<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Mutlu olmak için illa bir ilişkiye ihtiyaç yok.

17 Mayıs 2017 Çarşamba

Mutlu olmak için illa bir ilişkiye ihtiyaç yok.
Mutlu olmak için illa bir ilişkiye ihtiyaç yok.
Hepimiz ilişkiye dayalı bir toplumda büyüdük.
Bu sebeple, kendilerine bir sevgili bulamayan veya uzun ilişkiler yaşayamayan insanlar kendilerini anormal olarak görüyorlar. Dışlanmış hissediyorlar. Partilere bile davet edilmiyorlar; dolayısıyla oldukça mutsuz hissediyorlar.

Herkes yalnız kalarak mutlu olamayabilir ama bunu başarabilenler de vardır. Ancak içinde yaşadığımız kültür bizi bir birlikteliğe sahip olmaya zorluyor. Bu konuda araştırmalar yapan Bella DePaulo’nun araştırmaları, ilişkileri olmamasına rağmen oldukça mutlu insanların olduğunu gösteriyor.
DePaulo’nun bu araştırması, hayat boyu ilişkisi olmayan birçok insan olduğu sonucuna varıyor. Aslında ben ABD’deki yetişkinlerin yarısının ilişkisinin olmadığını düşünüyorum. Hayatı boyunca bekar kalan insanlar var. Özellikle bekar kadınlar, sanılanın aksine, evli veya sevgilisi olan kadınlardan daha mutsuz bir hayat yaşamıyor.
Bu gibi insanlar genellikle daha çok ve daha derin arkadaşlıklara sahip oluyorlar. Aranızda evli ve çocuklu olanlar varsa, aynı şeyi kendileri için söyleyebilirler mi? Düzenli aralıklarla görüştüğünüz insanlarla derin bir arkadaşlığınız var mı?
Bekar insanlar yeğenlerine, kardeşlerine, ebeveynlerine yani tüm aile üyelerine de oldukça yakın oluyorlar. Ancak evlendiğinizde ve çocuklarınız olduğunda sahip olduğunuz birçok arkadaş sizin tarafınızdan bile seçilmemiş oluyor.
Bu insanlar ya eşinizin arkadaşları ya da çocuklarınızın arkadaşlarının ebeveynleri oluyor. Ancak bekar olduğunuzda, arkadaşlarınızı kendiniz seçebiliyorsunuz.
Aslında altını çizmeye çalıştığım şey, oldukça mutlu olan birçok bekar insanın da olduğu. Eğer bir sevgiliniz yoksa ya da bir anlaşmaya varıp hayatınızın geri kalanında bir insanla yaşamak istediğinize emin değilseniz üzülmeyin. Bilime göre bu durum, umutsuzluğa kapılmanızı gerektirmiyor.


Yazar: Sonja Lyubomırsky
http://biliyomuydun.com/114382
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/