<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Binlerce askeri zehirleyip dokunulamayan Rota A.Ş.’nin ucu kime çıkıyor?

18 Haziran 2017 Pazar

Binlerce askeri zehirleyip dokunulamayan Rota A.Ş.’nin ucu kime çıkıyor?
Binlerce askeri zehirleyip dokunulamayan Rota A.Ş.’nin ucu kime çıkıyor?

Manisa’daki kışlalarda zehirlenme vakaları yaşanmaya başlayınca CHP’li vekil Biçer, Savunma Bakanı Fikri Işık’tan Rota A.Ş.’yi sordu. 

Özgür Özel araştırma komisyonu kurulsun dedi. Bakan Işık’ın sesi çıkmadı, araştırma komisyonu kurulması önerisi de reddedildi. Şimdi bir gecede 3 bin askerin zehirlenmesinin ardından 19 göstermelik gözaltı ve şirketle anlaşmanın feshedilmesiyle olay geçiştirilmeye çalışılıyor. Bugüne kadar bu şirkete neden dokunulamadı?
Manisa’da kışlalarda yaşanan zehirlenme vakalarını yakından izleyen CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Mayıs ayında, 10’un üzerinde kışlaya yemek veren ROTA adlı şirketi Savunma Bakanı Fikri Işık’a sormuştu.
Yine CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de zehirlenme vakaları ile ilgili bir araştırma komisyonu kurulmasını önermişti. Ne var ki AKP araştırma komisyonunun kurulmasını reddetmiş, ROTA şirketine ilişkin sorular da yanıtsız bırakılmıştı.
Meclis'teyiz;
1 Aydır zehirlenen askerlere duyarsız kalan, Araştırma Önergemizi reddeden AKP açıkladı:
"Savunma Bakanı Manisaya gidiyor"muş
“Eğitim verilen kalabalık kışlalarda yemek ihaleleri tugay komutanlıklarının değil, Savunma Bakanlığı’nın inisiyatifinde yapılıyor. Manisa 1. Er Eğitim Piyade Tugay Komutanlığının mutfak ihalesi de ROTA isimli bir firmaya verilmiş. Ulaşabildiğim kadarıyla ROTA 12 kışlaya daha yemek vermekte” diyen Tur Yıldız Biçer’in 26 Mayıs’ta Savunma Bakanı Fikri Işık’a verdiği soru önergesinde şu sorular dikkat çekiyor:


Kaç asker zehirlenmeden öldü?

“Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda (Batı Kışla) bulunan ve son 1 haftada şehit olan asker sayısı kaçtır? Askerlerin şehadet sebebi nedir?
Kamuoyunda yer alan, bulantı, yüksek ateş, kusma, ishal şikâyetleriyle revire başvuran ve hastaneye sevk edilen ilk askerlerin durumlarına ilişkin “Adli Vaka” olarak kayda geçmemesine ilişkin talimat verilmiş midir? Verilmiş ise kim tarafından hangi gerekçeyle, hastaneye başvuran ilk askerlerin gerçek durumu saklanmaya çalışılmıştır?
Albay Arif Seyhun Kışlası’nda bulantı, yüksek ateş, kusma, ishal şikâyetlerinin 23.05.2017 Salı günü başlamasına rağmen kriz masasının 25.05.2017 Perşembe günü kurulmasının gerekçesi nedir?
İhaleler nasıl yapıldı?
Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki (Batı Kışla) askerlerin gıda teminine ilişkin ihalesi kim/kimler tarafından, ne zaman, hangi usule göre yapılmıştır?
Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nın (Batı Kışla) anlaşmalı olduğu Catering Şirketinin ROTA Yemekçilik Tic. A.Ş. olduğu doğru mudur? İsimleri ayrı ayrı belirtilmek üzere şirket sahibi ve ortakları kim/kimlerdir? Firma sahibi ya da ortaklarının herhangi bir siyasi parti üyeliği var mıdır? Varsa hangi siyasi parti üyesidirler?

ROTA’da liyakat mi yandaşlık mı çalışıyor?

ROTA Yemekçilik Tic. A.Ş.’ye personel alımı hangi liyakat kriterleri gözetilerek yapılmaktadır? Liyakatten ziyade yandaşların alınmasına mı öncelik tanınmıştır?
Türkiye genelinde Bakanlığınız denetiminde olan hangi askeri birliklerin yemek ihalesi ROTA Yemekçilik Tic. A.Ş’ye verilmiştir?
Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nın (Batı Kışla) hijyen ve gıda denetimi hangi sıklıkla kim tarafından yapılmaktadır? Hijyen ve gıda denetimi en son kim tarafından, ne zaman yapılmıştır?

Sorumlulara dokunuluyor mu?

23.05.2017 Salı günü, Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki (Batı Kışla) gıdanın tüketilebilir olduğunun denetimi yapılmış mıdır? Yapılmışsa kim tarafından yapılmıştır? Yapılmamışsa ne den yapılmamıştır? Sorumlu kişi ile ilgili herhangi bir hukuki işlem başlatılmış mıdır?
Manisa gibi, Askeri Eğitim Tugayı’nın bulunduğu illerdeki “Askeri Hastaneler” kapatılmamış olsaydı bu ve bu gibi olayların kriz yönetimi daha kolay yapılarak, olayların büyüyüp kontrolden çıkması önlenemez miydi?
Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki askerlerin zehirlenme sebebinin, uygun koşullarda üretimi yapılmayan, saklanmaya ve yine uygun koşullarda hazırlanmayıp askerlere servis edilen hindi eti olduğu doğru mudur?

ÇİĞDEM TOKER’İN YAZISI: 
ROTA YEMEKÇİLİK’İ KİMLER, NEDEN KORUYOR?
Rota Yemekçilik’i kimler, neden koruyor? – Çiğdem Toker (Cumhuriyet)
Çiğdem Toker’in bugün Cumhuriyet’te yayımlanan yazısı, Manisa’daki 4. kitlesel zehirlenme vakasından önce kaleme alınmış


Bir değil, iki değil.

Son 24 gün içinde Manisa’da, üçüncü toplu asker zehirlenmesi vakası yaşanıyor.
İlki: 23 Mayıs 2017 – 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda 1046 asker gıda zehirlenmesiyle hastaneye kaldırıldı.
Er Hüsnü Özel yaşamını kaybetti. Evet, bu çağda gencecik bir asker, sağlık koşullarını taşımayan karavana yemekten öldü.
İkincisi: 27 Mayıs 2017 – Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Hüsnü Özel Eğitim Alayı’nda 70 asker gıda zehirlenmesiyle hastaneye kaldırıldı.
Üçüncüsü: 16 Haziran 2017 – Manisa General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda yine gece yaklaşık 50 asker gıda zehirlenmesi belirtisiyle hastaneye gitti.
CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, bu rezilliğin yakın takipçisi.
Her seferinde hastaneye askerlerin ziyaretine gidiyor. Açıklamalar yapıyor. Elindeki bilgileri kamuoyuyla paylaşıyor. Biçer’in verdiği bilgiye göre, 23 Mayıs ve 16 Haziran’daki zehirlenme olayında askerlere yemek tedariki yapan aynı firma:
Rota Yemekçilik Ticaret A.Ş.
Biçer, cuma gecesi hastane önünde yaptığı açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı’ndan hâlâ bir ses çıkmayışını, hiçbir şey olmamış gibi şirketle sözleşmenin feshedilmemesini sorguladı: “Sözleşme feshedilse, böyle bir olay yaşanmayacaktı” dedi.
Rota Yemek’e biraz baktık.
Bundan dört yıl önce Diyarbakır’da Veysi Avşar tarafından 100 bin TL sermaye ile kurulmuş. Ancak öncesi var.
Rota; sahipliği aynı kişilerden oluşan Tatal, Avşaroğulları, Çamlıca, Ova, Mendika isimli şirketlerin devamı.
İki yıl önce HDP Milletvekili Levent Tüzel, Dicle Üniversitesi’nde bu şirketin faaliyetleriyle ilgili ciddi sorular içeren bir soru önergesi vermiş. Fakat önerge cevaplanmadığı gibi, bu önergenin haber linkleri de uçmuş…! (Tüzel’e ulaşamadım.)

Bir yılda 20’ye katlanan sermaye

Rota Yemekçilik’e kuruluşundan sonra Osman Avşar da ortak olmuş. Bir yıl içinde sermayesini 2 milyon TL’ye çıkarmış. 2014’te şirket merkezini Ankara’ya taşımış.
Şirket sermayesi iki ay önce 7 milyon TL’ye yükselmiş. Şirket yönetimi, Veysi Avşar, Osman Avşar, Ahmet Türkmen isimleri arasında gidip geliyor.
Şu anda Veyşi Avşar ile Osman Avşar eşit ortak. Şirket web sitelerinde Türkiye’nin büyük metropollerinde devlet daireleri, askeri birimler, hastaneler, okullar, üniversiteler, fabrikalar, şantiyeler, havayolu ikram hizmetleri verdiklerini gururla anlatıyorlar.
(İki yıl önce de Maliye Bakanlığı’ndan 11 milyon TL’lik iş almışlar.)
Rota Yemekçilik’in AKP iktidarı ve bakanlıklar açısından önemli ve etkili bir ikili olduğu anlaşılıyor. Bunca ana kuzusu asker zehirlenmesine karşın neden korunduklarının cevabı ortaya çıkarsa pek çok şey aydınlanacaktır.
Fakat Rota Yemekçilik belli ki askerlerin zehirlenmesinden değil de, “yandaş şirket” haberlerinden rahatsız olmuş.
Manisa’daki asker zehirlenmelerini duyuran internet sitelerinin tamamına erişim engeli getirilmiş. Hepsine. “Manisa’da ne olmuş?” diye merak edip internete girdiğinizde haber bulmanız biraz zor. Karşınıza hemen sulh ceza hâkimliğinin erişim engelleme kararı çıkıyor.
Rota Yemekçilik bu engelleme talepleriyle, sebep oldukları zehirlenme olaylarını mı karartmaya çalışıyor, yoksa yandaş olmadığı mesajını mı vermeye çalışıyor? Rota Yemekçilik’e buradan bir çağrıda bulunuyorum, Kolaysa, bir erişim engeli talebini de Ticaret Sicili gazetesi için getirin.
“Ciheti askeriye” bakımından ayrıcalığınızı henüz bilmiyoruz.
Fakat zenginleşme öykünüz sicil sayfalarında duruyor.

Zeytinburnu arsasında 3 aylık şirket

Memleketin rant hikâyelerine geçen hafta bir yenisi eklendi.
Zeytinburnu’nda askeri lojmanların bulunduğu 97 bin metrekarelik arazi arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı yöntemiyle ihale edildi. Emlak Konut GYO’nun yaptığı ihalede “en iyi teklifi” Güney Gayrimenkul, Baş Yapı İnşaat, Esta İnşaat ve Elit Vizyon Yapı A.Ş’den oluşan dörtlü ortaklık verdi.
Satış değeri için 1 milyar 730 milyon TL. Şirket payı olarak da Emlak Konut’a 640 milyon 100 bin TL teklif edilmiş.

Tek bir şeye dikkatinizi çekeceğim:

Bu arazinin değerinin, ihalede Ağaoğlu’nun verdiği teklif nedeniyle 2 milyar TL’ye çıktığı konuşuluyor.
İşte, yakın geleceğin rant merkezlerinden birisi olacak 2 milyarlık bir araziye teklif veren bir şirkete verilen “en iyi teklifteki” şirketlerden biri fazlasıyla genç.
Ahmet Olcay’ın 200 bin TL sermaye ile kurduğu Elit Vizyon’dan bahsediyorum.
Daha Ticaret Sicili’nde kuruluşu tescil edileli ancak 3 ay olmuş.
“İhalelerde ne zamandan beri deneyim aranıyor ki?” diye sormak serbest.

Şehir hastanelerinde ödeme sıkıntısı

Yozgat, Mersin, Isparta. Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yaptırılacak 30’un üzerindeki şehir hastanelerinden tamamlanıp faaliyete geçen 3 hastane bu illerde.
Her üç şehir hastanesinin de farklı finansman – ödeme sıkıntıları yaşadığını biliyoruz. Isparta ve Yozgat’ta doktorlar döner sermaye ücretlerini alamıyordu. KÖİ modelinin bir alt türü olan Yap-Kirala-Devret yöntemiyle yaptırılan bu hastanelerde müteahhit/işletmeci şirketler, otopark, güvenlik, görüntüleme, temizlik gibi gelir getiren hizmetler için devlete fatura kesiyor. Basına az da olsa yansıyan doktor ödemelerinin dışında bir diğer sorun kalemini de medikal cihaz alımları oluşturuyor. Örneğin Mersin Şehir Hastanesi’nde tıbbi cihaz üreten bir Alman firmasının, hastaneye sattığı bir cerrahi motor cihaz bedelini henüz tahsil edemediği konuşuluyor. Yanı sıra, inşaat halindeki Bilkent Şehir Hastanesi projesinde de finansman sıkıntısı yaşandığını duyuyoruz. Açılış tarihi sürekli ertelenen Bilkent Şehir Hastanesi’nin tamamlanması belirsiz hale gelmiş.

Müteahhide bina ödeneği

Mayıs ayı bütçe rakamları açıklandı.
Beş aylık müteahhitlik giderleri 1 milyar 814 milyon TL’ye ulaşmış.
Mayıs ayında müteahhitlere 492 milyon TL ödenmiş. Bu tutarın 415 milyon TL’si hizmet binaları için. Bir yandan çeşitli kamusal hizmetler için yeni hizmet binaları yaptırılırken diğer yandan da bina kiralarındaki artış sürüyor. Geçen ay devlet binaları için 26 milyon TL ödendi.
Mayısla birlikte beş aylık bina kiralama harcaması 106.5 milyon TL’ye ulaştı.
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/