<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Üç hilali bulan Ermeni öldü

8 Mayıs 2017 Pazartesi

Üç hilali bulan Ermeni öldüRésultat de recherche d'images pour "Levon Panos Dabağyan ve 3 hilal"
Üç hilali bulan Ermeni öldü

Bir dönem MHP'den de milletvekili adayı olan Türkiye Ermenisi yazar Levon Panos Dabağyan hayatını kaybetti. Dabağyan, 'üç hilalin MHP amblemi olmasını öneren ülkücü' olarak tanınıyordu.

MHP’nin sembolü olan üç hilâlli bayrağın fikir babalarından Türkiye Ermenisi yazar Levon Panos Dabağyan 84 yaşında vefat etti. Osmanlı tarihi ve Türk Ermeni ilişkileri üzerine birçok kitabı bulunan 84 yaşındaki Dabağyan, Kendini ‘Osmanlı Ermenisi’ olarak tanımlıyordu.
Ölüm nedeni açıklanmayan Dabağyan 1969 yılından bu yana MHP ve ülkücü kuruluşlarda görev aldı. Pek çok gazetede muhabirlik yapan Dabağyan ‘Osmanlı Ermenileri’, ‘Başbuğ Türkeş ve Milliyetçilik’, ‘1915 Kaosu ve Ermeni Meselesi’ adlı kitapları kaleme aldı.

‘BİZ OSMANLIYIZ, ÜÇ HİLAL YAKIŞIR’

MHP camiasında ‘Levon Amca’ olarak da bilinen Dabağyan 2013 yılındaki bir röportajında şunları söylemişti:
“1969 yılında, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi 1969 yılında Adana’da büyük kongresini topladı. Bu kongre partinin adının Milliyetçi Hareket Partisi olduğu ve genel başkanlığa Alparslan Türkeş’in getirildiği kongredir. O dönemde Alparslan Türkeş’in yakın çevresinde bulunuyordum kongrede yerimi aldım. Parti Atsızcılar ile Türkeşçilerin çekiştiği bir virajdaydı. Partinin ambleminin ne olacağı gündeme gelince, Atsızcı kanat ‘kurt’un amblem olarak seçilmesini önerdi, fakat ben ‘Biz Osmanlıyız! Bize üç hilal yakışır!’ diyerek bağırdım. Bu çağrım alkışlarla desteklendi ve partinin amblemi olarak üç hilal seçildi. Böylece üç hilal MHP, kurt ise Ülkü Ocakları amblemi oldu.” (Kaynak: Milliyet)

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/