<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: ‘Değerler eğitimi’ diye: İzmir’de liseliler cemaatin konferansına götürüldü

4 Mayıs 2017 Perşembe

‘Değerler eğitimi’ diye: İzmir’de liseliler cemaatin konferansına götürüldü

‘Değerler eğitimi’ diye: İzmir’de liseliler cemaatin konferansına götürüldü

İzmir’de lise öğrencileri ders saatlerinde bakanlık oluruyla dini bir cemaatin sohbetlerine katılmaya zorlanıyor.

Evrensel’den Eda Aktaş’ın haberine göre İzmir merkezli Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 17 Haziran 2016’da izin aldı.
Buna göre Nur cemaatine yakın olduğu belirtilen derneğin, Türkiye’nin her kentinde ‘değerler eğitimi’ adı altında ‘milli, manevi ve ahlaki değerleri koruma bilinci ile kitap okuma alışkanlığının kazandırılması konferansı düzenlemesine’ onay çıktı. İznin ardından dernek, dini faaliyetlerini okullara taşıdı.
Bakanlıktan il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda, ‘etkinliklerin dersleri aksatmaması ve gönüllülük esasına göre yapılması’ istendi. Ancak bu, lafta kaldı.
Dernek, İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki Mehmet Ali Lahur Ticaret Meslek Lisesi’nde geçen salı günü konferans düzenledi. Etkinliğe dokuzuncu sınıflar ikinci derste, onuncu sınıflarsa üçüncü derste zorunlu olarak götürüldü.
Okulda dağıtılan broşürlerde, öğrenciler haftalık ‘sohbetler’e çağrıldı.
‘Tarikatın bakış açısı öğrencilere empoze ediliyor’
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, ‘bir mezhebin inanç türünü tarikat düşüncesiyle’ empoze etmenin ‘ilkellik’ olduğunu söyledi.
Bilimsel açıdan gerekli olanın laiklik olduğuna vurgu yapan Kılıç, şunları kaydetti: “Hangi tarikatın hangi çerçevede konferanslar yaptığı açık değil. Dolayısıyla okullarda konferanslar veren tarikatlar bugün IŞİD ve benzeri örgütler içinde de çalışmalar yapıyor. Bu bir suçtur. Çünkü izin yazısında ‘Ders saatleri aksatılmaksızın’ deniyor.
Résultat de recherche d'images pour "‘Değerler eğitimi’ diye: İzmir’de liseliler cemaatin"

Burada öğrencilerin ders saatleri aksatılıyor, derslerden çıkartılıyor ve bir tarikatın ön gördüğü şekilde konferanslar veriliyor. Yani o cemaatin ve tarikatın dünyaya bakış açısı öğrencilere empoze edilmeye çalışılıyor. Bu da eğitime gerçekten tarikatların el attığının açık kanıtıdır.”
‘Sonsuz mutluluk’ var, ‘bayanlara yer yok’
Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, dernek İzmir Bornova’da ‘birkaç üniversite öğrencisinin girişimiyle’ kuruldu.
Kuruluş amaçlarını “İnsanlığın sonsuz mutluluğa ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla kuruldu” sözleriyle açıklayan dernek, her cumartesi ve pazartesi Konak ilçesinde ‘sohbetler’ yapıyor.
Sohbetler sadece erkeklere açık: “Şu anda bulunduğumuz şartlar bayanların sohbetlere katılabilmesi için uygun bir ortam değil. Ama bayanların da katılabileceği seminer programlarını daha yoğun bir şekilde İzmir’de yapmayı planladığımız için bu problem çözülecektir.”
Dernek, sohbetlerini neden Nur cemaatinin kurucusu Said-i Nursi’nin Risale-i Nur’unu baz alarak yaptıklarını şu sözlerle anlatıyor: “Kur’an-ı Kerim Arapça olması hasebiyle Türkçe açıklaması olan Risale-i Nurlar’dan Kur’an ayetlerinin manasını öğreniyoruz. Risale-i Nur’daki ‘ispat’ yöntemi bu asır insanlarının üzerinde çok etkili oluyor.”

diken.com.tr
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/