<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Alzheimer Ve Demansı Önlemek İçin Bu 9 Şeyi Şimdiden Alışkanlık Haline Getirin

21 Haziran 2017 Çarşamba

Alzheimer Ve Demansı Önlemek İçin Bu 9 Şeyi Şimdiden Alışkanlık Haline Getirin

Alzheimer Ve Demansı Önlemek İçin Bu 9 Şeyi Şimdiden Alışkanlık Haline Getirin

Demans, hafıza kaybı gibi bir çok zihinsel problemi kapsayan bir durumdur. Vasküler demans, Parkinson veya Huntington hastalığı gibi farklı şekillerde ortaya çıkabilir.
Demans vakalarının %60-80’inde Alzheimer görülür. Eğer sorun kökten tedavi edilmezse demans daha da kötüleşir. İlgisizlik, depresyon ve hafıza kaybı en sık görülen belirtileridir.

Kontrol/tedavi edilebilir bazı risk faktörleri şunlardır:
Kafa yaralanmaları
Yetersiz tiroid fonksiyonları
Yetersiz fiziksel aktivite
Kötü beslenme/Vitamin eksikliği
Durumu daha kötü yapan ilaçların kullanımı
Yüksek kolestrol, hipertansiyon, diyabet ve diğer kalp-damar problemleri
Alkol
Sigara

Demans riskini azaltmanın 9 yolu
1. Sigarayı bırakın

Sigara içmek beyin de dahil olmak üzere tüm vücuda zarar verir. Yapılan çalışmalar, sigara içenlerin içmeyenlere veya bırakmış olanlara göre Alzheimer’a yakalanma riskinin %45 daha fazla olduğunu gösteriyor. Bir an önce sigaradan uzak durmaya başlasınız çok iyi olacak.

2. Daha aktif olun

Kan dolaşımını ve kalp atışlarınızı hızlandırın. Kronik sıkıntılar yaşamamak için her gün en azından yarım saat egzersiz yapın.

3. Daha fazla B vitamini alın

B vitamini, vasküler sisteme zarar veren ve kalp krizi riskini arttıran “homocysteine”(HC) molekülünü azaltmaya yarıyor. Bu nedenle daha fazla B vitamini alın ve yaşla bağlantılı olarak ortaya çıkan zihinsel sorunları önleyin.

4. Daha fazla D vitamini alın

Demansla/zihinsel problemlerle D vitamini eksikliği arasında güçlü bir bağ vardır. Beyninize daha fazla zarar vermemek için D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. Güneşte daha fazla zaman geçirebilir, özellikle kış aylarında yüksek kaliteli takviyeler alabilirsiniz.

5. Beyninizi zorlayın

Doğuştan iki anadil konuşan kişilerde demans görülme riski daha azdır. Beyninizi zorlayıcı aktiviteler yapın, unutkanlık ve hafıza kaybını olabildiğince erteleyin.

6. Kafanızı koruyun

Bisiklete binerken veya buzda yürürken mutlaka kask takın. Kafanızı koruyun ve travmaları önleyin.

7. Alkol dostunuz değildir

Fazla alkol almak demans riskini arttırır. O nedenle kararında için, mümkünse hiç içmeyin.

8. Sayılar önemlidir

Kilonuzu, tansiyonunuzu ve kolestrolünüzü herzaman takip edin. Kalp-damar ve metabolik sağlığınıza daha dikkat edin.

9. Sosyalleşin

En yakın arkadaşınızla yürüyüşe çıkın veya arkadaşlarınızı arayıp konuşun. Kendinizi izole etmek iyi bir şey değildir. Eşinizle dostunuzla ailenizle daha fazla vakit geçirin, beyninizin arkadaşa ihtiyacı vardır.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/