<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Erdoğan’dan Merkel’e: Bunu nasıl yaparsınız?

28 Mayıs 2017 Pazar

Erdoğan’dan Merkel’e: Bunu nasıl yaparsınız?Erdoğan’dan Merkel’e: Bunu nasıl yaparsınız?
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e, ‘darbeci askerlerin iltica taleplerinin kabul edilmesinden duyduğu tepkiyi en sert şekilde’ ileterek, “Bunu nasıl yaparsınız?” diye sorduğunu söyledi.
Erdoğan, 100 günü aşkın süredir hapiste bulunan Die Welt gazetesinin Alman vatandaşı muhabiri Deniz Yücel’in de görüşmede gündeme geldiğini, “Deniz’e kafayı takmışlar. Ben de ‘Sizde çok Deniz var’ dedim” diye anlattı.

Erdoğan NATO zirvesi için gittiği Brüksel’de dün Merkel’le de bir araya gelmişti.
Cumhurbaşkanı dönüş yolunda gazetecilere görüşmeyle ilgili bilgi verdi. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila’ya aktardığına göre Erdoğan şunları söyledi:
“Almanya’da PKK’lıların anlayışla karşılanmasından, FETÖ elemanlarının güvence altına alınmasından duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdik. Ve, darbeci askerlerin iltica taleplerinin kabul edilmesine tepkimizi en sert şekilde gündeme getirdik ve ‘Bunu nasıl yaparsınız?’ diye sorduk.
Maalesef bu hususların kendilerinin elinde olmadığını, Almanya’da hukukun ve anlayışın iltica taleplerine karşı biraz farklı olduğu tarzında şeyler söyledi. Oysa bu büyük oranda içişleri, adalet bakanlıklarının, bilemedin hükümetin elinde olan bir iştir, süreçtir.”
‘Kafayı Deniz Yücel’e takmışlar’

“Onlar kafayı Deniz’e (Yücel) takmış durumdalar. Ben de kendilerine ‘Sizde çok Deniz var, ben size bunların dosyalarını da verdim’ diye hatırlattım.”
Alman vatandaşı gazeteci, ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamalarıyla 27 Şubat’ta tutuklanmıştı.
Erdoğan, Yücel için ‘terörist’, ‘Alman ajanı’ ve ‘ajan terörist’ ifadelerini kullanmış, Almanya’ya iadesi için, “Hiçbir surette olmayacak, ben bu makamda olduğum sürece asla” demişti.
İncirlik krizi
Erdoğan, Merkel’e ‘İncirlik krizi’ni de konuşmuş: “Parlamenter heyetin İncirlik’i ziyaret talepleri oldu. Biz dedik ki, bundan öncekinde isimleri gönderdiniz. Bunda da kimler ziyaret edecekse, listeyi dışişleri bakanınız gönderir, uygunsa tabii olabilir… Zira Alman milletvekillerinin arasında bazen teröristlere açıkça destek verenler de olabiliyor.”
Merkel, İncirlik’teki askerleri için milletvekillerine ziyaret izni verilmemesi durumunda üsten ayrılmak zorunda kalacaklarını söylemişti. Erdoğan ise, “Güle güle deriz” diye konuşmuştu.

http://www.diken.com.tr/erdogandan-merkele-bunu-nasil-yaparsiniz/
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/