<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: AKP’nin önerisiyle Katar ile askeri anlaşmalar Meclis’te kabul edildi

8 Haziran 2017 Perşembe

AKP’nin önerisiyle Katar ile askeri anlaşmalar Meclis’te kabul edildi

AKP’nin önerisiyle Katar ile askeri anlaşmalar Meclis’te kabul edildi

Katar krizinin ardından, Katar ile ilgili anlaşmaların öncelikli görüşülmesi için öneri veren AKP, TSK unsurlarının Katar’da konuşlandırılması ve jandarma eğitimi işbirliği konusundaki anlaşmalarla ilgili kanunları Meclis’ten geçirdi
Körfez ülkelerinin Katar’a yönelik yaptırım kararının karşısında Tayyip Erdoğan’ın yaptırımları ve Katar’ın terör zanlısı olarak görülmesini doğru bulmadığını belirtmesinin ardından AKP, TBMM Genel Kurulu’nda Katar ile ilgili anlaşmaların öncelikli olarak görüşülmesi için öneri verdi.
AKP’nin önerisinin kabul edilmesi ile söz konusu anlaşmalara ilişkin tasarılar gündemin ön sıralarına çekilerek görüşüldü. Görüşmelerde muhalefet partileri hükümete, izlenen dış politika ve Katar krizine yönelik politikalar konusunda uyarılarda bulundu.
CHP ve HDP itiraz etti

CHP ve HDP’nin itirazlarına rağmen AKP’lilerin oyları ile “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti arasında Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması ile Anlaşmanın Tadili Hakkında Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Katar Devleti Hükümete Arasında Jandarma Eğitim ve Öğretimine İlişkin İşbirliği Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı” TBMM’de kabul edildi.
32’ye karşı 240 oyla kabul edildi
TBMM Genel Kurulu’nda Katar’da TSK unsurlarının konuşturulmasını içeren anlaşmanın oylamasına 272 milletvekili katıldı. Anlaşmaya 240 milletvekili kabul, 32 milletvekili de ret oyu verdi.
İki ülke protokol çerçevesinde şu alanlarda iş birliği yapılacak:
Birlik, karargah ve kurumlara ziyaretler,
Tarafların okul, eğitim merkezi ve birliklerinde karşılıklı verilecek eğitim (lisan eğitimi dahil) ve öğretim,
İç güvenlik eğitimi, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele eğitimi, toplumsal olaylara müdahale eğitimi, askeri kolluk görevlerine yönelik eğitimler ve mobil eğitim timi görevlendirmeleri,
Her iki tarafın birlik, karargah ve kurumlarında verilecek görev başı eğitimi,
Tarafların okul, eğitim merkezi ve birliklerinde karşılıklı verilecek kurslar,
Eğitimde kullanılan teçhizat ve eğitim yardımcı malzemelerinin geliştirilmesinde karşılıklı yardımlaşma,
Müşterek konularda tecrübe ve bilgi mübadelesi ile teknolojik iş birliği,
Eğitim-öğretim ve teknik-lojistik konularda bilgi ve tecrübe aktarımı maksadıyla “danışmanlık hizmeti” sağlanması,
Genelkurmay Başkanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumlarında eğitim, öğretim ve kurs görmek üzere personel gönderilmesi.
http://www.halkizbiz.com/gundemden/akpnin-onerisiyle-katar-ile-askeri-anlasmalar-mecliste-kabul-edildi-h20219.html

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/