemedim. "

''MİT’E DARBEYİ HABER VERMEYE GİTTİM"

“Kimlerin bu işin içinde olduğunu bilmediğim için sıralı amirlerime de bu durumu söyleyemedim. Daha sonra üzerimi değiştirerek saat 13.55 gibi izinsiz mesaiyi terk ettim. Otobüsle Ankamall AVM’den bir önceki duraktan inerek taksiye bindim. Taksiciye MİT’in yerini sordum, ‘Kirazlıdere mi, Yenimahalle mi?’ diye sordu. Ben de genel merkeze gitmek isteğimi söyleyince ‘Yenimahalle’ye götüreyim’ dedi. Saat 14.20 gibi MİT’in kapısınaReklamlar bıraktı beni. Kapıdaki görevliye kimliğimi göstererek ‘TSK içindeki paralelcilerle ilgili bilgi vermek için geldim’ dedim. 

“MİT’E DARBE OLACAĞINI SÖYLEDİM”

“MİTÇİ Kimliğimi aldı telefon görüşmesi yaptı. 14.30’u biraz geçe beni içeri aldılar, güvenlik kapılardan geçtik ve toplantı odasına vardık. Gelen 2 kişiye ‘bir helikopter Hakan Fidan’ı alacak, diğer helikopterin ne yapacağını bilmiyorum’ dedim. Bana ne olabileceğini sordular. Ben de büyük bir faaliyet olabileceğini hatta darbe faaliyeti olabileceğini söyledim. Bu kişi bana ‘Hakan Fidan’ı almaktan kasıt ne?’ diye sordu. Ben de ‘çok kan akacak’ dediklerine göre bu faaliyetin iyi niyetli bir faaliyet olmadığını kendilerine söyledim. Hatta kendilerine YAŞ kararlarında FETÖ’cülere karşı büyük bir temizlik olabileceği sürekli yazılıyor, bu nedenle YAŞ öncesinde bir darbe faaliyeti olabileceğini söyledim.”
Résultat de recherche d'images pour "a Binbaşı Deniz Aldemi"

“DİNLEME CİHAZI TAKIP GÖNDERDİLER''

“MİT’te 3. şahıs Deniz Aldemir ve Murat Bolat’ın telefon numaralarını aldı. 4. gelen şahıs Deniz Aldemir’i ‘bir arayalım olayı netleştirmeye çalışalım’ dedi. Ben de kendi telefonumdan onlar yanımdayken aradım. Aldemir, ‘Kuvvet Komutanı gelecek, ona arz edeceğim sen de komutan olarak burada bulun’ dedi. Uzun olan adam bana dinleme cihazı takılmasını kabul edip etmeyeceğimi sordu. Ben önce tereddüt ettim ama sonra kabul ettim.”

''MİT’ÇİN KOD ADI PASTACI”

MİT’çilerden ‘bu numaradan bize ulaşabilirsin’ şeklinde mesaj gelmişti, mesajda kendisini ‘pastacı’ olarak tanıtmıştı. Ben de o numarayı arayarak, ‘gece uçuşu yokmuş, ancak beni arabayla eve bırakacak o esnada onu konuşturup bir şeyler öğrenmeye çalışacağım’ dedim. ‘Tamam sen niyetini anlamaya çalış’ dediler.

“DARBE HAZIRLIKLAR YAPILMIŞTI”

“O sırada bir kısım personelin orada toplandığını gördüm. Bir kısmı uçmaya hazır şekildeydi, bir kısmı sivildi. Sivil olanlar Albay Vedat Seven, Albay İsmail Yolcu idi. Üniformalı olanlar ise Albay Osman Çayır, Yarbay Halil Gül, Yarbay Ümran Taş, Binbaşı Deniz Aldemir, Yarbay Murat Bolat, Başçavuş Ertan Derin idi. Murat Bolat’ın emrindeki helikopterlerin hepsi dışarıda diziliydi. Halil Gül, ‘helikopterleri çalıştırıp Akıncı’ya gideceğiz’ dedi. Masaların üzerinde çelik yelekler, gece görüş gözlüğü, silahlar, mühimmatlar vardı.”

‘PASTACI’YI ARAYIP AKINCILAR ÜSSÜNÜ BİLDİRDİM"

“Karanlıktan fırsat bulup dışarı çıktım ve ‘Pastacı’yı arayarak olanları aktardım, ‘Akıncı’ya geçecekler’ dedim. 
‘Tamam derhal kışlayı terk et ve kesinlikle uçuşa katılma. Seni bıraktığımız yere gel, seni oradan aldıracağız’ dedi. Karanlıktan istifade sağdan soldan nizamiyeye ulaştım. İlk minibüse binip MİT’in beni bıraktığı yere gittim. 15-20 dakika sonra MİT’ten gelip beni aldılar. MİT’e gidemedik orada çatışma olduğunu söylediler. 2 saate yakın Ankara içerisinde dolaştık. Ankara içerisinde dolaşırken saat 23.30 sıralarında beni dolaştıran MİT görevlisi saat 00.30 gibi beni evime bıraktılar.”(Yeni Şafak).
Durum bu...

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre O.K’nin ifadesi “tanık” değil, “bilgi sahibi” sıfatıyla alındı ve hiçbir soruşturma dosyasına konulmayarak özel olarak saklandı. İddiaya göre O.K. sonraki süreçte şüpheli yapılacak, ancak darbe girişiminden takipsizlik verilecek, sadece FETÖ üyeliğinden dava açılacaktı. Ancak O.K, MİT’e alınınca bu durum gerçekleşemedi.

Bu ifadeden sonra, MİT, “Darbe olabileceği” istihbaratını Genelkurmay’a, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a bildirdi mi” sorusu ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, darbe girişiminden hemen sonra tanık olarak verdiği ifadede, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Karargâh’a gelmesi olayına hiç değinmedi. 

Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ve dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler ise ifadelerinde Fidan ve yardımcısının, Karargâh’ta kendilerine “ihbarcının sadece Fidan’ın alınacağından” bahsettiğini anlattı. Yani ihbarcının MİT’e “darbe olabileceğini söyledim” ifadesi Karargâh’taki komutanların ifadelerinde yok. Bu durum da darbe olabileceğinin Genelkurmay’a bildirilmediğini ortaya koydu.
Résultat de recherche d'images pour "a Binbaşı Deniz Aldemi"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, MİT’in darbe girişimini kendilerine haber vermediğini açıklamış, o gece Fidan’a ulaşamadıklarını kaydetmişti. Peki, Hakan Fidan neden darbe girişiminden üstlerini haberdar etmedi?

"İfade vermiyorlar"

Fidan’ın tanık olarak ifadesinin alınması için Ankara Başsavcılığı yetkilileri harekete geçti. Ancak Fidan’ın tanık olarak çağrılmasına yönelik yazı, yukarıdan yapılan müdahale sonrasında geri çekildi ve Ankara Başsavcısı Harun Kodalak ve Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen görevlerinden alındı. Fidan, benzer şekilde Meclis Darbe Komisyonu’nun sorularını da yanıtlamadı. 

Savcılık, darbe girişimi öncesinde neler yaşandığıyla ilgili Hulusi Akar’ın da ikinci kez ifadesini alacaktı. Ancak bu da gerçekleşmedi. Savcılık, bunun yerine yazılı soru gönderdi. Ancak Akar, bunlara üstü kapalı yanıt verdi. Cumhuriyet’in aldığı bilgiye göre, Akar’ın yanıtları “yukarıdan” yapılan müdahale sonrası soruşturma dosyalarına hiç girmedi ve sumen altı edildi. Hulusi Akar da Meclis’in darbe girişimiyle ilgili sorularına bu zamana kadar yanıt vermedi(Cumhuriyet).

Darbeci Pilot Binbaşı Deniz Aldemir: 15 Temmuz'u Mayıs'tan beri biliyorlardı

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/