<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Zarrab davasında hakimi kızdırdılar.

10 Mayıs 2017 Çarşamba

Zarrab davasında hakimi kızdırdılar.


Zarrab davasında hakimi kızdırdılar.
Hakim Berman, Zarrab'ın avukatlarının tavrına: "şaşırtıcı şekilde samimiyetsiz…” dedi.
Berman: ‘Zarrab hakkındaki iddialar kanıtlanırsa çok ağır suç…’

ABD'de tutuklu yargılanan Reza Zarrab'ın davasına bakan Hakim Richard Berman açık konuştu. Berman, "Zarrab hakkındaki iddialar , eğer kanıtlarsa, çok ağır suç" dedi.
Berman, Ankara’ya kadar giderek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Zarrab’ın yeni avukatları Richard Giuliani ve Michael Mukasey’in mahkemeye verdikleri ifadeleri de çok sert eleştirdi. Her iki avukatın da ifadelerinde, Zarrab’ın işlediği iddia edilen suçlardaki “İran’ın kilit rolünü görmezden geldiklerini” söyleyen Hakim Berman, “bu durum, şaşırtıcı şekilde samimiyetsiz…” ifadesini kullandı.
New York eski Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ile ABD eski Adalet Bakanı Michael Mukasey’in firmaları Zarrab’ın “dolandırdığı iddia edilen bankaları” da temsil ettiği ortaya çıkmıştı.
Davaya Bakanı Hakim Richard Berman Zarrab’a, bu durumun “çıkar çatışması yaratabileceği” uyarısında bulundu. Zarrab ise, bu çatışmayı “farkında olduğunu”, ancak avukatlarından vazgeçmeyeceğini mahkemeye resmen bildirdi.
Duruşmada Hakim Berman soruları İngilizce sorarken, duruşma salonunda kurulan simültane çeviri sistemi aracığıyla anında Zarrab için Türkçeye çevrildi. Zarrab da sorulara yanıtları Türkçe verdi.

ZARRAB: SIKINTI YOK

Mahkemede sağ elini kaldırarak doğruları söyleyeceğine yemin ettikten sonra soruları yanıtlayan Zarrab, 33 yaşında ve lise mezunu olduğunu söyledi ve fiziksel sağlık durumu sorusuna "sorun yok", ruhsal sağlığı sorusuna da "sıkıntı yok" karşılığını verdi.
Zarrab, cezaevi doktorunun reçetesiyle alıp kullanmakta olduğu bir ilaç olduğunu da belirtti. Geçen duruşmalardan birinde Zarrab, daha önceki duruşmalardan birinde prozac adlı ilaç kullandığını söylemişti.
Yargıç Berman’ın kendisine yönelttiği bir soru dışındaki tüm sorulara "evet" ya da "anladım" diye yanıt veren Zarrab, "Avukatlarınızın durumunun bir çıkar çatışması yaratabileceğini anlıyor musunuz? Bunu kendi cümlelerinizle anlatın" sözlerine, şu karşılığı verdi:
"Başsavcılığın teorik olarak bankaların karşı karşıya olduğum suçlamalara ilişkin zarara uğramış mağdur taraf olmalarına karşı, bazı savunmaların bankaların, bazı savunmaların benim zararıma olabileceğini anladım. Mesleki tecrübelerine güvendiğim için birlikte çalışmaktan memnunum ve bir çıkar çatışması olacağını düşünmüyorum."

KAÇAMAK YANITLAR

Brafman: Paraları İran ödemiyor
Yargıç Berman’ın, "Giuliani ile Mukasey’in ve onların bağlı olduğu hukuk büroların ücretlerinin, Reza Zarrab’ın dışında, İran mı, Halk Bankası mı, Türkiye mi, ABD’mi, ödüyor? Cevap evet ise, lütfen açıklayın" sorusunu da Brafman, Halk Bankası ve Türkiye cevabının dışında tutarak yanıtladı.

Brafman iki avukatın ücretinin İran tarafından ödenmediğini söyledi.
Brafman’ın ABD konusundaki yanıtı da bu dava dışında, ABD Hükümetinin Giuliani ve Mukasey’in bağlı bulundukları firmaların bazı davalarında müşterisi olduğunu belirtti.

"Gerçek bir çıkar çatışması yok"

Yargıç Berman’ın, "Greenberg Traugrig firmasının hem Reza Zarrab hem de Türkiye hükümetini temsil ediyor olması etik bir problem değil mi? Bu değiştirilebilir mi?Davala ilgili bilir kişileri ve kuralları belirtiniz" sorusuna da Zarrab’ın avukatı Brafman, "Potansiyel bir çıkar çatışması yada gerçek bir çıkar çatışması yok" yanıtı verdi.
Savcılık, Brafman’ın yanıtının ardından Yargıç Berman’a, "Bize göre bu konu yeterince açık değil; daha fazla delil görmek istiyoruz" dedi.
Yargıç Berman’ın, "Giuliani Türkiye Cumhuriyeti ile Zarrab davası ile ilgili görüştüğünde Greenberg Traurig o görüşmede kimi temsil ediyor? Türkiye’yi mi, Zarrab’ı mı? Bu görüşmelerin avukat-müşteri ilişkisinin özelliğini koruyabileceğini düşünüyor musunuz?" sorusunu da Brafman, ayrıntılara girmeden kısaca, "Müşterileri Zarrab" diye yanıtladı.
Brafman’ın yanıtına itiraz eden savcılık, "Bu ilişkide özellik korunamaz. Bu konuyu daha uzun konuşmak istiyoruz" dedi.
Yargıç Berman’ın, "Reza Zarrab, ABD ve Türkiye arasında meydana gelebilecek bir müzakere de Giuliani ve Mukasey Zarrab’ın aleyhine bir pozisyon alabilirler mi?" sorusuna da Brafman, "Bu konuda bir karışıklık göremiyorum" karşılığını verdi.

DURUŞMA YARIN 11 MAYIS’TA DEVAM EDECEK

Zarrab’ın iki yeni avukatının davada “ne iş yapacaklarının” masaya yatırıldığı duruşmada, konu karara bağlanamadı. Hakim Berman, duruşmanın 11 Mayıs’ta kaldığı yerden devam etmesine karar verdi.

ATİLLA DA DURUŞMADAYDI

Dava, Zarrab’ın son tuttuğu iki avukat, Giuliani ve Mukasey’in “dava sürecinde alacakları görev” ve “olası çıkar çatışmaları” konusundaydı. Ancak Zarrab’la aynı davada yargılanan ikinci tutuklu sanık Halkbank Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla da duruşmaya katıldı.

“MUKASEY VE GİULİANİ, ZARRAB’IN YARARINA”

Duruşmada Zarrab’ın avukatları, Mukasey ve Giuliani’nin yapacakları temasların “Zarrab’ın yararına olacağına inandıklarını” da resmen ifade ettiler.
Giuliani ve Mukasey, Türkiye’ye gelerek Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya gelmişlerdi.
Görüşmenin ortaya çıkmasının ardından ise davanın hakimi Berman Giuliani ve Mukasey’in “davada ne iş yapacaklarına” ilişkin ifadelerini istemişti. Giuliani de Türk ve ABD hükümetlerinin “bir anlaşmaya açık olduklarını” ve “ABD çıkarlarına uygun bir anlaşmaya varmayı planladıklarını” belirtmişti.

HAKİM’DEN ZOR SORULAR

Davaya bakan Hakim Bermen, duruşmadan hemen önce avukatlara bildirdiği, Giuliani ve Mukasey’in davaya devam edip etmemesini belirleyecek sorular arasına kritik önemde bazı sorular da eklemişti.
Hakim Berman’ın soruları arasında “Giuliani Türkiye’de Erdoğan ile görüşmeyi Zarrab adına mı, Türkiye adına mı yaptı”, “Zarrab’ın Türk hükümet üyeleri ve bürokratları ile ilişkisi var mı?”, “Giuliani İran’ı da temsil ediyor mu” gibi sorular da yer almıştı. 

***

Reza Zarrab duruşmasında Savcılık, TürkHükümet yetkililerinin de 'davayla ilişkileri oldugunu'iddia etti

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/