<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: 1.5 ve 1.6 Motor Otomobillere %10 TOKİ(!) Vergisi

13 Haziran 2017 Salı

1.5 ve 1.6 Motor Otomobillere %10 TOKİ(!) Vergisi

1.5 ve 1.6 Motor Otomobillere %10 TOKİ(!) Vergisi

Resmi Gazete’de yer alan açıklamaya göre Güney Afrika çıkışlı 1500 cm3 ve 1600 cm3 motor hacmi olan otomobillerin ithalatında, Türkiye’nin aleyhine çıkan tarife farklılığını gidermek amacıyla %10’luk TOKİ vergisi getirildi.

Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yer alan kararına göre Güney Afrika merkezli 1500 cm3 ve 1600 cm3 arası motor hacmine sahip olan binek otomobil ithalatında, CIF bedelinin %10’una denk gelecek şekilde Toplu Konut Fonu tahsil edilecek. Bu zam ile Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’nin diğer ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarının; anlaşma hükümleri, ülkeler ve eşya açısından farklılık arz etmesi sonucunda Türkiye aleyhine ortaya çıkan tarife farklılığının giderilmesi amaçlanıyor.
Üretim tesisleri Güney Afrika’da bulunan markalar
Üretimi Güney Afrika’da yapılan otomobillerden bazılarının markaları şunlar: BMW, Ford (Mazda), General Motors, Mercedes Benz, Nissan, Renault, Toyota ve Volkswagen. 
Söz konusu zamla ilgili Twitter'dan gelen yorumlardan bazıları:
Bmw mercedes audi ve toyota nın bazı modellerin e %10 toki vergisi geldi yanlış duymadınız araba ya toki vergisi


şimdide arabalardan %10 toki vergisi alınacakmış... arabadan gayrimenkul ile alakalı bir kuruma vergi geliri sağlamak..
Güney Afrikadan ithal edilen araçlara ek %10 toki vergisi alıncağı Resmi gazetede yayımlandı.araçlardan emlak vergisi alarak tarihe geçtik
Güney afrika'dan ithal edilen araçlardan toki vergisi alınacakmış artık. Oldu olacak güney yarımküre vergisi alın ya. Yuh artık yuh!
Arabaya toki vergisi konması da anca Türkiye'de olurdu zaten :)
Sıfır araçlara yüzde 10 #toki vergisi geldi. Vatana ve millete hayırlı olsun


Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/