<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Bugün ‘Dünya Çocuk Günü’: Her dört çocuktan birinin çocukluğu çalınıyor

1 Haziran 2017 Perşembe

Bugün ‘Dünya Çocuk Günü’: Her dört çocuktan birinin çocukluğu çalınıyor

Bugün ‘Dünya Çocuk Günü’: Her dört çocuktan birinin çocukluğu çalınıyor

1 Haziran Uluslararası Dünya Çocuk Günü’nde açıklanan rapora göre dünyada 700 milyon çocuk, çocukluğunu yaşayamıyor.
Deutsche Welle’de yer alan habere göre, dünyada her dört çocuktan birinin çocukluğu çalınıyor.
Şiddet ve savaş nedeniyle göç, erken yaşta evlilik ve hamilelik, çocuk işçiliği, kötü sağlık koşulları ve okula gitmekten mahrumiyet, çocukluğu tehdit eden başlıca etkenler.

Save the Children’ın 172 ülkede yaptığı araştırmada beş yaş altı ölüm, yetersiz beslenme, erken evlilik, eğitim, çocuk işçiliği, genç yaşta hamilelik, çatışmalar nedeniyle sürgün ve ölümcül sonuçlu aşırı şiddet gibi sekiz unsur ele alındı.
Araştırma çocukluğun en çok Batı ve Orta Afrika’da tehdit altında olduğunu ortaya koydu. Ülkeler sıralamasında son sırayı alan Nijer’i Angola, Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Somali takip ediyor.
Çocukluğun en az tehdit altında olduğu iki ülke ise Norveç ve Slovenya. Bu ülkeleri Finlandiya, Hollanda ve İsveç takip ediyor. Türkiye ise listede 59’uncu sırada.
Tam sevgi bakım ve korunma hakediyorlar
Raporda çocukluk ‘her şeyden önce oyun oynanan ve öğrenilen, bir çocuğun kişiliğinin tümüyle kendini geliştirebildiği’ dönem olarak tanımlanıyor.
Her çocuğun ‘tam sevgi, bakım ve korunmayı’ hak ettiği ifade edilirken, çocuklar arasında ‘en yaralanabilir ve en çok dışlanan çocukların, kız çocukları, mülteci çocukları, yoksul, dezavantajlı ve engelli çocuklar’ olduğu belirtiliyor.

http://www.diken.com.tr/bugun-dunya-cocuk-gunu-dort-cocuktan-birinin-cocuklugu-caliniyor/
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/