<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: MECLİSTE Harem-selamlık ‘Kahraman’ iftarı

25 Mayıs 2017 Perşembe

MECLİSTE Harem-selamlık ‘Kahraman’ iftarı

Harem-selamlık ‘Kahraman’ iftarı

Laiklik karşıtı görüşleriyle bilinen Meclis Başkanı Kahraman, biri sadece kadınlara olmak üzere iki ayrı iftar verecek. Ana binada yaptırılan 350 kişilik mescit de ramazanda açılacak

“Laiklik yeni anayasada yer almamalı" çıkışı ve uygulamalarıyla tepki çeken AKP'li Meclis Başkanı İsmail Kahraman, ramazanda vereceği iftar yemekleri için milletvekillerine duyuru yaptı. Vekillere gönderilen davetiyelerde biri kadın diğeri de erkek vekiller olmak üzere iki ayrı iftar yemeği verileceği belirtildi. Ana binada yaptırılan 350 kişilik mescit de ramazanda hizmete açılacak.
Göreve geldikten sonra TBMM yerleşkesinin adını resmi evraklarda “Külliye” olarak değiştiren, Arapça hadis ve duaların yer aldığı takvimler bastıran, Meclis'in hâkim rengi olan kırmızıyı Saray’da kullanılan “turkuaz” renkle değiştirerek bütün basılı materyaller ve Şeref Holü de dahil olmak üzere binadaki tüm halılarda bu rengi kullandırtan Kahraman bu yıl da ramazan gelmeden harekete geçti.

İftar yemeğini şova dönüştürmüştü

Geçen yıl ana binada resmi törenler için kullanılan şeref kapısı önündeki açık alanda verdiği "şatafatlı" iftar yemeğiyle bir ilke imza atan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, bu yıl da iftar yemeği vereceğini milletvekillerine duyurdu. Kahraman, 14 Haziran Çarşamba günü mevcut milletvekillerinin yanı sıra önceki dönemlerde görev yapanların da katılacağı bir iftar yemeği verecek. Milletvekillerine gönderilen programa göre iftara AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hulusi Akar da katılacak.

Kadın vekillere ayrı iftar

Kahraman’ın 14 Haziran’daki iftardan bir hafta önce de 7 Haziran Çarşamba günü de kadın vekillere ayrıca bir iftar vermesi “Meclis’te haremlik-selamlık iftar” yorumlarına neden oldu. İktidar kulisi ile grup toplantı salonu altında kadınlar için ayrı bir bölümü bulunan 350 kişilik mescit de ramazanda hizmete açılacak.

Meclis binasına da göz dikti

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, milletvekillerine gönderdiği iftar davetinde ilginç bir ifadeye yer verdi. Davette 57 yıllık TBMM ana binasının tadilatlara karşın artık ihtiyaçları karşılamadığını ileri süren Kahraman, “Muhakkak ki Gazi Meclisimiz, devletimiz ve misyonumuzla mütenasip güzel bir binaya kavuşmalıdır” dedi.

Davetiyesi de tartışma yaratmıştı

Kahraman’ın geçen yıl verdiği “şatafatlı” iftar yemeği davetiyesinden başlayarak tepkilere neden olmuş, CHP ve HDP’li vekiller protesto ederek yemeğe katılmamıştı. Vekillere gönderilen iftar davetiyesinde kullanılan Meclis logosundan Atatürk’ün “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün çıkarılması tartışma yaratmıştı. Meclis’te bu tür davetlerde kullanılan Üyeler Lokantası ya da Tören Salonu yerine ilk kez Şeref Kapısı’nın önündeki açık alana her birine 10’ar kişinin oturabileceği 126 masa yerleştirilmiş, TBMM personelinin güneş altında hazırlıklar için saatlerce çalıştırılması de eleştiri konusu olmuştu.

SEBAHAT KARAKOYUN sebahatkarakoyun@birgun.net @ssenyaprak

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/