<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: AKAR VE FİDAN DARBE ÖNCESİ NE KONUŞTU?

19 Haziran 2017 Pazartesi

AKAR VE FİDAN DARBE ÖNCESİ NE KONUŞTU?

AKAR VE FİDAN DARBE ÖNCESİ NE KONUŞTU?

Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarının 14 Temmuz’da Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda yapılan toplantının detayları ortaya çıktı.

"Kontrollü darbe" iddialarının dayanağı olarak gösterilen 14 Temmuz toplantısıyla ilgili Genelkurmay ve MİT kaynaklarından açıklamalar geldi. Serpil Çevikcan'ın bugün köşesinde yer verdiği açıklamaları Miliyet manşetine taşıdı. Darbe girişiminden bir gün önce, İhtisas Kursu Diploma Töreni için Özel Kuvvetler Komutanlığına gelen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın törenin ardından yaptığı uzun toplantı "Kontrollü Darbe" savunucularının bir süredir gündemindeydi. Üçlünün darbe girişiminden haberdar olduğunu ve söz konusu toplantıda bu mesleyi konuştukları iddia ediliyordu.
İşte MİT ve Genelkurmay yetkililerinin o toplantıya ilişkin verdiği yanıtlar:
"Kontrollü darbe iddialarının çeşitli kaynakları var.
Bu ifadeyi sıklıkla kullanan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sokaktaki darbenin gerçek olduğunu ancak asıl darbenin, 15 Temmuz’un engellenmemesi ve sonrasında sonuçlarının kullanılmasıyla yapıldığını savunuyor.
Ankara ve İstanbul’da görülen darbe girişimine ilişkin çatı davalarında da benzer ifadeler gündeme geliyor.
Bu iddiaya 15 Temmuz öncesinde ve darbe girişimi sırasında yaşanan kimi olaylar kanıt gösteriliyor, soruların yanıtlanması isteniyor.
Algı operasyonu olarak nitelendirilen bu iddiaların en önemlilerinden biri, darbe girişiminden bir gün önce, 14 Temmuz’da Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda yapılan toplantı.
14 Temmuz’da, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ile saatler süren bir toplantı yapması son duruşmalarda sanıklar tarafından da gündeme getiriliyor.

Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndaki buluşmanın nedeni İhtisas Kursu Diploma Töreni.
Bu törenin önce darbe girişiminin olduğu gün, 15 Temmuz Cuma günü yapılmasının planlandığı, teamüllerin de bu yönde olduğu ancak birkaç gün kala törenin önce 14 Temmuz’a çekildiği, sonra 18 Temmuz’da yapılmasının planlandığı, akabinde yeniden 14 Temmuz’da karar kılındığı iddiaları da kamuoyuna yansıdı.
Bu iddialarla birlikte, törene neden Akar’ın da katıldığı soruları ortaya atıldı.
Özel Kuvvetler Komutanı devir teslim törenine bile Genelkurmay İkinci Başkanı katılırken, Akar’ın törene katılması, 18.00’de biten törenden sonra Akar ve Fidan’ın bahçeye geçerek 00.30’a kadar süren bir toplantı yapmaları, Fidan ile Aksakallı’nın da aynı gece başbaşa değerlendirmelerde bulunduğu iddiaları güncellenerek gündemde tutuluyor.
Bugüne kadar yanıtı verilmeyen bu iddialara yönelik olarak Genelkurmay Başkanlığı ve MİT Müsteşarlığı yetkilileri ile görüştüm.
Ortaya atılan iddiaları yönelterek, yanıt bulmaya çalıştım.
Genelkurmay ve MİT Müsteşarlığı yetkilileri, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda icra edilen Özel Kuvvetler İhtisas Kursu Mezuniyet töreni ile ilgili spekülatif haber ve yorumlara basında hâlâ yer verildiğini söylediler.

‘Müsteşar ilk defa katılmadı’

Bu konudaki sorularıma verilen yanıtları şöyle sıralayabilirim:
“Sekiz ay süreli ve bindirmeli olarak icra edilen Özel Kuvvetler İhtisas Kursunu MİT personeli de görmektedir.
Mezuniyet törenlerine tüm kursiyerlerin aile bireylerinin yanı sıra MİT Müsteşarı ve ilgili personel de katılmaktadır.
İlk olarak 11 Mart 2016’da icra edilen törene Genelkurmay Başkanı ile MİT Müsteşarı da katılmıştır.
Dolayısıyla MİT Müsteşarı, bazı kesimlerce iddia edildiği üzere, 14 Temmuz 2016 tarihindeki bu törene ilk defa katılmamıştır.

PERSONELİN GÖZÜ ÖNÜNDE OLDU

14 Temmuz’daki törenin YAŞ Toplantı tarihine yakın olması nedeniyle tören sonrasında bir çalışma yapılması konusunda MİT Müsteşarı ile önceden mutabık kalınmıştır.
Törenden sonra yapılan toplantıya MİT Müsteşarı, ilgili Müsteşar Yardımcısı, Daire Başkanı ve bir Uzman Memur katılmıştır.
Genelkurmay Başkanı, önceki bilgilere ilaveten MİT tarafından elde edilen mevcut son bilgiler ışığında, YAŞ’ta görüşülecek personelin durumu hakkında bilgilendirilmiştir.
Değerlendirmeye alınan personel sayısının çokluğu nedeniyle çalışma uzun sürmüştür.
Çalışma bahçede yapılmış ve o süre zarfında orada bulunan birçok personelin gözleri önünde cereyan etmiştir.
Çalışmanın bir şekilde hain darbe girişimi ile ilişkilendirilmesi mesnetsiz ve gerçeklere tamamen aykırıdır.”

FETÖ TEMİZLİĞİ İSİM İSİM ÇALIŞILDI

Genelkurmay ve MİT’teki yetkililerin verdiği bilgiye göre, toplantının 14 Temmuz’da yapılmasının nedeni, YAŞ öncesi zamanın çok sıkışık olması ve Akar ile Fidan’ın bir an önce bu amaçla biraraya gelme zorunluluğu.
Törenden sonra uygun zaman doğacağı düşünülerek planlamanın yapıldığını söyleyen kaynaklar, 2016’daki YAŞ’ın önceki yıllardan farklı bir özelliği olduğuna işaret ediyor.
İzmir Başsavcılığı’nın, üst rütbeli ve çoğu karargahta çalışan 142 komutanla ilgili tespitlerini Genelkurmay ve hükümet ile paylaşması nedeniyle, bu isimlerin YAŞ’ta temizlenmesinin netleştiğini, bu nedenle görülmemiş detayda bir çalışma yapıldığını belirtiyor.
Kaynaklar, toplantı sırasında terfi edip edemeyecekler bazında çok yönlü değerlendirme yapıldığını ifade ediyor.
A, B, C sırasındaki isimlerin terfi edemeyeceği ve TSK’dan temizleneceği anlaşıldığı için, Orgeneral Akar’ın, Fidan ve MİT heyetine bu isimlerin yerine atanabilecek isimlerle ilgili bilgi sorduğu, MİT Müsteşarı ve yardımcılarının, merkezden de bilgi alarak soruları yanıtladığı, listeler üzerinde bu şekilde çalışıldığını vurguluyor.

İddialarla ilgili aldığım yanıtlar böyle.

Kontrollü darbe iddialarına dayanak olarak gösterilen olaylardan birine ilişkin aylar sonra verilen net yanıtlar bunlar.
Bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim."

http://www.siyasetcafe.com/gundem-haberleri/23614-akar-ve-fidan-darbe-oncesi-ne-konustu?
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/