<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Balkan göçmenleri ve Suriyeliler…

29 Haziran 2017 Perşembe

Balkan göçmenleri ve Suriyeliler…
Balkan göçmenleri ve Suriyeliler…

Suriyelilerle sohbet ederken, kullanılan cümle aynen şu oldu “Göçmenlere(balkan) verdiğiniz hakları bizde istiyoruz, bize neden vermiyorsunuz” Göçmenler Türk dedim, siz değilsiniz. “Hayır değil, Biz biliyoruz , ayrıca ben müslümanım!” dedi
Kimlik aldığında oy kullanabileceksin, kime vereceksin dedim, müslüman olana dedi, Tayyip Erdoğan’a! CHP diye sorduğumda aşırı bir tepki aldım, onlar alevi dedi, başkanı alevi, Esad aleviler dışında herkesi öldürdü, Türkiye’de Tayyip dışında bir başkan olursa, bizi ülkeden atacaklar, özellikle CHP’liler?

Son dönem bu gibi kıyaslamalar oldukça fazla ve balkan göçmenleri olarak bu durumdan inanılmaz rahatsızlık duyuyorum, böyle bir kıyaslama dahi yapılamaz, yapılmamalı. Ve bu kıyaslamayı Türkler dahi yapar oldu!

Bulgarlaştırılmamak adına evini yuvasını bırakıp, isimleri değiştirilmeye kalkan balkan göçmenlerinin, gördükleri eziyetlerden dolayı ibadetlerini daha gizli yapmak zorunda kaldıklarını unuttunuz mu? Asırlarca balkan topraklarında yaşamalarına rağmen, alfabelerini, dillerini, geleneklerini korumuş olmaları da mı size bir şey ifade etmiyor?

Zorluklara rağmen, onlarla mücadele etmek adına “çalmak” yerine çalışmayı tercih eden , azınlık olmalarına rağmen hiç bir zaman teröre bulaşmadan, sivil katletmeden, aydın insanlar olmaları dolayısıyla haklı ve insani yollarla mücadele etmiş olmalarına da mı saygınız yok?

Belki de bu sebeplerle “terörü lanetleme” konusunda hassasız ve içimiz acıyor. İnsan katletmeden de mücadele edilebileceğini göstermiş bir kesim olarak, insan öldürmekte haklı yan bulamıyoruz hiç bir zaman.

Bu kıyaslamayı yapanlar bunları da gözardı etmesin;

Hiçbir balkan göçmeni ev sahibini öldürmedi, dilencilik yapmadı, mendil satmadı, zor şartlarda gelmiş olmasına rağmen kimseye avuç açmadı, kapkaç yapmadı, ışıklarda cam silmedi.

Çoğunluk eğitimliydi, kadın, çoluk çocuk demeden tüm aile bireyleri çalıştı, kazandı. Bulundukları işlerde çalışkanlıkları dolayısıyla saygı gördüler. Döndükleri vatan topraklarına ne yük ne de problem oldular, ülkenin gelişimine katkı da bulundular.

Göçmen konutlarına yerleştirildiklerinde bedavaya oturmadılar orada, çalışıp taksit taksit bedelini ödediler.

Atatürkçülük ve laiklik konusu kırmızı çizgisidir göçmenlerin, yobazlığı sevmez, yobazlara tahammül de edemez.


Arap Kültürünü asla benimsemeyecek olan Türk’lerdir.

Senelerce çalışıp, çabalayıp kurduğu düzeni bırakıp sıfırdan bir hayat kurmak ne kadar zorken, doğduğu topraklara da büyüdüğü topraklara da yabancı kalmış balkan göçmenlerine en büyük hakarettir Suriyeli kıyaslaması ve asla kabul edilir yanı yok.

Tarih boyunca uygulanan Türk soykırımın balkan cephesinde sağ kalabilmiş Türklerin daha fazla kalbini kırmayın bu benzetmelerle.

İslami olmayan ulusalcı görüşe sahip bizler, vatanımızı sever, sonuna kadar da sahip çıkarız. Atatürkçük, milliyetçilik ve laiklik hassas konularımızdır.

Suriyeliler konusuna gelince, sebep ne olursa olsun “insan öldürülmesine” kesinlikle karşıyız, ülkelerinden kaçıp , bize sığınan bu kişilerin misafirliğine sözümüz de yok. Lakin ülkemize yedirilmeye çalışan Arap kültürüne karşıyız. Atatürk’ü tanımayan, ne uğruna savaştığını bilmeyen bir ırktan TC Vatandaşı nasıl olabilir?

Benim yurdumun insanı işsiz, açlık sınırında geziyor, 3 çocuk değil 1 çocuk yapsam nasıl bakarım düşüncesindeyken, her gün haberlerde bir Suriyeli dehşeti izler olduk, yarın öbürgün onlarda özerlik isterlerse ne yapacağız?

Melek kalpli, eğlenceli, bulunduğu ortamı şenlendiren, laik , Atatürkçü balkan göçmenleri ile kıyaslanamayacak kadar içlerinde şiddet ve Arap kültürü barındıran Suriyeliler, gelecekte ülkede daha büyük sorunlara sebep olursa ,bunun çözümü ne olacak?

Herkes kafasına kazımalı “bizler Türküz” , bizler vatanımıza geri döndük, vatanımıza ne problem olduk ne de yük olduk, göçmenlerin en büyük özelliğidir çalışkanlıktır, bunu da herkes bilir.

Bizi bu arap kültürlü, ülkemize sorun ve problem dışında katkısı olmayan Suriyelilerle bir daha kıyaslarken iyi düşünün derim !
Pelin Çırpan
Kaynak: http://m.olaybursa.com/balkan-gocmenleri-ve-suriyeliler-117yy.htm

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/