<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: ‘Ebu Hanzala’ IŞİD’e eleman kazandırmak için Adapazarı’nda mescit açmış

31 Mayıs 2017 Çarşamba

‘Ebu Hanzala’ IŞİD’e eleman kazandırmak için Adapazarı’nda mescit açmış
‘Ebu Hanzala’ IŞİD’e eleman kazandırmak için Adapazarı’nda mescit açmış

Türkiye’deki cihatçıların ‘akıl hocası’ olarak bilinen ‘Ebu Hanzala’ kod adlı Halis Bayuncuk’un Adapazarı’nda örgüte eleman kazandırmak için gizlice mescit açtığı belirlendi.

Bayuncuk, Sakarya başsavcılığının soruşturması kapsamında İstanbul’da dün gözaltına alınarak Sakarya’ya götürülmüştü.
Bayuncuk’un sorgusu Sakarya emniyetinde devam ediyor.
Geçen hafta Sakarya’daki operasyonda gözaltına alınan, Suriye’ye geçme hazırlığında olduğu iddia edilen sekiz şüphelinin, Bayuncuk aracılığıyla IŞİD’e katıldıklarını söylediği öğrenildi.
Soruşturmada, IŞİD’e eleman kazandırmakla suçlanan Bayuncuk’un amaçları doğrultusunda Adapazarı’nda toplantı için gizli mescit açtığı, piknik düzenlediği ve İstanbul’a eleman götürdüğü belirlendi.

Bayuncuk.

Üç kere tutuklandı

Önce 2008’de, sonra 2011’de, ardından da 2014’te olmak üzere üç kez hapse giren Bayancuk, ilk ikisinde ‘El Kaide Türkiye liderliği’, son operasyonda ise ‘IŞİD Türkiye liderliği’ gerekçesiyle tutuklanmıştı.
2015 yılında dördüncü kez cezaevine giren Bayancuk, 2016 yılında tahliye edilmişti.
‘Nazikçe’ gözaltına alınmıştı
Polisin sol örgütleri hedef alan operasyonlarında tanıdık hale gelen kelepçe takma, ağız kapatma, kafa bastırma görüntüleri Bayancuk gözaltına alınırken yaşanmamıştı.
Aynı gün gözaltına alınan sol örgüt üyelerinin aksine, Bayancuk’a kelepçe takılmamıştı. Tepkilere neden olan bu görüntünün ardından basına bir de kelepçeli bir fotoğraf servis edilmişti.
İstanbul’u da alacağız inşallah
Kendisini ‘İslam Davetçisi’ olarak tanımlayan Bayuncuk’un “Suriye’nin fethedilmesinden sonra sıra Türkiye’ye gelecek. İstanbul’u da alacağız inşallah” dediği kayıtlar ortaya çıkmıştı.

Hükümeti tehdit etmişti


Ebu Hanzala, İstanbul Ömerli’deki piknik alanında gerçekleştirilen toplu bayram namazı etkinliğinde hükümete, “Bize zulmetmeye devam ederseniz Allah, sizin bize yaptığınızı başkasının eliyle size yapacaktır. Müslümanların evlerini sabah 5’te basarsanız, mahremiyetini çiğnerseniz, sizi Allah’a şikayet ederiz. Aklınızı başınıza alın” tehdidinde bulunmuştu.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/