<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Dünya Ekonomik Forumu’na ‘yetmedi’: Emeklilik yaşı 70’e çıkarılsın

27 Mayıs 2017 Cumartesi

Dünya Ekonomik Forumu’na ‘yetmedi’: Emeklilik yaşı 70’e çıkarılsın

Dünya Ekonomik Forumu’na ‘yetmedi’: Emeklilik yaşı 70’e çıkarılsın

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ‘ekonomik sistem üzerindeki baskının azaltılması’ için gelişmiş ülkelerde emeklilik yaşının 70’e çıkarılması çağrısı yaptı.
BBC Türkçe’nin haberine göre WEF’in raporunda bugün doğanların ortalama yaşam beklentisinin 100 yıla çıkacağı ve 2050’ye kadar 65 yaşın üstündeki insanların sayısının üçe katlanarak 2.1 milyara ulaşacağı belirtildi.

Dünyanın en büyük emeklilik sistemlerine sahip altı ülkesi ABD, Japonya, Avustralya, Kanada, Hollanda ve Britanya ile dünyanın en çok nüfusa sahip ülkeleri Çin ve Hindistan’ın incelendiği raporda, insanların daha uzun süre çalışmaması ve daha fazla tasarruf yapılmaması halinde büyük bir krizin yaşanacağı konusunda uyardı.
WEF, insanların daha uzun süre yaşamasının küresel ısınmaya benzer sonuçlar doğuracağını da vurguladı.

‘Emekli başına çalışan sayısı dörde düşecek’

Rapora göre söz konusu sekiz ülkede emeklilik sistemindeki açık 2050’ye kadar 70 trilyon dolardan 400 trilyon dolara çıkacak ve bu süre içinde emekli başına düşen çalışan sayısı da yarı yarıya azalarak dörde düşecek.
WEF’in finansal ve altyapı sistemleri sorumlusu Michael Drexler, ortalama yaşam beklentisinin artmasını küresel ısınmaya benzeterek “Ya şimdi harekete geçeceğiz ya da gelecek nesillerin, çocuklarımızın ve torunlarımızın üzerinde oluşacak dayanılmaz baskıyı kabul etmek zorunda kalacağız” dedi.
http://www.diken.com.tr/dunya-ekonomik-forumuna-yetmedi-emeklilik-yasi-70e-cikarilsin/

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/