<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Cumhurbaşkanlığı için SİT alanına 300 odalı yazlık saray yapılıyor

14 Haziran 2017 Çarşamba

Cumhurbaşkanlığı için SİT alanına 300 odalı yazlık saray yapılıyor
CHP'li Üstündağ: Cumhurbaşkanlığı için SİT alanına 300 odalı yazlık saray yapılıyor
CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Okluk Koyu'na Cumhurbaşkanlığı için 300 odalı yazlık saray yapıldığını iddia etti. Üstündağ, inşaat çalışmalarının başladığı bölgenin SİT alanı olmaktan çıkarıldığını söyledi.
CHP’li Akın Üstündağ, Marmaris Okluk Koyu Gökova bölgesine Cumhurbaşkanlığı için 300 odalı ‘yazlık saray’ yapımına başladığını iddia etti. Üstündağ, “Yazlığın yapımı yasal değil. Koy balıkçılığa bile kapalı. Hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. Bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız” dedi.
‘ÖZAL DÖNEMİNDE YIKILDI’

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Marmaris’in Okluk Koyu’nda Cumhurbaşkanlığına ‘yazlık saray’ yapıldığını iddia etti.
Akın Üstündağ, Turgut Özal döneminde dört oda bir salon olan cumhurbaşkanlığı köşkünün yıkıldığını yerine 300 odalı, surları uzaydan görünen bir yazlık inşaatının başladığını ileri sürdü. Yazlığın yapıldığı alanın imara açık olmadığını savunan Üstündağ şöyle konuştu:
“Yazlık saraya uzaydan bile görünen Çin seddi surları gibi yüksek surlar yapılıyor. Alan olarak da geniş bir alan ormanlık ve fundalık. 400 çalışanı olacağı belirlenen bir yazlık. Denize dolgu yapılarak bu kaçak sarayın önüne, iskeleye yatların demirlemesi planlanıyor. Soruyorum: 300 odalı yazlığı ne yapacaksın? Sen bu sarayda bütün sülaleni mi tatil yaptıracaksın yoksa çoluk çocuğu çok olan Katar prenslerine mi tatil yaptıracaksın? Mega yatlar kimin için yapılıyor? Katar’ın zengin Arap şeyhlerinin yatları mı demirleyecek buraya?

‘SİT ALANI OLMAKTAN ÇIKARILMIŞ’

Akın Üstündağ, yazlığın olduğu alanın 500 metre kıyı koruma kuşağı içinde olduğunu vurgulayarak inşaata ait olduğunu iddia ettiği fotoğrafları gösterdi. Koyun birinci derece SİT alanı olduğunu kaydeden Üstündağ şöyle devam etti:
“500 metre mesafede planlama yasak buna rağmen inşaat başlamış yüksek duvarlar örülmeye başlamış. Özellikle adrese teslim bir plan değişikliği olduğunu gösteren en önemli nokta ise yazlık sarayın olduğu Gökova 1/ 25 bin planda değişiklik yapılmış ve SİT alanı olmaktan çıkarılmış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluruyla tescil edilmiş durumda. Niye o kadar yer varken özellikle Gökova bölgesi yazlık sarayın olduğu bölge tescil ediliyor. Bu kamuoyundan özellikle kaçılıyor. Bunu nedeni yazlık sarayın bir an önce yapılmasını sağlamaya yöneliktir.”

‘YAPIMI YASAL DEĞİL’
Yazlığın yapımının yasal olmadığını, inşaat çalışmalarının çevreye zarar verdiğini ileri süren Üstündağ şu ifadeleri kullandı: “Yazlığın yapımı yasal değildir. Kaçaktır ve çevreye zarar vermektedir. Söz konusu alanda yapılaşma yasa dışıdır. Koy, balıkçılığa dahi kapalı. Biraz ilerisi Akdeniz foklarının yumurtlama alanıdır. Yazlığı çevreleyen yüksek duvarlar uzaydan dahi görülme durumundadır. Buradan sesleniyorum: Hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. Doğaya zarar veren yapılaşmayı ve çevre katliamını durdurun. Bu çevre katliamını engelleyecek her türlü yasal girişimi yapaya kararlıyız. Bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız.” (ANKARA/DHA)


Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/