<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: AKP Hafta Tatili’ni kaldırıyor!

21 Haziran 2017 Çarşamba

AKP Hafta Tatili’ni kaldırıyor!
AKP Hafta Tatili’ni kaldırıyor!

Son dönemde kıdem tazminatının fona devredilme çalışması ve hukuksuz grev yasakları ile emeğe saldırılarını yoğunlaştıran patron partisi AKP’den bir saldırı adımı daha geliyor.
1924’te kabul edilen ve “On bin veya on binden fazla nüfusu havi şehirlerde alelumum fabrika, imalathane, tezgah, dükkan, mağaza, yazıhane, ticarethane, sınai ve ticari bilumum müessesat ve tevabiinin haftada bir gün tatili faaliyet etmeleri mecburidir. Resmi devairle umumi, hususi, ticari ve sınai herhangi bir müessesede müstahdemini ve ameleyi haftada altı günden fazla çalıştırmak memnudur” ifadeleriyle hayata geçen düzenlemede, işçilerin haftada altı günden fazla çalışması yasaklanmıştı.

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen ve önümüzdeki günlerde uygulamaya geçecek olan Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu ile emekçilerin haftada bir gün tatil yapmasını zorunlu kılan Hafta Tatili Hakkındaki kanun tarihe karışıyor. Düzenlemenin gerekçesi ise haftasonu için çalışma ruhsatı almanın patronlara ‘ek yük’ getirmesi olarak açıkça ifade ediliyor.

Hürriyet’ten Noyan Doğan‘nın köşesine taşıdığı o düzenleme şöyle:

Bundan tam 93 yıl önce, 1924 yılında, çıkartılan ve haftada bir gün tatil yapılmasını zorunlu kılan Hafta Tatili Hakkındaki kanun artık kalkıyor. Gerekçe ise, özellikle sanayi işletmelerinin her yıl hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı almalarının işletme sahiplerine ek yük getirmesi. Yeni düzenleme ile işyerleri açısından artık hafta sonu çalışma kolaylaşmış olacak. Ancak, yürürlükten kalkan yasa, aynı zamanda işçilerin haftada 6 günden fazla çalışmasını da yasaklıyordu.

http://gazetemanifesto.com/2017/06/21/akp-hafta-tatilini-kaldiriyor/
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/