<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: ‘İçerik ve bilgiler aldatıcı’: Türkiye’de üretilen makarnaya İtalya’da el kondu

26 Mayıs 2017 Cuma

‘İçerik ve bilgiler aldatıcı’: Türkiye’de üretilen makarnaya İtalya’da el kondu

‘İçerik ve bilgiler aldatıcı’: Türkiye’de üretilen makarnaya İtalya’da el kondu

Türkiye’de üretilen 1000 ton makarnaya İtalya’da el konuldu.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre İtalyan yargısı, tanınmış markalardan Garofalo’nun Türkiye’de ürettiği ve geçen yıl mart ayında Cenova limanında yapılan gümrük kontrolünde durdurulan 972 bin 147 kilo makarnaya el konulmasına karar verdi.
Bunun sebebi ise spagetti paketlerinde tüketiciyi aldatan bilgilerin yer alması. Paketlerin üzerindeki “Türkiye’de üretilmiştir” notunun çok küçük ve silinebilir şekilde yazıldığı, bunun da ürünün İtalya’da üretildiği yanılsamasına yol açabileceği kaydedildi.
Makarnanın içeriğindeki çelişki de el koyma kararının gerekçelerinden. Paketlerin üzerinde makarnanın sert durum buğdayından üretildiği yazmasına karşın, analizler makarnanın ağırlıklı olarak düşük kaliteli yumuşak buğdaydan üretildiğini ortaya koydu.
Makarnaların Afrika’ya ihraç edileceğini açıklayan şirket, ürünlerin kurallara uygun biçimde yapıldığını öne sürerek, ürünlerin gümrükte durdurulmasına itiraz ederken, Türkiye’yi seçmelerinin sebebinin masrafları azaltmak olduğunu savundu.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/