<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Nuri Okutan'dan YSK Başkanının Açıklamalarına tepki

20 Mayıs 2017 Cumartesi

Nuri Okutan'dan YSK Başkanının Açıklamalarına tepki

Nuri Okutan'dan YSK Başkanının Açıklamalarına tepki

Isparta Milletvekili Nuri Okutan'ın YSK Başkanının açıklamalarına ilişkin yazılı basın açıklaması yayınladı.
Okutan "YSK Başkanı sürekli sahte pusuladan bahsedip duruyor. Halbuki iddia pusulaların sahte olduğu değil, fazladan bastırılan gerçek pusulalar olduğu ancak dışarıdan "Evet" ve " Tercih" basılarak seçmenlere verilen bu gerçek pusulalar ile seçmenin iradesine ipotek konularak bambaşka bir fesat işleminin gerçekleştirildiğidir." dedi.
Nuri Okutan "İster korku, ister menfaat nedeniyle isterse "Evet" oyu kullandığını ispatlamak gayesiyle olsun sandığa mühürsüz ama gerçek pusulayı atıp mühürlü pusulayı dışarıda bir görevliye teslim etmek apaçık bir yolsuzluk değilmidir.
Sayın Başkan bizi aptal yerine koymasın. 
Bize fazladan bastırdığı ve illere gönderdiği pusulaların nerede olduğunu, matbaa çıkış, dağıtım ve seçim gününün kullanılmayan pusula tutanaklarıyla birlikte göstersin.
YSK, pusulaların hangi matbaada, ne kadar basıldığını, ne kadarının kullanıldığını, ne kadarının iptal, ne kadarının iade olduğunu, iller ve hatta sandık kurulları itibariyle açıklamalı, kamuoyunu ikna etmelidir.
YSK'nın siparişinden çok daha fazla pusula basılmadığını kim garanti edebilir. Zaten bu tür organize yolsuzluğu göze alanlar, ellerindeki fazladan mühürsüz, zarf ve pusulalarla istediklerini pek ala yapabilirler. Mühürsüz zarf ve pusula kararı bu yolsuzluğun yolunu açmıştır. 
Sandık kurullarının görevlendirmesi, eğitimi ve denetlenmesinden de sorumlu olan YSK, kendi kusurunu sandık kurullarına atmamalı, baş sorumlu olarak hesabını vermelidir. 
Mühürlü pusulanın bu türlü yolsuzlukların önlemek için şart olduğunu herkes bilmektedir. Kanun zaten o amaçla çıkarılmıştır.
Sayın Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Lütfen yaptığınız yanlışı itiraf edip bir an evvel istifa ediniz.
Mühürsüz pusula ve zarf her türlü yolsuzluğa açıktır.
YSK sadece bu referandum için değil gelecek seçimlerin güvenliği için zaten uymak zorunda olduğu kanun hükmünü ihlal etmemeli ve mühür şartını en katı biçimde uygulamalıdır."dedi
habererk.com

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/