<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: ABD BAŞKANI TRUMP'a AĞIR ŞOK!..

14 Haziran 2017 Çarşamba

ABD BAŞKANI TRUMP'a AĞIR ŞOK!..

ABD BAŞKANI TRUMP'a AĞIR ŞOK!..

ABD'de Demokrat Partili 196 Kongre üyesi Başkan Donald Trump aleyhine 'Kongre'nin onayı olmadan yabancı ülkelerden menfaat sağladığı' iddiasıyla federal mahkemede dava açtı.
Kongre üyeleri, anayasanın ilgili maddesinin başkanın yabancı ülkelerden hediye, gelir, makam, unvan veya benzeri bir menfaat kabul etmesini 'Kongre'nin onayına' bağlaması dolayısıyla, 'yetkilerinden yoksun bırakıldıkları gerekçesiyle' müşteki sıfatıyla dava dilekçesine imzacı oldu.

ÜLKE TARİHİNDE BİR BAŞKAN ALEYHİNE AÇILAN DAVADAKİ EN YÜKSEK MÜŞTEKİ SAYISI

Davanın açılmasına önderlik eden Demokrat Partinin Connecticut Senatörü Richard Blumenthal, bunun, şimdiye kadar herhangi bir başkan aleyhine açılan bir davadaki en yüksek müşteki sayısı olduğuna dikkat çekti.
Blumenthal, Cumhuriyetçi Partiden hiçbir üyenin, davet ettikleri halde, dava dilekçesine imza atmadığını da belirtti.

'EN AZ 25 ÜLKEDE ÇIKAR ÇATIŞMASI VAR'

37 sayfalık dava dilekçesinin bir kopyasına ulaşan Washington Post, dilekçede ayrıca Trump'ın şirketinin kendi işlerine özel muamele gösterilmesi için yabancı ülkelere teşvik verdiği iddiasında bulunulduğunu da aktardı.
Michigan eyaletinin Demokrat temsilcisi John Coyers de Reuters'e yaptığı açıklamada "Trump'ın en az 25 ülkede çıkar çatışması bulunuyor. Trump kârını arttırmak için başkanlığını kullanıyor gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.
Demokrat Partili Kongre üyelerinin dava hamlesi, Maryland eyaleti ve Washington D.C. yönetimlerince, bir gün önce Trump aleyhine anayasanın aynı maddesini ihlal ettiği iddiasıyla açılanReklamlar davanın ardından geldi.
Maryland ve Washington D.C. yönetimlerinin her ikisi de Demokrat partili olan başsavcıları, açtıkları ortak davayla ilgili düzenledikleri basın toplantısında Trump'ın başkan olduktan sonra kendini ticari işlerinden uzaklaştırmadığı ve sahibi olduğu şirketler vasıtasıyla yabancı ülke kaynaklarından gelir elde etmeye devam ettiğini ileri sürmüştü.

Kaynak: Sputnik News
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/