<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Adalet Yürüyüşü'nde son 189 kilometre

28 Haziran 2017 Çarşamba

Adalet Yürüyüşü'nde son 189 kilometre

Adalet Yürüyüşü'nde son 189 kilometre

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlattığı ’Adalet Yürüyüşü’nün 14’üncü Düzce’de yaptığı basın toplantısıyla başladı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından Ankara'dan başlattığı 'Adalet Yürüyüşü’nde İstanbul'a yaklaştıkça gerilim artıyor. Yürüyüş bugün 14. gününde Düzce'den başladı. Kılıçdaroğlu'nun, Adalet Yürüyüşü’nün 13’üncü gecesini geçirdiği Düzce Kalıcı Konutları yolu üzerinde Cumhuriyet Mahallesi mevkisindeki kamp alanının önüne bir kamyondan hayvan gübresi dökülmüştü. CHP lideri, bu sabah yürüyüş öncesi yaptığı kısa açıklamada ''Hiç kimse buna engel olmasın biz her türlü baskıya her türlü provokasyona hazırlıklıyız'' dedi.
TÜM DETAYLARILA 14. GÜN

11:05 Mola yerine varıldı. 
10:40 MHP'li olduğunu ifade eden bir vatandaş, bozkurt işareti yaparak "MHP'liyim, ülkeyi kurtarın. Size kaldı, ülkemiz elden gidiyor" dedi. 
10:30 Yürüyüşe katılanlar, ‘Hak, hukuk, adalet’ sloganları eşliğinde yürüyüşüne devam ediyor.
10:25 Yol üzerinde yer yer Rabia işaretiyle protestoda bulunanlar olsa da, yürüyüşün ikinci etabı da sakin geçiyor.
10:15 Kortej yeniden yürüyüşe geçti. Bu sırada Kılıçdaroğlu'nun 10 metre önünde yerdeki tabanca mermisinin farkedilmesi üzerine polisler, hemen etrafını çevirip önce fotoğrafını çektiler. Ardından mermiyi yoldan aldılar. Bu sırada basın mensuplarının görüntü çekmeye çalışması sırasında küçük çaplı bir kargaşa yaşandı. Kısa süreli bir duraklamanın ardından yürüyüş normal şekilde devam etti.
09:30 Kortej sıralarında ilk kısa molasını verdi.
08:15’de yürüyüşe başlayan kortej Sakarya'ya doğru yola çıktı.

Kılıçdaroğlu, yürüyüşünün 14’üncü gününe başlarken yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:
“Yine güzel bir gün. Güneşimiz var. Olağanüstü güzel bir doğamız var. Yürüyüşümüz her geçen gün daha bereketli hale geliyor. Zaman zaman sizlerin de tanık olduğu protestolar oluyor. Ama bizim ellerimiz hiçbir zaman şiddete kalkmadı ve kalkmayacak. Tam tersine her provokasyondan sonra gerek ben, gerek arkadaşlarım ve gerekse yürüyüşe katılan arkadaşlar hep birlikte alkışlıyoruz. Bu bizim adalete olan tutkumuz güzel bir örnek olması açısından son derece önemli. Adalet, adalet, adalet dedik ve bu bağlamda yürüyüşümüze devam ediyoruz. Azimliyiz kararlıyız. İstanbul’a kadar gülerek eğlenerek kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Hiç kimse buna engel olmasın biz her türlü baskıya her türlü provokasyona hazırlıklıyız. 12 maddelik bir uyarı metni hazırlamıştık. Katılımcıların tamamı bu genelgeye uydular. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Bizi sevgi ve hoşgörü ile karşılayan Düzce halkına da teşekkürlerimi iletiyorum.”
CHP MYK’SI TOPLANACAKCHP lideri bugün öğleden sonra CHP’nin MYK toplantısının da güzergah üzerinde yapılacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daha sonra elinde "adalet" yazılı dövizle yürüyüşüne başladı. Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu kortej, "Hak, hukuk, adalet" sloganları atarak Sakarya istikametinde ilerliyor. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, parti otobüsünden provakasyonlara karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

DP GENEL BAŞKANI UYSAL DA KATILDI

Kılıçdaroğlu, daha sonra Sakarya yönüne doğru yürüyüşe geçti. Kılıçdaroğlu, kenti ikiye bölen D-100 kenarında yürürken kendisini destekleyenlere selam verdi. Küçük protestolar da yaşandı. Polis tepki gösterenlerin önünde önlem alırken, yürüyüşe katılanlar, 'Hak, hukuk, adalet' sloganı attı. İlk etabın sonuna doğru Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da 'Adalet Yürüyüşü'ne katılarak Kılıçdaroğlu'na destek verdi. İlk etap Düzce çıkışındaki Küçük Sanayi Sitesi mevkisinde sona erdi ve mola verildi.
Eski DİSK Genel Sekreteri ve CHP İzmir milletvekili Musa Çam da 14 gündür yürüyüşte. Ayakları su toplasa da başından itibaren yürüyüşü takip etmeye devam ediyor.

SOSYALİSTLER DE KORTEJDE

Tüm dünyadan 140’a yakın ülke, parti ve organizasyonun üyesi olduğu Sosyalist Enternasyonal adına Genel Sekreteri Luis Ayala da Düzce’ye gelerek korteje katıldı.


GÜBRELİ PROVOKASYONA 3 GÖZALTI

Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun Düzce'de geceyi geçirdiği kamp alanının önüne damperli kamyon ile hayvan gübresi döken sürücü ve 2 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Sürücü S.A.'nın, gübreyi dökerken çekilen görüntüyü sosyal medya hesabında, "Bizde misafire ikramda bulunmamak ayıptır" notuyla paylaştığı ortaya çıktı.
Sürücü S.A. ve görüntüyü çektiği ileri sürülen arkadaşları İ.Ç. ve S.A.S.'nin, 'Çevreyi kasten kirletmek' suçundan adliyeye sevk edileceği belirtildi. Sürücüye ayrıca Kabahatler Kanunu gereği 3 bin lira para cezası uygulandığı belirtildi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de yaptığı açıklamada söz konusu kamyonun Düzce Belediyesi'ne iş yapan taşeron firmaya ait olduğunu öğrendiklerini, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Karadeniz adalet için ayakta!

Trabzon Meydan Park'ta buluşan halk, adalet sahilde yürüyüş yapıldı.
Sloganlar eşliğinde yürüyenler "Tek adam rejimi ile yönetilen ülkede hukuksuzlar her geçen gün artıyor. Adaletin, demokrasinin, insan haklarının ayaklar altına alındığı, yok sayıldığı günlerden geçiyoruz. Karadeniz dağları, yaylaları, Sürmene ormanları rant uğruna sermayeye peşkeş çekiliyor, doğa talan ediliyor. Tüm bunlara karşı eşit, demokratik ve laik bir ülke için adalet için Trabzon'dan sesimiz yükseltiyor ve adalet yürüyüşüne gidiyoruz. Adalet herkes için!" dedi.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/