<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: ZEHİRLENEN ASKERLERİN TAHLİL SONUÇLARI AİLELERE VERİLMEDİ

31 Mayıs 2017 Çarşamba

ZEHİRLENEN ASKERLERİN TAHLİL SONUÇLARI AİLELERE VERİLMEDİZEHİRLENEN ASKERLERİN TAHLİL SONUÇLARI AİLELERE VERİLMEDİ
Manisa’da 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda 1046 askerin zehirlendiği, bir askerin şehit olduğu yemeği hazırlayan firmanın “yandaş firma olduğu” iddia edilirken, bu iddiaları destekleyecek bir skandal daha yaşandı.
İddianın sahibi, konuyu başından bu yana takip eden CHP İzmir Milletvekili Tur Yıldız Biçer.
SoL’dan Ahmet Çınar’a konuşan Biçer, kendisinin raporları gördüğünü ancak kopyasını alamadığını belirterek şunları söyledi: “Ben dün Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yoğun bakımdaki hastanın yanındaydım. Doktorlar Salmonella bakterisi ürediğini doğruladılar. Ben de evrakı istedim. Askerlerin yakınlarının kapıda beklediklerini, Mersin’den geldiklerini, perişan olduklarını söyledim. Hasta yakınları savcılığa suç duyurusnda bulunacaklar ama delil olarak o Salmonella bakterisinin ürediğine dair rapor gerekiyor. Kesin delildir bu. Kültür tahlili sonucu çıktı, ben gözümle gördüm. Ama bana evrakı vermediler.
SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN “TAHLİL SONUCUNU VERMEYİN” TALİMATI

Suç duyurusunda bulunmak isteyen ailelerin de tahlillere ulaşamadığını belirten Biçer, “Bu sefer başhekim ‘Sağlık Bakanlığı devreye girdi, adli vaka olduğu için kesinlikle tahlil sonuçlarını veremiyoruz’ demiş. Aileler ‘N’apacağız’ diye sormuşlar. ‘Gidin şikayet edin’ yanıtı almışlar. SağlıkBakanlığı devreye giriyor ve kültür tahlil sonuçlarını ailelere verilmiyor” diye konuştu.

YEMEK İHALESİNİ AKP’NİN MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI YAPMIŞ
Biçer, askerlerin kışlada yediği yemeklerin özel bir şirket tarafından yapıldığını da anlattı: “Bir kişi öldü, çok sayıda asker hastanelerde. Bir açıklama yapın, çünkü o yemek ihalesini yapan Milli Savunma Bakanlığı. İhaleyi burAdaki tugay komutanı yapmıyor, Bakanlık yapıyor. Yemekten bir kişi ölüyor, onlarca kişi hastanelik oluyorsa Milli Savunma Bakanlığı açıklama yapmalıdır. Manisa’da askerlerin zehirlendiği yemeği yapan yemek şirketi, herhangi bir firma değil, 12 tane büyük askeri birliğin ihalesini almış bir firma. Rota yemek adlı bir firma. Şirket yetkilisi hafta sonu bana mail gönderdi ve Batı Kışla’daki yemeği kendilerinin yaptığını doğruladılar. 12 büyük askeri birliğin yemeğini yapan bir şirketten söz ediyoruz. Kimdir bu firmanın patronu, ortakları, AKP’yle bağlantıları nedir diye sorduk. Hiçbir cevap gelmedi. Bana mail gönderen kişi şirketin genel müdürü Fatih Dörtkardeş… Patron mudur, patron temsilcisi midir bilmiyorum.”

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/