<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: TRT için Halktan aldıkları payı cebe attılar

18 Mayıs 2017 Perşembe

TRT için Halktan aldıkları payı cebe attılar

TRT  için Halktan aldıkları payı cebe attılar

Elektrik dağıtım şirketlerinin faturalardan tahsil edip TRT’ye aktarmadığı 257 milyon lira yapılandırılıyor. Firmaların ödemediği cezaların yüzde 80’inin tahsilinden vazgeçiliyor

AKP’nin yurttaşların “15 Temmuz sonrası yaşadığı mağduriyetleri giderme” bahanesiyle gündeme getirdiği yeniden yapılandırma düzenlemesi, yandaş sermayeye kıyak üstüne kıyak içeriyor. Elektrik dağıtım şirketleri ile radyo ve televizyon üreticilerinin yurttaşlardan aldığı ancak TRT’ye aktarmadığı elektrik enerjisi payı ve bandrol ücretleri ile bunlara bağlı gecikme faizleri ve idari para cezaları da yapılandırılıyor. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın imzasıyla TBMM’ye sunduğu yapılandırmada AKP iktidarları döneminde kamu yayıncısı işlevinden uzaklaşmasına karşın tüm yurttaşlardan TRT için katkı payı alınması eleştirilirken, yandaş sermaye gruplarının tahsil ettikleri bu tutarı TRT’ye aktarmadıkları da ortaya çıktı.

Cezaların yüzde 80’i sermayenin cebine

Maliye Bakanı Naci Ağbal, muhalefetin eleştirdiği düzenlemeye ilişkin bilgi verirken, özel sektörün TRT’nin elektrik enerjisi payı, bandrol ücretleri ve bunlara bağlı gecikme faizleri ile idari para cezalarından kaynaklanan borçlarını yapılandıracaklarını söyledi. Ağbal, bandrol ücretleri ve elektrik enerjisi payından kaynaklı alacakların yurt içi ÜFE’yle endekslenerek hesaplanacağını, idari para cezalarının yüzde 20’sinin ödeneceğini ve geriye kalan yüzde 80’in tahsilinden vazgeçileceğini belirtti. Şirketler kalan borcu da 18 taksitte ödeyebilecek.

119 şirket yararlanacak

TRT Muhasebe Finansman Dairesi Başkan Yardımcısı İzzet Can da toplam 119 firmanın yurttaştan kestiği payları TRT’ye aktarmadığını söyledi. Can, enerji payı kaynaklı 94 milyon 981 bin lira alacak aslı, 72 milyon 188 bin lira da gecikme faizi bulunduğunu, bu tahsilatların 2007’den bu yana ya hiç yapılmadığını ya da eksik yapılabildiğini bildirdi. Yapılandırmadan yararlanacak elektrik faturalarından kesilen yüzde 2’lik pay ve bandrol ücretleri kaynaklı alacak toplamının 257 milyon liraya ulaştığı hesaplanıyor.

*****
Yapılandırma Komisyon’dan geçti

Vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına olanak sağlayan teklif Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın verdiği teklifle yurttaşların 1 Temmuz 2016 ile 31 Mart 2017 arasındaki borçlarını ödeyebilmeleri ve vergi yükümlülüklerini mücbir sebep nedeniyle zamanında ödeyemeyen mükelleflerin bu borçlarını yeniden bir yapılandırma yasasına ihtiyaç kalmayacak şekilde ‘daha kolay’ ödeyebilmeleri amaçlanıyor. Reuters’ta yer alan habere göre, teklife ilişkin görüşmeler sırasında, maden bölgelerindeki ruhsatların tek bir şirkette birleştirilmesi için mevcut ruhsat sahiplerine bir fırsat vermeyi hedefleyen bir madde de eklendi. Muhalefet, sonradan eklenen ilgili maddeye küçük işletmeleri rekabette geri planda bırakabileceği ve hukuka aykırı olduğu gerekçeleriyle itiraz etti.

NURCAN GÖKDEMİR
nurcangokdemir@birgun.net
@nurcangokdemir
Birgun Gazetesi
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/