<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Bakan kafası bakıyor konuşuyor düşünemiyor, Ve Tarkan’a ‘had bildirdi’: Zeytinlikleri mi varmış? Şarkılarını söylesin

1 Haziran 2017 Perşembe

Bakan kafası bakıyor konuşuyor düşünemiyor, Ve Tarkan’a ‘had bildirdi’: Zeytinlikleri mi varmış? Şarkılarını söylesinBakan kafası bakıyor konuşuyor düşünemiyor, Ve Tarkan’a ‘had bildirdi’: Zeytinlikleri mi varmış? Şarkılarını söylesin
Zeytinliklere sanayi tesisi ve maden ocağı kurulabilmesinin önünü açan zeytinlik tasarısı, üreticilere göre Türkiye’de zeytinciliğin sonunu getirebilir.
Zeytinlliklerin geleceği Meclis’teki komisyonda görüşülmeden önce Twitter adresinden “Zeytinliklere kıymayın” diye yazan şarkıcı Tarkan’a Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü aynı ‘duyarlılıkla’ yanıt verdi: “Tarkan’ın zeytinlikleri mi varmış, ne yapacakmış zeytinlikleri?” 
Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre, zeytinliklerin yatırıma açılmasını içeren maddeleri de kapsayan Üretim Reform Paketi’yle ilgili Meclis Sanayi Komisyonu’ndaki görüşmelerde ‘Tarkan polemiği’ dikkat çekti.
Tasarıya karşı çıkan vekiller, Tarkan’ın “Rant için zeytin ağaçlarına kıymayın” mesajını paylaştı.
Bir ülkenin en büyük nimeti, değeri onun doğasıdır. Zeytin ağaçları Anadolu'nun hazinesidir belleğidir. Rant için zeytin ağaçlarına kıymayın


Bakan Özlü ise vekillere, “Tarkan’ın ne işi var, Tarkan’ı niye karıştırıyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.
Gazetecilerin bu konudaki sorusunu da yanıtlayan Özlü, “Tarkan’ın zeytinlikleri mi varmış, ne yapacakmış zeytinlikleri? Tarkan’ın şarkılarını seviyoruz. Tarkan şarkılarını söylesin” dedi.
Neden ‘ölüm fermanı’ deniyor?
Üretim Reform Paketi’nde yer alan tasarı Meclis’e ilk geldiğinde dönüm başına 15’ten az zeytin ağaç bulunan alanları zeytinlikten çıkarmayı, bu alanlarda konut ve turistik tesis inşaatının yanısıra sanayi tesisi ve maden ocağı yapılabilmesini öngörüyordu.
Yoğun tepkiler üzerine konut, turistik tesis vb. yapılar tasarıdan çıkarıldı. Ancak söz konusu alanlarda sanayi tesisi ve maden kurulabilmesinde ısrar sürüyor.
Bakan Özlü, kıyı bölgelerinde petrokimya tesisleri kurulması gerektiğini savunurken, bu durum zeytinlikler sayesinde hala bakir bölgelerin kaldığı Ege kıyılarında yoğun bir sanayileşme hamlesiyle birlikte ekolojik düzenin bozulmasına eşlik edebilir.
Üreticiler de bu nedenle tasarıya ‘zeytinliklerin ölüm fermanı’ diyerek karşı çıkıyor ve Zeytinlik Yasası’nın mevcut haliyle kalmasını istiyor.

Göstermelik maddeler
Fotoğraf: Tarkan
Tasarı, sanayi ve maden sahalarına yol açarken, bazı maddelerle de zeytinlikleri koruma yönünde ağır yaptırımlar getirileceği izlenimi veriyor.
Tasarının ilk halinde zeytinlik alanda hayvan otlatılmasına ilişkin üç ay hapis cezası kaldırılıp yerine 5 bin lira para cezası öngörülüyordu. Üreticilerin itirazı üzerine ceza üç aylık hapis cezası altı aya çıkarıldı. Kanun dışı olarak kesilen her bir zeytin ağacı için para cezası ise 2 bin lira yerine 4 bin liraya yükseltildi.
Ancak üreticilere göre zeytinliklerin kaderini kurul kararına bağlayan tasarı onanırsa bu maddeler yetersiz kalacak.
http://www.diken.com.tr/bakan-tarkana-bildirdi-zeytinlikleri-mi-varmis-sarkilarini-soylesin/

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/