<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Bir gecede 100 milyon zeytin ağacı kesilebilir

8 Haziran 2017 Perşembe

Bir gecede 100 milyon zeytin ağacı kesilebilir

Bir gecede 100 milyon zeytin ağacı kesilebilir

Başlık abartılı görünebilir. Ancak Soma’ya bağlı Yırca köyünde bir gecede kesilen 6 bin zeytin ağacı somut bir gerçek.
Yırca’nın zeytinlik alanlarını koruyan 3573 sayılı Zeytin Yasası’na Melih Pabuççuoğlu’nun çabalarıyla 1995’te eklenen “zeytinlik alanlara 3 kilometre mesafede zeytinliklerin bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyasal atık oluşturacak hiçbir tesis yapılamaz ve işletilemez” hükmü idi.

Ne var ki termikçi şirket yasanın bu hükmünü hiçe saymış, bir gecede 6 bin zeytin ağacını katletmişti. Yürütmeyi durduran Danıştay’ın dayanağı yasanın bu maddesi olmuştu.

EL ÇABUKLUĞU

TBMM Sanayi Komisyonu, önceki günkü toplantısında Zeytin Yasası’nın zeytinlikleri koruyan işte bu maddesini kaldırdı. Komisyonda, “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı”ndan tepkileri aşağıya çekmek için zeytinlik tanımını daraltan tasarının 2. maddesi çıkartıldı.
Bu haber hızla “zeytinlikler kurtuldu” diye servis edilip TV’lerde ve haber sitelerinde döndürülmeye başlandığı sırada el çabukluğuyla Zeytin Yasası’nın zeytinlik alanları koruyan hükmü (tasarı Madde 4) geçirildi. Tasarı yasalaşırsa zeytinlik alanlarda her türlü sanayi, madencilik ve inşaat serbest olacak. Yani yağma!

ONLAR MI DİKTİ Kİ SÖKÜYORLAR

Zeytinliklerin yağmaya açılmasının önündeki engeli kaldıran tasarının 4. Maddesinin komisyondan geçirilmesi başta üreticiler ve doğa örgütleri olmak üzere kamuoyunda yoğun tepkilere neden oldu. Tasarıya sert tepki gösteren Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tan, tasarı yasalaşırsa bir gecede 100 milyon zeytin ağacının kesilebileceğini söyledi.

Zeytin üreticisinin bir dayatma ile karşı karşıya olduğunu savunan Mustafa Tan, “Dayatmayla gelen bu yasanın kabul edilmesi mümkün değildir. Bu ağaçları onlar mı dikti ki söküyorlar. Zeytin, dünyaya Türkiye’den yayılmış olan yerli bir ağacımız. Son 10 yılda zeytin ağaçlarını 170 milyona çıkaran Türkiye bir anda 100 milyonunu yok ederek zeytin ağacı sayısını 70 milyona düşürebilir. Bu son derece tehlikelidir. Burada Türkiye’nin tarihi yok edilmek isteniyor” dedi.

ZEYTİNLİK VATANDIR

Komisyon toplantısına katılan Zeytinyağı üreticilerinden Murat Narin de, zeytinlik tanımını değiştiren 2. maddenin tasarıdan çıkartılmasıyla zeytinliklerin kurtulduğu algısı yaratılmak istendiğine dikkat çekerek asıl tehlikenin 4. madde olduğunu belirtti. Narin, “Komisyon zeytin üreticilerine söz hakkı tanımadı.
Taleplerimizi dinlemedi. Biz bunun üzerine komisyon toplantısını terk ettik. Tepkiler üzerine ilk iki maddeyi geri çekerek havayı yumuşatıp arkasından asıl maddeyi geçirdiler” dedi. Narin, bu işin peşini bırakmayacaklarını, sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgularken, zeytin üreticilerini, STK’ları ve tüm zeytin ve zeytinyağı tüketicilerini zeytinliklere sahip çıkmaya çağırdı.
Zeytin Yasası’nın ilgili maddesinin başta Kazdağı olmak üzere tüm zeytinlik alanları her türlü yağmadan koruyan en önemli madde olduğuna dikkat çeken Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden yapılan açıklamada topladıkları binlerce imzayı TBMM’ye yolladıkları bilgisi verildi.

“Türkiye’nin tarımını ve topraklarını koruyan en önemli ulusal yasalardan biri olan Zeytin Yasası’nın zeytinlik alanları koruyan maddesinin değiştirilmesinin asla kabul edilemeyeceği” belirtilen açıklamada “Zeytinlikler sahipsiz değil! Zeytinliklerin sahibi tüm ülkedir, tüm halktır, tüm vatan topraklarıdır! Başta zeytinlikler olmak üzere tüm tarım topraklarını her türlü tehlikeye karşı sonuna kadar savunacağız” denildi.

kaynak: https://www.aydinlik.com.tr/turkiye/2017-haziran/bir-gecede-100-milyon-zeytin-agaci-kesilebilir
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/