<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Tayyip aşkımıza ihanet ettin teessüf ederim diyor Diğer taraf Biji emperyalizm diye seviniyor ABD'li komutan: YPG'ye verilecek silahlar geri alınmayacak dedi

10 Mayıs 2017 Çarşamba

Tayyip aşkımıza ihanet ettin teessüf ederim diyor Diğer taraf Biji emperyalizm diye seviniyor ABD'li komutan: YPG'ye verilecek silahlar geri alınmayacak dedi

Tayyip aşkımıza ihanet ettin teessüf ederim diyor 
Diğer taraf Biji emperyalizm diye seviniyor
ABD'li komutan: YPG'ye verilecek silahlar geri alınmayacak dedi
ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü John Dorrian, YPG'ye verilecek silahların IŞİD'le mücadele tamamlandıktan sonra geri alınmayacağını söyledi.
ABD'li komutan: YPG'ye verilecek silahlar geri alınmayacak
ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü John Dorrian, YPG'ye verilecek silahların IŞİD'le mücadele tamamlandıktan sonra geri alınmayacağını söyledi.
ABD öncülüğündeki "IŞİD Karşıtı" Koalisyon Sözcüsü Albay John Dorrian, YPG'ye verilecek silahların bir kısmının Suriye’de olduğunu ve dağıtımına başlanmış olabileceğini, silahların IŞİD ile mücadele tamamlandıktan sonra geri alınmayacağını söyledi.
Dorrian, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da video konferans yoluyla gazetecilere Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.
ABD Başkanı Donald Trump'ın pazartesi günü Pentagon'u YPG'ye silah vermesi konusunda yetkilendirmesine değinen Dorrian, "Verilecek silahların bir kısmı zaten bölgede ve bir kısmının çok hızlı şekilde dağıtımına başlanmış bile olabilir. Dünkü karar yetkilendirme kararıydı. Bu, devam edecek bir çaba olacak" dedi. Verilecek silahların miktar ve türlerinin değişik görevlerde kullanılabilecek şekilde belirleneceğini ifade eden Dorrian, silahların Rakka'nın çevrelenip nihayetinde IŞİD'ten alınması için, YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu tüm Suriye Demokratik Güçleri'ni verileceğini aktardı. Dorrian, Suriye Arap Koalisyonu için Suriye'ye gönderdikleri bir kısım silahların bir an önce dağıtımına başlanacağını ve daha sonra ABD'nin bölgeye yeni silahlar nakledeceğini kaydetti.

ANTİ-TANK SİLAHLARI DA VERİLEBİLİR

Silahların türleri ve modelleri konusunda detaya girmeyen Dorrian, küçük ölçekli silahların yanı sıra IŞİD'in bomba yüklü zırhlı araçlarını imha edebilecek kapasitedeki silahların da verileceği bilgisini paylaştı.
Dorrian, sözlerini şöyle sürdürdü: "Operasyon boyunca gördüğümüz IŞİD'in el yapımı bomba yüklü zırhlı araçlarının üstesinden gelecek kapasitede silahlar vereceğiz. Düşman sıradan araçların üstlerini birçok karmaşık kaplama ile zırhlandırıyor. Bu araçları sadece tüfeklerle alt etmek oldukça zor. Dolayısıyla bu araçlara karşı ağır makineli tüfekler veya daha büyük silahlar kullanmanız gerekecek."
Dorrian, silahlarla ilgili eğitimin önemli bir kısmının ABD askerleri tarafından bölgedeki ortaklara verildiğini ancak ileride çerçevesi belirlenecek bir eğitim programının da yapılabileceğini bildirdi.

SİLAHLAR GERİ ALINMAYACAK

Silahların ABD'nin YPG'ye verdiği görevler kapsamında çeşitli şekillerde kullanacağını ifade eden Dorrian, bu silahların geri alımının söz konusu olmayacağını söyledi. Bir gazetecinin, "Bu silahları belirli görevler için veriyoruz dediniz, o zaman görev tamamlanınca bu silahlar geri mi toplanacak?" şeklindeki sorusu üzerine de Dorrian, "Hayır. Silahlar IŞİD ile savaşta kullanılmaya devam edilecek. IŞİD, ortaklarımıza tedarik ettiğimiz bu silahların bedelini ödeyecek" diye konuştu.

'IŞİD'E KARŞI KULLANMALARI VAADİNİ ALDIK'

Dorrian, "Bu silahlarla ne yapıldığını izliyoruz. Belirlenen amaçlara uygun kullanılmasını sağlıyoruz. Bu silahları alanlardan, silahları IŞİD'e karşı kullanmaları vaadini aldık ve bu silahların yerine kullanıldığından emin olmak için izlemeye devam edeceğiz. Burada ne yapacağımız ile ilgili spekülatif tartışmalara girmeyeceğim ancak vardığımız mutabakatın dışına çıkılması bu ortaklarımızla yaptığımız operasyonları ve verdiğimiz desteği etkileyecektir" dedi.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/