<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: 15 TEMMUZ SAHİPSİZ KALDI

1 Haziran 2017 Perşembe

15 TEMMUZ SAHİPSİZ KALDI

15 TEMMUZ SAHİPSİZ KALDI
15 Temmuz darbecilerinin yargılandığı davalar sahipsiz bırakıldı. Darbenin davalarına sadece şehitlerin yakınları ve gaziler katılıyor. “Bunlar Türkiye Cumhuriyeti’nin namus davasıdır” diyen mağdurlar, herkesi duruşmalar için nöbete davet etti.
FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine katılanların yargılandığı davalarda, sanıkların tavırlar ve davalara karşı ilgisizlik, şehit yakınları başta olmak üzere bütün mağdurları rahatsız etti. Darbe girişiminin davaları, 15 Temmuz şehitlerinin ve gazilerinin davalarına dönüştü. Şehit yakınları ve gaziler, darbecilere karşı herkesi duruşmalara bekliyor.

“BUNLAR NAMUS DAVAMIZ”

Yeni Şafak’tan Yasemin Asan’ın haberine göre; “Bu davalar Türkiye Cumhuriyeti’nin namus davasıdır” diyen şehit yakınları, darbe girişiminin ardından demokrasi nöbetine çıkan herkesi davalar için de nöbete davet ediyor. 15 Temmuz ile ilgili organizasyon, seminer, program yapılıyor ve kitaplar çıkartılıyor ancak duruşmaların yapıldığı salonların önlerinde gerekli hassasiyet gösterilmiyor.

“ŞEHİTLER BUNU HAK ETMEDİ”

Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı’nın ele geçirilmesine ilişkin aralarında sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de yer aldığı 221 kişinin yargılandığı davaya ilk gün şehit yakınları ve gazilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş ile birkaç milletvekili katıldı. İkinci gününden itibaren ise şehit yakınları ve gaziler dışında davaya kimse ilgi göstermedi. Davaya olan ilgisizlikten dolayı şehit yakınları ve gaziler tepki gösteriyor. Şehit yakınları yalnız bırakıldıklarından dolayı çok üzgün olduklarını ve şehitlerin bunu hak etmediğini ifade ediyor.

DARBECİLERİ LANETLEDİ

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul’da yürütülen ana davada ilk ifadeyi sanık 3’üncü Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk verdi. Darbe girişimine hiçbir şekilde iştirak etmediğini iddia eden Öztürk, “Hain darbe girişimini lanetliyorum. FETÖ’cü değilim. Hiçbir terör örgütü ile ilişkim de yoktur. İddianamede üzerime atılı suçların hiçbirini kabul etmiyorum” dedi. Devasa salon bomboştu. Çengelköy’de şehit edilen Yeni Şafak Foto Muhabiri Mustafa Cambaz’ın oğlu Alparslan Cambaz, mahkemeye sitemini sosyal medya üzerinden dile getirdi. Duruşmaya katılımcı olmamasının üzücü olduğunu ifade eden Alparslan Cambaz, “Bir avuç gazeteci, 3, 4 tane izleyici vardı salonda. Eş dost kimse yok. Devasa salon bomboştu, önde takım elbiseli hainler, hemen yanlarında avukatları duruyor. Şehit ailelerini ise salonun en arkasına bir yere aldılar. Bu hainlerin etrafı etten duvarla çevrildiği sırada bağırdım: ‘Ülkemizin her yerinde şehit aileleri olarak protokole, en öne oturtuluyoruz, kendi davamızda neden en dipteyiz? ” dedi.

“SANKİ BİZ SUÇLUYDUK”

Darbecilerin Ankara Kızılay’da şehit ettiği Mesut Acu’nun oğlu Anıl Acu, “İlk gün şehit yakınları ve gaziler problem yaşadı. Bazı şehit yakınları listeye yazılmadığı için mağdur olarak bekletildi. Sanık avukatları, müştekilere laf attılar. Laf atılmasına herhangi bir müdahalede bulunmadı. Müştekiler araya çıkartıldığında sanıklar yakınları ile konuştu. Avukatlar mahkemenin ortasında çok lakayıt durumdalardı. Bu yaşananlar hiç hoşumuza gitmedi. Tamamen sanki biz orada suçluyduk, o hainler sanki müştekiydi. Öyle bir ortam, öyle bir hava vardı” dedi.

"DURUŞMAYA ALMIYORLAR"

Milletin olan davaya ilginin az olduğunu söyleyen ve Türkiye’ye mesaj veren Acu, “Bu dava aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin namus davasıdır. Bizim dışımızda vatan davasıdır ve bu vatan davasının esas sorumluları kendileri davalarına çıkmaları gerekir. Davalara sahip çıkılmasını istiyoruz. 15 Temmuz sonrası demokrasi meydanlarını doldurulduğu gibi bu davaların olduğu günlerde insanların nöbet tutmasını istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“SONUNDA BİZE DAVA AÇAR”

Duruşma sürecinde sanıklara gösterilen iyi muamelenin şehit ailelerine gösterilmediği belirten Şehit Halil Kantarcı’nın eşi Ayşe Kantarcı, “Gözümüzle şahit olduk, FETÖ’cüler içeride iyi bakılmış. Takım elbiselerin içinde oldukça bakımlıydılar. Yamaçlarında dizilmiş avukatlarıyla oldukça rahatlardı. Müşteki avukatlarının ve şehit yakınlarının sözüne en ufak bir tahammül göstermeyen hakim, bir sanığın 3,5 saat süren savunmasını nasıl da hoşgörü ve nezaketle dinledi. Aynı cümleleri döndürüp döndürüp dillendiren sanık Erdal Öztürk sonunda ‘Tamam ya haklısın, yeter artık bir sus’ dedirtti hepimize. Bugün gördüğümüz muamele sonunda bize iftiradan dava açarlar, bunlara hiç bir şey olmaz diye düşünerek mahkeme salonundan ayrıldık” dedi.

“MAHKEME HEYETİNE İLETTİK”

Avukat Cavit Tatlı, mahkeme başkanının sükuneti sağlamak için şehit ailelerine sessiz olması gerektiğini ancak tepkiler karşısında ‘Sükunetle duruşmayı dinleyin. Yoksa mahkeme salonunu terk edin’ sözlerinin hoş olmadığını kaydetti. Tatlı, “Şehit aileleri mahkeme heyetinin çok uzağında ve avukatlarından ayrı bir yerde oturdu. Bu talepleri de heyete ilettik. Şimdi duruşmada şehit aileleri avukatlarıyla yan yana oturabilecek. Sanıkların ifadelerinin alınmasının ardından şehit ailelerine tek tek söz verilecek” dedi.

Odatv.com
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/