<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Sarraf’ın savunma ordusu ‘çatırdıyor’: Avukatı barodan atılıp davadan çıkarılabilir

25 Mayıs 2017 Perşembe

Sarraf’ın savunma ordusu ‘çatırdıyor’: Avukatı barodan atılıp davadan çıkarılabilir

Sarraf’ın savunma ordusu ‘çatırdıyor’: Avukatı barodan atılıp davadan çıkarılabilir

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun kilit ismi Rıza Sarraf’ın ABD’de yargılandığı davada avukatlığını üstlenen eski New York belediye başkanı Rudolp Giuliani’ye verdiği beyannameden ötürü davadan el çektirilebileceği belirtildi.

Davanın yargıcı Richard Berman, Sarraf’ın avukatları Giuliani ve eski ABD adalet bakanı Michael Mukasey ile ilgili çıkar çatışması duruşmalarında yeterli yanıt alamadığını belirterek, soruların bir de yazılı cevaplanmasını istemişti.
Davanın bu noktaya evrilmesinin sebebi ise iki avukatın şirketlerinin temsil ettiği kişi ve kurumların Sarraf davasında çıkar çatışması oluşturduğuna yönelik iddia.
Guiliani, mahkemede yargıcı yanıltmış olabilir
Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre Berman’ın Trump’ın yedi ayrı Müslüman ülkeden gelen göçmenlere getirilen ‘vize kısıtlaması’ kararnamesine katkı koymadığını açıklayan Giuliani’nin ocak ayında FOX’a kararnamenin yasallığının sağlanması için bizzat Trump’ı arayıp bir komisyon kurmasını istediğini açıkladığı ortaya çıktı.
Komisyonu Trump’ın talebi üzerine kurduğunu söyleyen ve komisyondaki isimleri de veren Giuliani’nin, Mukasey’in yanısıra Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Peter King ve Michael McCaul’un adını verdiği belirtildi.
Ancak Giuliani, yazılı beyanında böyle bir komisyon kurmadığını ifade etmişti.
Sarraf’ın savunma ekibine New York’un en nüfuzlu ve pahalı avukatı Benjamin Brafman liderlik ediyor.
Ancak yargıç Berman’ın, Sarraf’ın bu kadar güçlü bir avukat ekibinin ücretini nasıl ödediği konusunda kuşkulara sahip olduğu biliniyor.
‘Sarraf’ın avukatı başına iş aldı, barodan atılabilir’
‘Çıkar çatışması’ konusunun gündeme oturduğu davayı yorumlayan hukukçular, Giluiani’nin yeminli ifadesinin mahkemeye yalan ve yanıltıcı beyanda bulunmak anlamına geldiğini ve önceki açıklamasıyla çeliştiğini kaydederek, başına iş açabileceğini söyledi.
Buna göre New York Barosu’na kayıtlı ceza avukatı Hasan Akbulut, mahkemeyi yanılttığı tespit edilirse Giuliani’nin Sarraf’ın avukatlığını sürdüremeyeceğini belirtti: “Giuliani bu yüzden barodan atılabilir. Hakkında ceza davası açabilir.”
Hukukçuların yanı sıra ABD basınında da Giuliani’nin başının ifadesi yüzünden derde girebileceği yorumları yapıldı.
Huffington Post, Guiliani’nin FOX’a yaptığı açıklamayla mahkemedeki beyanı arasındaki zıtlığa dikkat çekerlen, New York Daily News, Giuliani’yi ‘sahtekar’ olmakla suçladı.
http://www.diken.com.tr/sarrafin-savuma-ordusu-catirdiyor-avukatin-barodan-atilabilir-davan-cikarilabilir/

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/