<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: 65 milyon 600 bin kişi zorla yerinden edildi

20 Haziran 2017 Salı

65 milyon 600 bin kişi zorla yerinden edildi

65 milyon 600 bin kişi zorla yerinden edildi

2016’da savaş ve şiddet nedeniyle 65 milyon 600 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı. BM verilerine göre, en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke ise Türkiye oldu
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünya genelinde savaş nedeniyle evini terk etmek zorunda kalanların sayısının şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştığını duyurdu. BMMYK’ye göre, 2016 yılı sonunda kendi ülkesi içinde ya da ülke sınırları dışına kaçan toplam 65 milyon 600 bin kişinin evini terk etmek zorunda kaldığı kayıtlara geçti. Buna göre her dakika 20 kişi sığınmacı konumuna düşüyor.

BM’nin verilerine göre 2016 yılı içinde kendi ülkesi içinde savaş nedeniyle evini terk etmek zorunda kalanların sayısı ise 40 milyon 300 bini buldu. Ülkesi dışına kaçanların sayısı da 2016 yılı sonunda 22 milyon 500 binle rekor bir seviyeyle kayıtlara geçti.
BMMYK’nin Cenevre’deki merkezinde yapılan açıklamada, 2016’da dünya genelinde sığınmacı konumuna düşenlerin sayısının 2015 yılına oranla 300 bin arttığı belirtildi.

‘Etkin adımlar atılmalı’

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, küresel bir sorun olan sığınmacı krizinin kabul edilemeyecek boyutlara ulaştığını söyledi. Grandi, dünyaya sığınmacılarla dayanışma çağrısı yaparak anlaşmazlıkların ve savaşların önlenmesi için daha etkin adımların atılması gerektiğini aktardı.
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Vekili Volker Türk de uluslararası topluma sığınmacıların kaçışına neden olan sorunlarla mücadele edilmesi çağrısında bulundu.
BMMYK'ye göre, ülkesi dışına en çok sığınmacı 5 milyon 500 bin kişi ile Suriye’den, 2 milyon 500 bin kişi ile Afganistan’dan ve 1 milyon 400 bin kişi ile Sudan’ın güneyinden kaçmak zorunda kaldı. Bu sayının yarısını çocuklar oluştururken, sığınmacılar en çok kalkınmakta olan ülkelere sığındı.

En fazla sığınmacı Türkiye’de

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği 2016 yılında Türkiye’de yaklaşık 2 milyon 900 bin sığınmacının barındığını ve Türkiye’nin dünya genelinde en fazla sığınmacı ağırlayan ülke olduğunu vurguladı. Türkiye’yi 1 milyon 400 bin sığınmacıya ev sahipliği yapan Pakistan ve yaklaşık bir milyon sığınmacıyı ağırlayan Lübnan izliyor.
BMMYK, dünya genelinde uluslararası hukuka göre ülkesini tek etmek zorunda kalmış sığınmacı konumundakilerin sayısını 22 buçuk milyon olarak açıklıyor. Savaş ve şiddet nedeniyle kendi ülkesi içinde başka bir yere göç etmek zorunda bırakılanların sayısıysa 40 milyon 300 bin. Başka bir ülkeye resmi iltica başvurusunda bulunanların sayısı da 2 milyon 800 bin olarak veriliyor.

***
Sığınmacı çocuklar için psikolojik destek

Türkiye Milli Pediatri Derneği, sığınmacı çocuklar için “Her Şey Sevgi İle Başlar” adlı sosyal sorumluluk projesiyle psikolojik destek sağlayacak. Dernek Genel Koordinatörü Kerem Hasanoğlu, projenin amacını şöyle açıklıyor:

“Ülkemize sığınan her dört mülteci çocuktan üçü, ailesinden birini savaşta kaybetti. Üç çocuktan birinin fiziksel şiddete uğradığı tespit edildi. Üç çocuktan ikisi, ailesinden bir yakınının fiziksel şiddete maruz kaldığını kendi gözleriyle gördü. Çocukların yüzde 35’i travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor. Yüzde 49’u depresyonla mücadele ediyor. İşte bu yüzden hayata geçirdiğimiz projenin ilk amacı herkesin bu çocukları anlamasını sağlamak. Eğer bu empatiyi sağlayabilirsek ardından yaralarının sevgiyle sarılması gerekiyor. Biz, dernek olarak mülteci çocukların yaşadıkları psikolojik travmaları atlatmaları, onların eğitim hayatlarında diğer öğrenciler tarafından dostça karşılanarak, kaynaşmaları için kolları sıvadık.”
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/